9. Türkiye Gerontoloji ödülleri Basın Bildirisi

Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği, Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Dinar Belediye Başkanlığı olarak ülkemizde 9

9. Türkiye Gerontoloji ödülleri Basın Bildirisi

Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği, Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Dinar Belediye Başkanlığı olarak ülkemizde 9

9. Türkiye Gerontoloji ödülleri Basın Bildirisi
07 Şubat 2018 - 23:06

Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği, Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Dinar Belediye Başkanlığı olarak ülkemizde 9.kez, ilçemiz Dinar’da ise 3.kez Türkiye Gerontoloji ödül törenleri düzenlenmektedir. Bu önemli ve büyük organizasyona ev sahipliği yaptığımız için onur ve gurur duymaktayım, bu bağlamda şimdiye kadarki yaptığımız çalışmalar ile de Dinar ve Gerontoloji bütünleşmiş bir kavram olmuştur.

Bu yıl yine Gerontoloji alanında birbirinden başarılı ve farkındalık oluşturan çalışmalar yapan çok değerli bilim insanları Gerontoloji Ödüllerini almaya hak kazandılar.

Bilim hizmet ödülü dalında İstanbul Nişantaşı Üniversitesinde fark yaratan çalışmalar ortaya koyan ve Tazelenme Üniversitesinin İstanbul’daki kurucusu ve yürütücüsü olan, aynı zamanda diğer Tazelenme Üniversitelerine de var gücüyle destek olan, katkı sağlayan Sayın Prof.Dr. Melis Oktuğ Zengin hanımefendiye ve yine Bilim Hizmet ödülü dalında belediyemizin yaşlılık çalışmalarında bizlere destek olan gerek Dinar’da yaptığımız gerekse farklı kongre ve çalıştaylarda sosyoloji biliminde yaşlanma ve yaşlılık üzerine farklı perspektiflerden yaklaşan bizlere ışık tutan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Sayın Yrd. Doç. Dr. Zuhal Güler hanımefendiler bu yılki gerontoloji ödülleri kapsamında bilim hizmet ödüllerini almaya layık görülmüşlerdir.

Diğer bir kategoride ise değerli hemşerimiz Emekli Emniyet Müdürü Dr. Akif Aktuğ gerek polis camiasında yapmış olduğu yaşlılık ve farkındalık çalışmalarıyla gerekse sivil hayatında gerontoloji bilimi üzerine bilimsel anlamda yaklaşması ve başarılı çalışmalar ortaya koyması ile bilim teşvik ödülünü almasını kendisine sağlamıştır.

Bu yılki gerobasın ödülümüz ise Hürriyet Gazetesi muhabiri Mesude Erşan ve birbirinden güzel yaşlı kareleri yakalayan Basın Fotoğrafçısı Sebati Karakurt’a gitmiştir. Prof. Dr. İsmail Tufan hocamızın 2000 yılından beri Türkiye’nin yaşlılık haritası hedefi ile doğan GeroAtlas çalışması üzerinden yapmış oldukları içerisinde Dinar’lı yaşlılarımızın da olduğu röportaj haberi ile Hürriyet gazetesi temsilcileri GeroBasın ödülüne layık görülmüştür.

Son olarak bu yılki geleceğin gerontoloji alanında önemli bilim insanlarından olacak olan ve şuanda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde GeroFuture ödülüne layık görülen Tazelenme Üniversitesi Muğla Kampüsü koordinatörü Sayın Özden Tenlik kazanmıştır. 9. Türkiye Gerontoloji Ödüllerinin ülkemize, ilçemize ve Gerontoloji camiasına hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm ödül alan bilim insanlarını kutluyor, saygılar sunuyorum.