Afyonkarahisar'da İnşallah 6-0 çünkü öbürlerinde ümit Yok

Barajlardaki doluluk oranlarının oldukça iyi olduğunu anlatan Eroğlu, "Barajlar yağışlardan doluyor

Afyonkarahisar'da İnşallah 6-0 çünkü öbürlerinde ümit Yok

Barajlardaki doluluk oranlarının oldukça iyi olduğunu anlatan Eroğlu, "Barajlar yağışlardan doluyor

Afyonkarahisar'da İnşallah 6-0 çünkü öbürlerinde ümit Yok
27 Mayıs 2018 - 13:51

Barajlardaki doluluk oranlarının oldukça iyi olduğunu anlatan Eroğlu, "Barajlar yağışlardan doluyor. Su konusunda yazın hiçbir problem yok." dedi.

 

Bir gazetecinin, "Meteorolojide tahminleriniz yüzde 90 tuttu. 24 Haziran'a ilişkin tahmininiz nedir?" şeklindeki sorusu üzerine Eroğlu, "24 Haziran'da Afyonkarahisar'da inşallah 6-0 çünkü öbürlerinde ümit yok. Yaparsa AK Parti yapar. Vakit Türkiye vakti. Dolayısıyla inşallah hep beraber gideceğiz, gümbür gümbür." ifadelerini kullandı.

 

"ANLIK YAĞIŞLAR VAR, BUNLARI DA BİZ İKAZ ETTİK"

 

Eroğlu, Bursa'daki sel ve heyelana ilişkin soruyu da "Sel zaman zaman oluyor. Anlık yağışlar var, bunları da biz ikaz ettik hatta bu ikazlar bana da gelir her gün. Vatandaşlara da göndeririz. Kurumlara, valiliklere, belediyelere göndeririz. Onlar da tedbir alıyor. Sel olabiliyor fakat Allah'a şükür mal, can kaybı olmuyor." diyerek yanıtladı.

 

Bütün vatandaşlardan meteorolojinin sitesini yüklemelerini isteyen Eroğlu, "Gayet basit. mgm.gov.tr indir dediğin zaman telefonlara indirmek mümkün ve böylece radar görüntüleri Afyonkarahisar'da hava durumu anlık durum varsa ikazlar uyarılar hepsini buradan görmek mümkün" dedi.

 

Barajlardaki doluluk oranların ise gayet güzel olduğunu ifade eden Eroğlu, "Doluyor barajlar yağışlardan. Dolu zaten. Yazın hiç bir problem yok suda." şeklinde konuştu. Bir basın mensubunun meteorolojide tahminleriniz yüzde 90 tuttu 24 Haziran'daki tahmininiz nedir? sorusuna Eroğlu, "24 Haziran'da Afyonkarahisar'da inşallah 6-0 çünkü öbürlerinde ümit yok. Yaparsa AK Parti yapar. Vakit Türkiye vakti. Dolayısıyla inşallah hep beraber gideceğiz gümbür gümbür" ifadelerini kullandı.

 

Bursa'daki selle ilgili ise Eroğlu, şunları söyledi:

"Sel zaman zaman oluyor tabi. Anlık yağışlar var. Bunları da biz ikaz ettik. Hatta bu ikazlar bana da gelir her gün. Vatandaşlara da göndeririz. Kurumlara Valilik, Belediyelere göndeririz. Onlarda tedbir alıyor. Böylece sel olabiliyor fakat Allah'a şükür mal can kaybı olmuyor."

 

'1700 OTOMATİK METEOROLOJİ ÖLÇÜM İSTASYONU KURDUK'

Bakan Eroğlu daha sonra bir alışveriş merkezini de ziyaret etti. Burada gazetecilerin hava durumuyla alakalı sorularını yanıtlayan Eroğlu, meteorolojinin teknolojisinin dünyanın en ileri teknolojisi olduğunu söyledi. Bütün Türkiye'ye 1700 otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kurduklarını aktaran Eroğlu, "Buradan bütün Türkiye'nin hava durumunu anlık olarak görmek mümkün. Mesela şurada (cep telefonundaki uygulamayı göstererek) Afyonkarahisar'ı açtım. İster ilçelerini hangisini isterseniz Şuhut, Dinar, Sandıklı, Çay, Bolvadin nereyi istiyorsanız Emirdağ bütün ilçelerin hava durumu var. Bak şu anda burada ne görünüyor? Sağanak yağmur var. Saatlik, haftalık, bir haftalık hava durumunu, hatta rüzgar durumunu, basıncını görmek mümkün. Hatta bizim haftalık bütün Türkiye'deki yağış durumu nedir? Her zaman yayınlıyoruz. Bazen ben de Twitter'dan yayınlıyorum" diye konuştu.

'BARAJLAR DOLUYOR'

Vatandaştan meteoroloji uygulamasını cep telefonlarına indirmelerini isteyen Bakan Eroğlu, barajlardaki doluluk oranlarının gayet güzel olduğunu belirterek, "Doluyor barajlar yağışlardan. Dolu zaten. Yazın hiçbir problem yok suda" dedi.

 

Bakan Eroğlu ziyaretleri sonrası mahalle iftarına katılmak için buradan ayrıldı.