Parsak: Terörün Dokunulmazlığı Kaldırılsın

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, Milliyetçi Hareket Partisi Grubu tarafından verilen ve kendisinin de imzasını taşıyan bir d

Parsak: Terörün Dokunulmazlığı Kaldırılsın

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, Milliyetçi Hareket Partisi Grubu tarafından verilen ve kendisinin de imzasını taşıyan bir d

04 Mart 2016 - 20:22

Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, Milliyetçi Hareket Partisi Grubu tarafından verilen ve kendisinin de imzasını taşıyan bir dilekçeyle, teröre destek veren milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi Grubundan tarafından verilen dilekçede, MHP Genel Başkan Yardımcısı, Mersin Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Oktay ÖZTÜRK, MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Celal ADAN, MHP Genel Başkan Başdanışmanı, İstanbul Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi İsmail Faruk AKSU’nun da imzaları bulunuyor.

 

 

TERÖR, DOKUNULMAZLIK ZIRHININ ARKASINA GİZLENEMEZ
Milletvekillerinin dokunulmazlığına ilişkin hususların Anayasa’da düzenlendiğini hatırlatan Mehmet PARSAK, “Milletvekili dokunulmazlığı sonsuz bir zırh değildir. Geçmişte yolsuzluk ve rüşvet gibi suçlar için kullanılan bu zırh artık teröre destek vermek için kullanılıyor. Terör, dokunulmazlık zırhının arkasına gizlenemez. Nerede olursa olsun terörün başı ezilmelidir” şeklinde konuştu.

 

 

TERÖR DESTEKÇİLERİ, MİLLETİN VEKİLİ DEĞİL TERÖRÜN SÖZCÜSÜ OLUR
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Milleti’nin bölücü terör örgütünün saldırılarıyla karşı karşıya bulunduğunu kaydeden Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet PARSAK, “Kamu düzenini, Türk Devleti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü hedef alan bu saldırıları meşrulaştıracak hiçbir siyasi girişim demokrasi çerçevesinde izah ve kabul edilemez. Milletin canına kasteden teröristleri destekleyen birisi milletin vekili olamaz ancak terörün, teröristin sözcüsü olur” ifadelerini kullandı.

 

 

HERKES ETTİĞİ YEMİNE UYMAK ZORUNDA
Milletvekillerinin göreve başlarken ettikleri yemini de hatırlatan Mehmet PARSAK, “Milletvekilleri bir yemin ederek göreve başlıyorlar, yemin etmeyen göreve başlayamıyor. Nitekim bu dönemde de HDP’li Leyla ZANA, yemin metnini değiştirerek okuduğu için yemin etmemiş sayıldı ve şu anda Meclis çalışmalarına katılamıyor. Her yemin gibi Milletvekilliği Yemini de çok önemli ve kutsaldır. Biz yemin ederken, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacağımıza dair namusumuz ve şerefimiz üzerine ant içtik. Şimdi bu yemini eden birisi kalkıp terör örgütü eylemlerini meşrulaştırmaya çalışıyor ya da terör örgütüne destek oluyorsa o kişi artık milletvekilliği yapamaz, yapmamalıdır” dedi.

 

 

TERÖR, MECLİSE SIZMIŞ DURUMDA
Terörün yurt içindeki ve dışındaki tüm destekçilerinin cezalandırılması gerektiğini kaydeden Mehmet PARSAK, “Terör bizzat meclisin içine kadar sızmışsa, terörün siyasi uzantıları Genel Kurul Salonu’nda her gün sözde kürdistan nutukları atıyorsa, Türk Devleti’nin ve Türk Milleti’nin de bunlara karşı alacağı tedbirler, vereceği cevaplar vardır” şeklinde konuştu.

 

 

ÇÖZÜM SÜRECİNİN BİR SONUCU
Değerlendirmelerinde, AKP-HDP ittifakı ile yürütülen çözüm sürecine de değinen PARSAK, “Bunlar durduk yere olmadı. Yıllardır çözüm süreci adı altında yürütülen ihanet sürecinde, terörist muhatap alındı ve terör şımartıldı. Teröristler, Habur’da çiçeklerle karşılandı, Oslo’da muhatap alınıp görüşüldü ve nihayet Dolmabahçe’de terörün siyasi uzantıları ile mutabakat imzalandı. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak her aşamada uyardık, milletimizin bütünlüğüne yönelen eylemlerle ilgili toplantılar ve mitingler düzenledik. Ama AKP bizi devamlı olarak “morg bekçiliği” ile “kandan beslenmek” ile suçladı. Gelinen noktada MHP’nin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmıştır ama AKP sözcüleri hala bu sürecin buzdolabına kaldırıldığını ve gerekli şartlar oluştuğunda tekrar gündeme alınabileceğini savunabiliyorlar. Bu süreç milletimizin zararına olmuştur, yüzlerce güvenlik görevlimizin şehit olmasına neden olmuştur, içeride ve dışarıda itibarımızı zedelemiştir. Bu süreç artık çöpe atılmalıdır” sözleriyle AKP’ye ve çözüm sürecine yüklendi.

 

 

DOKUNULMAZLIK LAFLA KALKMAZ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ve AKP sözcülerinin konuya ilişkin açıklamalarını hatırlatan Mehmet PARSAK, “Dokunulmazlık lafla kalkmıyor, Mecliste bunun için görevli birimler mevcut. Bir Milletvekilinin dokunulmazlığının kalkması noktasında Adalet ve Anayasa Komisyonları’ndan oluşturulan bir Karma Komisyon görev yapıyor. TBMM İçtüzüğüne göre bu Karma Komisyon kendisine ulaşan dokunulmazlık dosyalarını inceleyerek görüşülmek üzere TBMM Genel Kurulu’na sunmak durumunda. Bu komisyonda birçok dosya bulunmakla birlikte bu dosyalardan hiçbirisi TBMM genel Kurulu’na gelmiyor. Biz de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu komisyona bir dilekçe verdik ve milli egemenliğimiz ile toprak bütünlüğümüze karşı işlenmiş suçlardan veya terör örgütlerine üye olmak ve bu örgütlere yardım etmek gibi fiillerden kaynaklanan dosyalarla ilgili gerekli işlemlerin ivedilikle tamamlanarak TBMM Genel Kurulu’na havale edilmesini talep ettik” dedi.

 

 

ANAYASA VE HUKUK UYGULANSIN
Verdikleri dilekçenin takipçisi olacaklarını kaydeden Mehmet PARSAK, “Lafla peynir gemisi yürümüyor. Televizyon ekranlarında terör örgütünü ve siyasi uzantılarını kötüleyip sonra da onlarla aynı masaya oturup mutabakat imzalayanlardan sözlerinin arkasında durmalarını bekliyoruz. Bu komisyon görevini yapsın ve dosyalar TBMM genel Kurulu’na gelsin. Sonra da hep birlikte kimin ne yaptığını görelim. Biz, yıllarca çözüm süreci nedeniyle uygulanmayan, askıya alınan Anayasa’nın ve hukukun uygulanmasını, bütün partilerin de yaklaşımlarının net olarak ortaya çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.