Tbmm, Aşırı Yüksek Trafik Sigortası Primlerine çözüm Bulacak

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primlerindeson dönemde meydan

Tbmm, Aşırı Yüksek Trafik Sigortası Primlerine çözüm Bulacak

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primlerindeson dönemde meydan

20 Ocak 2016 - 17:52

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primlerindeson dönemde meydana gelen aşırı artışın araştırılmasına yönelik olarak TBMM’ye bir Araştırma Önergesi verdi.

 

HEM ZORUNLU HEM PAHALI

“Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” ya da halk arasında kısaca“Trafik Sigortası”nın2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun91’inci maddesi uyarınca “zorunlu” olduğuna dikkat çeken Mehmet PARSAK, “Bu sigorta türü devlet tarafından zorunlu tutulduğundan, vatandaşlarımız aşırı yüksek sigorta primi bedellerine mahkum edilmektedir” dedi.

 

YÜKSEK PRİM BEDELLERİNİN NEDENİ ARAŞTIRILSIN

Ülkemizde 2002-2015 yılları arasındaki trafik kaza sayısının, toplam araç sayısına oranının neredeyse sabit kalmasına rağmen, enflasyon ve dövizdeki artışlardan arındırılmış sigorta primlerinin olağanüstü arttığını kaydeden PARSAK, “Makro bir bakışla araçların kaza yapma oranı sabitken, sigorta prim bedellerinin katlanarak artması, bu konudaki risklerin hesaplanmasında sorun bulunduğunu ve hesaplamalardaki özensizliğin neden olduğu maliyetlerin tüketicilere yansıtıldığını göstermektedir. Mevzuattaki teminat tanımlarının net olmaması,bedeni tazminat ve araç değer kaybı hesaplamalarında standartların oluşmaması ve bu nedenle anlaşmazlıkların yargıya taşınması sonucu ortaya farklı mahkeme kararlarının çıkması, döviz kurlarındaki hareketliliğin yedek parça maliyetlerine yansıması gibi hususlar, sorunun çok yönlü araştırılmasını zorunlu kılmaktadır” dedi.

 

SİGORTA PRİMİ BEDELLERİ ARAÇ BEDELLERİ İLE YARIŞIYOR

Bazı durumlarda Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta prim bedellerinin, araç bedelleri ile yarışır hale geldiği ve aynı araca farklı sigorta firmaları tarafından teklif edilen fiyatlar arasında ciddi farklılıklar bulunduğuna dikkat çeken Mehmet PARSAK, “Mevzuat açısından zorunlu tutulan böyle bir sigorta türünde bu kadar büyük fiyat farklarının bulunması, konuyla ilgili kriterlerin net olarak belirlenmediğini açıkça ortaya koymaktadır. 4.000 TL.’ye satın alınan bir arabaya 1.000 TL.’nin üzerinde sigorta prim bedeli çıkıyor, bu durum kabul edilemez” şeklinde konuştu.

 

GENİŞ BİR ALANI ETKİLİYOR

Zorunlu Trafik Sigortası prim bedellerindeki aşırı artışın, otomotiv ve nakliye sektörü, sigorta şirketleri ile hususi ve ticari araç kullanıcıları gibi çok geniş bir alanı etkilediğinin altını çizen PARSAK, “Yüksek prim bedellerinin nedenlerinin bir an önce araştırılması gerekiyor. Bu konuda mağdur olan çok fazla vatandaşımız var. Hızlı bir şekilde çözüm bulunması gerekiyor” dedi.

 

BU DURUM VATANDAŞLARIMIZI HUKUKSUZLUĞA İTİYOR

Sigorta primlerindeki aşırı artışın vatandaşlarımızı çaresizlik içerisinde bıraktığını ve hukuk dışı yöntemlere yönelttiğini ifade eden Milletvekili PARSAK, “Bu durum, araç sahiplerinin araçlarını, mevzuat açısından avantajlı olan başkaca kişilerin üzerine tescil etmeleri veya Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yaptırmamaları gibi büyük hukuki ihtilaflar doğuracak sonuçlara neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

 

TÜM PARTİLER DESTEK VERMELİ

Konunun vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğunu yakından ilgilendirdiğini ısrarla vurgulayan Mehmet PARSAK, “AKP, muhalefet kanadından gelen hiçbir önergeye olumlu oy kullanmıyor. Bu sorun bu ülkenin sorunu değil mi? Bu sorundan mağdur olanlar bizim vatandaşlarımız değil mi? AKP’nin bir an önce bu tür konularda demokrasi çerçevesinde ve milletimizin faydasına çalışmaya alışması gerekmektedir. Bu çerçevede Araştırma Önergemize Meclis çatısı altındaki tüm partilerden destek bekliyoruz” dedi.