Frigya Kültürel Mirasını Koruma Ve Kalkınma Birliği Encümen Toplantısı Valimiz Güner'in Başkanlığında Yapıldı.

 Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’nin (FRİGKÜM) 2016 yılının ilk encümen toplantısı Birlik Başkanı Valimiz Hakan Yusuf Güner başkanlığınd

Frigya Kültürel Mirasını Koruma Ve Kalkınma Birliği Encümen Toplantısı Valimiz Güner'in Başkanlığında Yapıldı.

 Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’nin (FRİGKÜM) 2016 yılının ilk encümen toplantısı Birlik Başkanı Valimiz Hakan Yusuf Güner başkanlığınd

25 Ocak 2016 - 17:19

 Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’nin (FRİGKÜM) 2016 yılının ilk encümen toplantısı Birlik Başkanı Valimiz Hakan Yusuf Güner başkanlığında gerçekleştirildi.
Valilik makamında gerçekleştirilen ocak ayı birlik encümen toplantısına Valimiz Hakan Yusuf Güner’in yanı sıra Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel,  Eskişehir Büyük Şehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Yapıcı ve Hasan Kalın, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Kütahya İl Genel Meclisi Üyesi Emin Sarıkaya ile Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği üyeleri katıldı.
        Toplantının açılış konuşmasını yapan Birlik Başkanı Valimiz Hakan Yusuf Güner, "2010 yılında temelleri atılan Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği üç ilin katılımıyla faaliyet göstermektedir. Bu iller Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya’dır. Birliğimiz kurulduğu yıldan itibaren dönüşümlü olarak hem sekreteryasıyla hem de başkanlığıyla üç il üzerinden iş ve işlemler yürütülmektedir. Amacımız kuruluşundan beri frigya kültürel mirasın korunması ve bu çerçevede gerek vadideki yolların bakım ve onarımları, fotoğraf yarışmaları, tanıtım filmleri, bisiklet yarışmaları, tanıtım kitapçıkları, öğrenci gezileri ve fuarlara katılımlar gibi ifade edeceğimiz frig yolu mirasını bir sonraki nesle, sonraki kuşaklara taşımak ve aynı zamanda iller açısından tanıtım, turizm ve katma değerini oluşturmaktır. Hepimizin bildiği gibi çeşitli dönemlerde bu frig yolu çeşitli isimlerle adlandırılmıştır. Bunlardan bazıları Büyük İskender Yolu, Paflagonya Yolu ve Osmanlı zamanında Hicaz Yolu olarak adlandırılmıştır. Birliğimizin Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya il özel idareleri ile Proje         Koordinatörü Hüseyin Sarı tarafından Frig Yolu Projesi çerçevesinde üç yıllık bir çalışma ile bu yolun çalışmaları tamamlanmıştır."dedi.
        Toplantıda 2016-2017 yatırımları inşallah hep beraber el ele gönül gönüle ve bütçemiz çerçevesinde Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar olmak üzere çalışmalara hız vereceğiz diyen Valimiz Hakan Yusuf Güner tarafından bu yıl içerisinde yapılacak olan Uluslararası nitelikte Şifalı Frigya ve Frig Yolu Konulu Çalıştay Düzenlenmesi, Tarihsel Değişimi Gösteren Frig Vadisi Fotoğraflarından Oluşan "Frig Vadilerinin Dünü Bugünü" Konulu Fotoğraf Albümü Çalışmasının Yapılması, Frig Vadileri Fotoğraf ve Kısa Film Yarışmalarının Yapılması, Frig Vadileri Ultra Maraton ve Frig Vadiler Bisiklet Turunun Düzenlenmesi, Frig Vadisi içinde ağaçlandırmaya uygun alanların belirlenerek doğal ve kültürel zenginliklerin yanı sıra orman dokusunun zenginleştirilmesi amacı ile ağaçlandırma çalışmaları ve sosyal etkinlik alanlarının ortaya çıkarılması, Frig Vadileri Doğa ve Kültür Öncelikli Yol Haritasının hazırlanması, Frig vadilerini konu alan (tarih, kültür, jeoloji, biyolojik çeşitlilik, turizm vb) bir kitapçık hazırlanması, Ülkemizde ve yurtdışında düzenlenen turizm konulu fuarlara katılınması, Frig Yolu Güzergahı Üstünde Yaşayan Halkın Turizm Amaçlı Eğitimi ile TURSAB rehberlerinin ve tur operatörlerinin katılacağı bir bilgilendirme gezisi düzenlenmesi. Bu etkinliğin bir benzeri, gazete ve dergi yazarlarına yönelik de yapılacağı bilgileri verildi.
        Daha sonra bu dönemki birlik başkanlığı görevinin kendisi ve bölge için hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Valimiz Güner; "Cenab-ı Allah aziz milletimizin birliğini beraberliğini, şanlı bayrağımızın gök yük yüzünde dalgalanmasını ve kutsal ezanlarımızın minarelerden okunması ile huzur ve sükunumuzu daim eylesin. Geleceğimiz aydın olsun."dedi ve gündemde bulunan diğer konuların görüşülmesi ile toplantı sona erdi.