Atso'da Pazarlama Yönetimi Eğitimi Verildi

ATSO KOBİ Akademisi takviminde yer alan Pazarlama Yönetimi Eğitimi gerçekleştirildi

Atso'da Pazarlama Yönetimi Eğitimi Verildi

ATSO KOBİ Akademisi takviminde yer alan Pazarlama Yönetimi Eğitimi gerçekleştirildi

Atso'da Pazarlama Yönetimi Eğitimi Verildi
14 Mart 2019 - 10:46

ATSO KOBİ Akademisi takviminde yer alan Pazarlama Yönetimi Eğitimi gerçekleştirildi. Eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse yaptı.

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından belirlenen ATSO KOBİ Akademisi eğitim takvimi çerçevesinde Pazarlama Yönetimi Eğitimi verildi. Eğitimin açılış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, “Odamız ilimizin ekonomisine, ihracatımızın ve istihdamın artırılmasına büyük önem vermektedir. Bu amaçla ilimizdeki firmalarımızın eğitimi bilinçlenmesi ve rekabete hazırlanması için ATSO KOBİ Akademisi programını yürütüyoruz. İlimizin 2023 yılı için 1 Milyar Dolar ihracat hedefi ve 2019 yılı için 10 bin yeni istihdam yaratma hedefi var. Bu hedeflere ulaşmak için ATSO ve KOBİ’lerimizin yakın iş birliği gerekiyor. KOBİ Akademisi’nin eğitim konuları sizlerin, üyelerimizin taleplerine göre belirlenmektedir” dedi.

BOR DETERJANI ÖRNEĞİ

Köse, konuşmasına şöyle devam etti:

“Siz dünyanın en kaliteli ürününü bile üretseniz, ürününüzü tanıtıp pazarlayamadıktan sonra bunun hiçbir anlamı olmuyor. Bu konuda güncel bir örnek vermek gerekirse, Eti Bor Deterjanı hatırlayalım. Bu deterjan uzunca bir süredir satışa sunuluyor, ancak özensiz bir ambalajla sınırlı yerlerde ve sınırlı miktarlarda satılabiliyordu. Bu deterjanın bir reklam kampanyasıyla göze çarpan bir ambalaja konulup televizyonlarda görünmesi, ardından bir Bakanımız’ın açıklamaları ile birden popülaritesi bir anda arttı. Şimdi marketlerde bor maddesi içeren deterjanlar için ayrı stantlar açılıyor.”

MÜŞTERİLERİNİZİ İYİ TANIMALISINIZ

Rekabetin boyutlarının değiştiğini hatırlatan Köse, “Günümüzde rekabet ortamı çok büyük boyutlara ulaştı. Ülkeler, şehirler, firmalar ve bireyler kendi aralarında sürekli bir rekabet içinde. Hatta firma içinde bile rekabet söz konusu. Bir firma kendi ürününü birkaç farklı marka ile piyasaya sunup rekabet ettirebilmektedir.  Bu mücadele sürerken kendini yenileyebilenler, modern tanıtım yöntemlerini kullananlar, basını, interneti ve sosyal medyayı iyi kullanabilenler bir adım öne geçiyor. Artık bir ürünü üretmek yetmiyor, müşterilerinizi de iyi tanımanız gerekiyor. Google Adwords, YandexMetrica gibi programları bunlara örnek verebiliriz” şeklinde konuştu.

KATILIM BELGELERİ VERİLDİ

Açılış konuşmasının ardından Profesyonel Koç ve İletişim Uzmanı Eren Gökyer, yaklaşık 2,5 saat süren sunumunu gerçekleştirdi. Gökyer, eğitime katılan firma temsilcilerine seslenerek “Ne satarsak satalım en nihayetinde duygu satarız” vurgusu yaptı. Eğitimi takip edenlere katılım belgeleri verilmesi ile program sona erdi.

google.com, pub-7798814850935806, DIRECT, f08c47fec0942fa0