Ak Partili Kadın Milletvekilleri 28 şubat Sürecini Değerlendirdi

AK Parti 26

Ak Partili Kadın Milletvekilleri 28 şubat Sürecini Değerlendirdi

AK Parti 26

29 Şubat 2016 - 21:02

AK Parti 26. Dönem kadın milletvekilleri TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek, 28 Şubat sürecini değerlendirdi. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal’ın da katıldığı toplantıda AK Parti milletvekilleri, kimsenin ayrımcılığa uğramayacağı bir gelecek için çaba gösterdiklerini vurguladı.

 

 

28 Şubat döneminde milletin seçtiği milletvekilinin görev yapmasının engellendiği hatırlatılan ortak açıklamada, “28 Şubat 1997 tarihinde alınan kararlar sonrası gerçekleştirilen postmodern darbe, ‘bin yıl sürecek’ iddiasıyla ‘irticayla topyekün mücadele’ başlığı altında toplumun değişik kesimlerine karşı pek çok mağduriyet gerçekleştirdiği gibi, Meclis çatısı altında, ‘bu kadına haddini bildirin’ ifadeleriyle halkın seçtiği bir milletvekilinin dahi görev yapmasını engellemiştir. Bu noktada Meclisteki kadın vekiller olarak, bundan sonra tekrar 28 Şubatlar yaşatılmaması için çaba göstereceğimizi bildirmenin haklı onurunu yaşamaktayız” denildi.

 

28 Şubat kararlarıyla başörtülü kadınların inançları nedeniyle eğitim, çalışma, siyasal yaşamın içinde bulunma haklarından yoksun bırakıldığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Başörtülü kurucuları olduğu için Anayasa Mahkemesine şikayet edilen, hatta hakkında kapatma davası açılan, Cumhuriyet mitingleri ile devrilmeye çalışılan, e-muhtıraların muhatabı olan AK Parti, milletinden aldığı güçle bütün vesayet odaklarını ortadan kaldırmış, tüm Türkiye’ye zarar veren yasak ve ayrımcı uygulamalar son vermiştir. Bundan sonra bize düşen elimizden geldiğince kalan yaraları sarmak ve yeni Türkiye’de asla kimsenin ayrımcılığa uğramayacağı bir gelecek için çaba göstermektir. Bu nokta da milletin temsilcileri olarak açıklıyoruz ki; sahip olduğumuz yetkiyi milletimizin aldığımızın farkındayız. Milletimizin sahip olduğu değerler, bizim değerlerimizdir. Millet iradesinin yok sayıldığı 28 Şubat postmodern darbesini tarih önünde mahkum ediyoruz.”

Ak Parti’nin milletten aldığı güçle bütün vesayet odaklarını ortadan kaldırdığı da kaydedilen açıklama şu ifadelerle devam etti, “Tüm Türkiye’de zarar veren yasak ve ayrımcı uygulamalara son verilmiştir. Bundan sonra bize düşen elimizden geldiğince kalan yaraları sarmak ve Yeni Türkiye’de asla kimsenin ayrımcılığa uğramayacağı bir gelecek için çaba göstermektedir. Bu noktada milletin temsilcileri olarak açıklıyoruz ki; sahip olduğumuz yetkiyi, milletimizden aldığımızın farkındayız. Milletimizin sahip olduğu değerler, bizim değerlerimizdir. Bu değerlere karşı gerçekleştirilmiş olan tüm saygısız ve haksız eylemleri kendimize yapılmış kabul ediyoruz.Bir kere daha benzer süreçlerin yaşanmaması için hep beraber mücadele edeceğimizi tekrarlıyoruz. Bunun için insan olma onurunu önceleyen sivil bir Anayasa için herkesin desteğini bekliyoruz. Son olarak uğradığı tüm mağduriyetlere rağmen şiddete başvurmadan onurlu bir hak mücadelesi veren 28 Şubat mağdurlarını selamlıyoruz.”