Uyak Aralık Ayı Toplantısı

Ulusal Yaşlılık Konseyi Aralık ayı toplantısı Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi,

Uyak Aralık Ayı Toplantısı

Ulusal Yaşlılık Konseyi Aralık ayı toplantısı Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi,

28 Aralık 2015 - 18:04

Ulusal Yaşlılık Konseyi Aralık ayı toplantısı Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi,.

Ulusal Yaşlılık Konseyi (UYAK) Başkanı ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR'ın moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya ev sahipliği yapan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail TUFAN, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer TUNA, İzmir Narlıdere Huzurevinde görev yapan Doç.Dr. Nil TEKİN, Gazi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşe CANATAN, Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin ÖZKUL, Dr. Işıl KALAYCI, Dinar Belediye Başkanlığında Gerontolog olarak görev yapan Faruk Yaşar GÜRDAL ile birlikte çok sayıda gerontoloji bölüm öğrencisi katıldı.

Ulusal Yaşlılık Konseyi (UYAK) Başkanı ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016 için neler yapılabileceği tartışıldı.

Başkan ACAR, Mahalli İdarelerin “yaşlı bakımı” konusunda biraz daha aktif çalışmasını ve konuyla ilgili olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının; yaşlıya hizmet etmeye çalışan belediyelere ayrı fonların ayırması gerektiğini belirten konuşma yaptı. ACAR ayrıca, Hükümetin en güzel yaptığı işlerden olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını kurmasıdır, ancak işleyişinin gözden geçirilmesi ile birlikte Yaşlı hizmetleri ile Engelli Hizmetleri Genel Müdürlüğünün ayrı çatılar olması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. İsmail TUFAN ise, UYAK’ın ülkemizdeki tüm yaşlılarımızı kucaklayan bir el olduğunu belirterek bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan hoşnut olduğunu ve bir sonraki toplantının da Antalya’da gerçekleştirilebileceğini aktardı.

Toplantı gündem maddelerinin tartışılmasının ardından, yapılan teşekkür konuşmaları ile bir sonraki toplantı tarihi belirlendikten sonra son buldu.