Atso Başkanı Hüsnü Serteser Dünya Gaztesi’nde Kgf’yi Değerlendirdi

Afyonkarahisar TSO yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: KGF Ülke ekonomimizin canlanmasına önemli katkılar sağladı Kredi Garanti Fonu (KGF)desteğinin KOBİ ölçeğindeki işletmelerin ticari hayatlarını

Atso Başkanı Hüsnü Serteser Dünya Gaztesi’nde Kgf’yi Değerlendirdi

Afyonkarahisar TSO yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser: KGF Ülke ekonomimizin canlanmasına önemli katkılar sağladı Kredi Garanti Fonu (KGF)desteğinin KOBİ ölçeğindeki işletmelerin ticari hayatlarını

Atso Başkanı Hüsnü Serteser Dünya Gaztesi’nde Kgf’yi Değerlendirdi
22 Aralık 2017 - 16:13

Afyonkarahisar TSO yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser:

KGF Ülke ekonomimizin canlanmasına önemli katkılar sağladı

Kredi Garanti Fonu (KGF)desteğinin KOBİ ölçeğindeki işletmelerin ticari hayatlarının gelişmesine ve kaliteli üretim ile birlikte daha çok ihracat yapmalarına imkân sağladığını vurgulayan Afyonkarahisar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “KGF, ekonomimizin en önemli kurumu ve en büyük kredi garanti kurumu haline gelmiş bulunuyor. Böylece, KGF ülke ekonomimizin canlanmasına önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.

KGF sisteminin işleyişini anlayabilmek ve öğrenebilmek için yabancı finans kuruluşları tarafından sürekli bilgi talep edildiğini aktaran Serteser, “Kurulan sistem çok başarılı ve mükemmel işliyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında KGF’nin kefalet kapasitesinin artmasını talep ettik ve olumlu sonucu elde ettik. İhracat kredilerine kefalet oranının artması da sevindiricidir” diye konuştu

“KGF desteği artarak ve düzenli olarak sürmeli”

Türkiye’deki firmaların çoğunu oluşturan KOBİ’ler için kredi olanaklarına kolay ulaşımın büyümeleri açısından önemli bir avantaj olduğunu dile getiren Serteser, “Bu nedenle yeniden yapılandırılan KGF’nin, sağladığı finansman imkânları başta KOBİ’ler olmak üzere, birçok firmaya güç sağladığı aşikârdır. Hükümetimizin istihdam ve üretime sağladığı destekler çok büyük, özel sektörümüzün azmi ve kararlılığı bu kapsamda çok önemledir” ifadelerini kullandı. Serteser, KGF desteğinin artarak ve düzenli olarak sürmesinden yana olduklarını vurguladı.

“İlimizde kefaletlerin karşılığında kullanılan kredi 1 milyon 52 bin TL”

Afyonkarahisar’da KGF Ofisinin, Ticaret ve Sanayi Odası binasında bulunmakta olduğunu ve 2014 yılından beri işletmelere hizmet verdiğini kaydeden Serteser, “Bölgemizdeki KOBİ ölçeğindeki işletmelerin KGF’ye karşı ilgileri oldukça iyi. İlimizde KGF’den yararlanan firma sayısı 1.885 adet ve verilen kefalet 931 milyon TL. Bu kefaletlerin karşılığında kullanılan kredi ise 1 milyon 52 bin TL oldu” ifadelerini kullandı.

KGF yetkililerinin Afyonkarahisar il ve ilçelerinde bütün oda, borsa ve STK’larda bilgilendirme sunumları gerçekleştirdiğini ve sık sık işyeri ziyaretleri yaptıklarını vurgulayan Serteser, “İlimiz harici Uşak ilinde de hizmet veren yetkililerin tanıtımları ve hizmetleri oldukça yerinde” dedi.

AFYONKARAHİSAR 3. KOBİ ZİRVESİ DÜNYA GAZETESİ YAZARI HİLMİ DEVELİ’NİN KÖŞESİNDE YERALDI

Zirvenin kente faydaları...

TOSYÖV Afyonkarahisar Destekleme Derneği öncülüğünde, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odaları Birliği ve Ticaret Borsası işbirliğinde 8 Aralık 2017 tarihinde Korel Thermal Hotel’de gerçekleştirilen

Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi'nin “Turizm, Doğa, Kültür, Spor ve Sağlık” başlıklı moderatörlüğünü yapmak üzere Afyonkarahisar’daydım.

Zirvenin açılışında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hongyang, milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, TOSYÖV Başkanı Ş. Nezih Kuleyin, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Zobalı, TOSYÖV Afyon Destekleme Derneği Başkan İhsan Beşer konuşmalarını yaptılar..

Önceki yıllarda gerçekleştirilen 1.ve 2.Afyonkarahisar KOBİ Zirveleri'ne TOSYÖV Başkanı olarak katılmıştım. Kentte kaldığım süreçte çok sayıda kişi ile kentin ekonomisine, ticaretine ilişkin konuşma olanağını buldum. Bu kişilerden İhsan Beşer ve Ali İhsan Yılmaz ile konuşmamı aktarmak istiyorum. Önce her iki KOBİ Zirvesi'nde sonuç bildirgelerinde yer alan ve hayata geçirilen konuları ve gerçekleştirilecek 3. Zirve'den beklentileri zirvelerin mimarı TOSYÖV Afyon Destekleme Derneği Başkan İhsan Beşer’den anlatmasını rica ettim. İhsan Bey, Afyonkarahisar’ın sorunlarına çözümlerin bulunduğu, KOBİ zirvelerinin kente katkılarının somut sonuçlarını şu sözleriyle anlatıyor; “2007 yılında gerçekleştirdiğimiz 1. KOBİ Zirvesi'nde; Gıda, Tarım, Turizm ve Doğal Taşlar konusu ağırlıklı olarak ele alınmıştı. Zirve sonuç bildirgesinde yer alan konu başlıklarından;

- Afyonkarahisar’ın bir kent markası haline gelebilmesi için, gerekli olan pazarlama, tanıtım ve bilimsel çalışmanın desteklenmesi ve hızlandırılması amacı ile kamu kurum, üniversite, sivil toplum örgütleri ve özel sektörün müştereken çalışabilmeleri için gerekli ortamın ve platformun sağlanması.

- Afyonkarahisar ve komşu İllere hizmet verecek Uluslararası nitelikli Altıntaş Bölgesel Havaalanı'nın öncelikle yapımının tamamlanması,

- Jeotermal suyun dağıtımı ve etkin kullanılması, termal yatak kapasitesinin 20 bine çıkması,

- Dış ticareti geliştirme amaçlı bir birimin kurulması,

- Demir yolunun doğal taş nakli ve yolcu taşımacılığı alanlarında geliştirilmesi

yer almıştı.

Gerçekleştirilenlere gelince,

- Platform oluşturuldu,

- Termal yatak kapasitemiz artmıştır. İlimizde 10 adet 5 yıldızlı otel var. 5 yıldızlı bir otelimiz de yakında hizmete girecek. Toplam 11 adet 5 yıldızlı otelin yatak kapasitesi 7 bin 200, toplam yatak kapasitemiz ise inşaat halinde ve yatırım belgesi olanlar ile birlikte 36 bin 300’e yükselecek.

- Zafer havaalanı açıldı,

- Ticaret odasına dış ticaret ofisi kuruldu.

- Jeotermal enerjinin tek elden dağıtılması ve şehirde kullanılması amacıyla “Afjet “ kuruldu..

- Ankara-Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren yapımına başlanmış olup 2018 yılı sonunda işletmeye başlayacağı açıklanmıştır..

1 Mart 2008’de gerçekleştirilen 2. KOBİ Zirvesi sonuç bildirgesinde;

- Kredi Garanti Fonu şubesi,

- KOSGEB müdürlüğü, açılması yer almıştı.

Her iki müdürlükte açılmış, başarıyla hizmet vermektedir. Bu sonuçların alınmasında. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun öncülüğünde valilerimizin, milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın, ticaret ve sanayi odası, ticaret borsası, esnaf ve sanatkarlar birlik başkanlarımıza, şehrimizdeki sivil toplum kuruluşlarımızın özveriyle çalışmalarına şükranlarımı sunarken, her iki zirvede gündeme gelen konuların sonuç alınması süreçlerinde TOSYÖV Afyon Destekleme Derneği Başkanı olarak katkı sunmaktan mutluluk duyuyorum."

2018 yılı Çin'de 'Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edildiğini ve 3. KOBİ Zirvesi'nde de turizme ağırlık verildiğini aktaran ve zirvede gündeme getirilen; " Afyon Frig Vadisi ve thermal, spor, kültür ve sağlık turizmi Çin'de tanıtılacak, Aromatik bitkiler merkezi ve TOSYÖV protokol imzalayarak girişimciler için üretim ve paketleme eğitimleri verecek, Dünya sağlık ve şifalı aromatik kongreleri düzenlenecek, Afyon Kocatepe üniversitesi ile Çin'de kardeş üniversite yapılacak,” sözleriyle zirvenin Afyon’a faydalarını anlattı İhsan Beşer.

Konuştuğum diğer kişi ise Korel Otel'in Operasyon Müdürü Ali İhsan Yılmaz’dı. Kendisinden konaklamalara ilişkin bilgi vermesini rica ettiğim Yılmaz, “15 Temmuz hain kalkışmadan sonra bölgede doluluk oranları gerilemişti. Bu yıl çok şükür iyileşti. Eylül 2006 tarihinde açılan otelimizin toplam oda sayısı 329, kapasite 1.000 yatak şeklindedir. Bu yıl sonu itibariyle doluluk oranımızı inşallah yüzde 76 olarak gerçekleştireceğiz.

Personelimizin yüzde 80’i açılıştan beri çalışmaktalar. Bölgedeki rekabet müşteriye kaliteli hizmet olarak yansıyor” diyerek özetledi gelişmeleri.

Afyonkarahisar 3. KOBİ Zirvesi'nden aktaracaklarım özetle bunlar..” dedi