Denetimli Selbeslik Müdürlüğünden Anlamlı Etkinlik

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından, “Bayraktepe Mezarlığı”nda 10 Kasım öncesi yapılan, güzel bir organizasyon ile fidan dikimi ile gerçekleştirildi

Denetimli Selbeslik Müdürlüğünden Anlamlı Etkinlik

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından, “Bayraktepe Mezarlığı”nda 10 Kasım öncesi yapılan, güzel bir organizasyon ile fidan dikimi ile gerçekleştirildi

Denetimli Selbeslik Müdürlüğünden Anlamlı Etkinlik
09 Kasım 2017 - 23:39

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından, “Bayraktepe Mezarlığı”nda 10 Kasım öncesi yapılan, güzel bir organizasyon ile fidan dikimi ile gerçekleştirildi.

Ağaçlandırma çalışması kapsamında düzenlenen etkinliğe Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ve Denetimli Serbestlik Müdürü Mustafa Ersoy, Gençlik ve Spor İl Müdürü Yunus Tortop, Gençlik Merkezi Müdürleri Ahmet Ertürk, Gökhan Gürbüz, ile belediye ve Orman İşletme Müdürlüğü personelleri katıldı. Yükümlüler kamyonlarla getirilen fidanları mezarlık içerisinde ve dışında toprakla buluşturdu.

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürü Mustafa Ersos; "Sayın Cumhuriyet Başsavcım, Sayın Başkanımız, değerli Müdürlerimiz, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hükümlü, Tutuklu veya sanıkların toplum içerisinde yönetim ve takibinin yapıldığı birleştirilmesi için ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet program ve kaynakların sağlandığı altarnatif bir ceza ve infaz sistemidir.Kamu güvenliği ve Adalet anlayışı ile bireysel hak ve özgürlükler çerçevesinde kurumlar arası işbirliği yapmak , toplumun katılımı sağlanarak suç önlenmesine yönelik, suç tekrarının önlenmesine yönelik sürdürülebilir , geliştirilebilir çalışmalar yapmaktır.Afyonkarahisar Denetimli Selbestlik Müdürlüğü olarak yaklaşık 2600 hükümlünün denetim ve takibini yapmaktayız. 2009 ile 2017 tarihleri arasında yaklaşık 100 Bin Fidanı toprakla buluşturduk.İşallah nice yüzbinlere diyerek şairinde dediği gibi, her dalında bir kuş ses versin, gölgesinde yorgun çitfçi dinlensin, şu verimli köye kol kanat gersin, aziz vatan günden güne şenlesin diyerek arz ediyorum"; dedi.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel yaptığı konuşmada; “Kişileri gereksiz yere dört duvar arasından mahkum ettiğiniz zaman bu kişinin üretme kabiliyetini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Açık ceza evleri ve Denetimlik Serbestlik Birimleri o kişilerin toplum nezdinde üretme kabiliyetlerini ortaya çıkartma ve bunları uygulama fırsatı veriyor” dedi.

Özel, “Denetimlik serbestlik biriminin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ndeki uygulamaya girmesinin ana gerekçesi o. Suç işleyen kişilere hukuk devletine göre cezalar verebiliyorsunuz. Ama ast olan ceza verirken bile, biz hukukçuların temel mantığı şu ‘kişiyi suç işleme iradesinden vazgeçirmek ve işlemiş olduğu suçtan nedamet duyarak, pişmanlık duyarak bir daha işlememesine zemin oluşturmak.’ Bunun infazını da gerçekleştirirken ferdi olduğu topluma, vatandaşı olduğu ülkesine nasıl bir katkı sağlayacağına zemin oluşturmak. Bunda da kamusal verilerek olarak çok net bir şekilde olumlu sonuçların yansıdığını görebiliyoruz” dedi.

Kanundaki uygulamalar ile suça karışan kişilerin üretkenliğinin açığa çıkarıldığa işaret eden Başsavcı Özel, “Çünkü kişileri gereksiz yere dört duvar arasından mahkum ettiğiniz zaman bu kişinin üretme kabiliyetini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Açık ceza evleri ve Denetimlik Serbestlik Birimleri o kişilerin toplum nezdinde üretme kabiliyetlerini ortaya çıkartma ve bunları uygulama fırsatı veriyor. Bunun da şuanda rakamsal verilerek olarak olumlu sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Umarız kimsenin o sürece girmemesi ama girmişse de topluma faydalı bir fert olarak çıkmasına zemin oluşturmak” diye konuştu.
Açıklamaların ardından Başkan Çoban, Başsavcı Özel ve beraberindeki protokol üyeleri hükümlüler ile birlikte fidan dikti. Başsavcı Özel Mehmet Özel bir basın mensubunun fotoğraf makinasını alarak fidan dikimi yaptırdı ve resmini çekerek jest yaptı.https://www.youtube.com/watch?v=UCtdIqavia4&feature=youtu.be