özmen "kadınların Başarılarla Anıldığı Bir Türkiye İçin çalışıyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen, CHP olarak kadınların başarılarla anıldığı bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi

özmen "kadınların Başarılarla Anıldığı Bir Türkiye İçin çalışıyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen, CHP olarak kadınların başarılarla anıldığı bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi

07 Mart 2016 - 18:15

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen, CHP olarak kadınların başarılarla anıldığı bir Türkiye için çalıştıklarını söyledi.


 


CHP İl Kadın Kolları Başkanı Hafize Özmen, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Özmen, "8 Mart’ın derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de bir haftalık bir geri gidişle içinde olduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz. Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ün 1923 yılının 1 Mart’ında Latife Hanım’ı yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır aştığını hatırlıyoruz. Yine 1935 1 Mart’ında Türkiye Büyük Millet Meclisi 5'inci dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının milletvekili olarak meclis sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu dev adımları atan Ulu Önderimizi şükranla ve minnetle anıyoruz" dedi.


 


İNSAN HAKLARI BİLİNCİ GELİŞMELİ


Kadının gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşullarıyla değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakar duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalıştıklarını söyleyen Özmen, “ Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişimin ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir. Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır. Bu nedenledir ki kadın, omuzlarındaki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla sorunlu tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır” dedi.

google.com, pub-7798814850935806, DIRECT, f08c47fec0942fa0