Afyon Lider Medya Grup'a İtibarı İade

Lider Medya Grubumuna bağlı Kurtuluş, Lider ve İscehisar Durum gazetelerinin 675 sayılı KHK ekinde yer alan liste ile yeniden açılmasına karar verildi

Afyon Lider Medya Grup'a İtibarı İade

Lider Medya Grubumuna bağlı Kurtuluş, Lider ve İscehisar Durum gazetelerinin 675 sayılı KHK ekinde yer alan liste ile yeniden açılmasına karar verildi

Afyon Lider Medya Grup'a İtibarı İade
30 Ekim 2016 - 16:01

Lider Medya Grubumuna bağlı Kurtuluş, Lider ve İscehisar Durum gazetelerinin 675 sayılı KHK ekinde yer alan liste ile yeniden açılmasına karar verildi.

FETÖ soruşturması kapsamında, Lider Medya Grubumuna bağlı Kurtuluş, Lider ve İscehisar Durum gazeteleri Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılmıştı. 675 sayılı KHK ekinde yer alan liste ile yeniden açılmasına karar verildi.
Lider Medya Grubu bünyesinde yayın hayatına devam etmekte iken 668 sayılı kanun hükmünde kararname ile kapatılan Kurtuluş, Lider ve İscehisar Durum gazeteleri 29 ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 675 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ekli 8.listesinde yayınlanarak tekrar yayına başlamalarına karar verildi.

675 sayılı kanun hükmünde kararnamenin yayın kuruluşları başlığını taşıyan 5. Maddesinin 1.fıkrası ile; ”Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan ve ekli (7) sayılı listede yer alan haber ajansları, gazeteler ve dergiler kapatılmıştır. 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri bu kurum ve kuruluşlar hakkında da uygulanır.” Hükmü getirilmiş olup, 2.fıkra ile de 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği kapatılan özel radyo ve televizyonlar ile gazetelerden ekli (8) sayılı listede yer alanlar, anılan Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (2) ve (3) sayılı listelerin ilgili sıralarından çıkarılmıştır.

668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinin birinci ve üçüncü fıkraları, bu kurum ve kuruluşlar bakımından söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımı tarihinden itibaren tüm hüküm ve sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkmış sayılır.” Denilerek Afyonkarahisar il merkezinde iki günlük gazete ile İscehisar ilçesinde bir tane haftalık gazeteyi ve Afyonkarahisar’ın ilk internet televizyonunu bünyesinde bulunduran Lider Medya Grubu yayınlarına tekrar iade-i itbar da bulunmuştur. Anılan kararname ile Bingöl, İzmir ve Sivas’ta da birer gazete tekrar yayın hayatına başlayacak. Ayrıca kararname ile örgüt bağlantılı 15 gazetenin de yayınları sonlandırıldı.

Lider Medya Grubu’nun sosyal medya hesabından kararname yayınlandıktan sonra kamuoyuna duyuru başlığı altında kısa bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle; ”Can dostlar hepinizin bildiği gibi Lider Medya Grubumuza bağlı gazetelerimiz KHK le kapatılmıştı.675 sayılı KHK ekinde yer alan liste ile yenden açılmasına karar verilmiştir. kamuoyuna saygı ile duyurulur. “