"huzurlu Aile Sağlıklı Toplum Projesi"

Dinar ilçe kaymakamlığı toplantı ve seminer salonunda mahalle muhtarları ve kurum amirlerinin katıldığı “Huzur Toplantısı” gerçekleştirildi

"huzurlu Aile Sağlıklı Toplum Projesi"

Dinar ilçe kaymakamlığı toplantı ve seminer salonunda mahalle muhtarları ve kurum amirlerinin katıldığı “Huzur Toplantısı” gerçekleştirildi

01 Şubat 2018 - 12:02

Dinar ilçe kaymakamlığı toplantı ve seminer salonunda mahalle muhtarları ve kurum amirlerinin katıldığı “Huzur Toplantısı” gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin Başkanlığında toplanan muhtarların yanı sıra İlçe emniyet müdürü Halil İbrahim Küpeli, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Ateş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Tekin Mumcu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu, İlçe Sağlık Müdürü Mehmet Mezher Işık, İlçe Müftüsü Şahin Yaşar ve SYDV Vakfı müdürü İrfan Yüksel’de toplantıya katıldı.

Mahalle muhtarlarının mahallelerinde bulunan bütün sorunları aktardığı huzur ve asayiş toplantısında bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, birlik ve beraberlik içerisinde ilçede yaşanan olayları önlemek için gece gündüz çalışacaklarını ifade etti. Bu konuda muhtarlara çok büyük görev düştüğünü de hatırlatan Şahin, kolluk kuvvetlerine her zaman yardımcı olunmasını istedi.

Huzurlu Aile Sağlıklı Toplum Projesi

Dinar’da düzenlenen huzur toplantısında ilçe müftüsü Şahin Yaşar Huzurlu Aile Sağlıklı Toplum projesini muhtarlara anlatarak içeriği hakkında bazı bilgiler verdi. Projenin bütün muhtarlar ve bütün kurumlarla birlikte uygulanacağını belirten Yaşar şunları söyledi, “Mutlu ve huzurlu aileye giden yolun, iyi bir aile eğitiminden geçeceği unutulmamalıdır. ‘Zararın neresinden dönülürse kârdır’ denir ya, bu eğitimi evlenmeden önce alamayanlar, bir dakika dahi kaybetmeksizin evlenmeden sonra da olsa, mutlaka almalıdırlar. Aile ile ilgili yapılan araştırmalarda, araştırmacılar mutlu ailenin şu üç sırrını, keşfetmişlerdir. Bu üç sırdan birisi beraber zaman geçirmek, ikincisi eşlerin yeri geldikçe birbirini takdir edip yüceltmesi, üçüncüsü de hizmet davranışı, ev işlerinde hanımın erkeğe, hasta olduğunda ve ihtiyacı halinde de erkeğin kadına hizmetidir. Bu üç madde de sevginin ve fedakârlığın en bariz resmidir. Diğer yandan biz evlilikte ve aile yuvasında huzur ve mutluluğun şifresini, 4 S formülüyle izah ediyoruz. Sevgi, saygı, sabır ve sadakat, bu değerler birbirine sıkı sıkıya bağlı dört katlı bir bina gibidir. Bunlardan birisini çekip alırsanız, o bina ayakta kalamaz” dedi.

Hırsızlar Tek Tek Yakalanıyor

İlçede son zamanlarda meydana gelen hırsızlık olaylarının da değerlendirildiği huzur toplantısında ilçe emniyet Müdürü Halil İbrahim Küpeli emniyet güçlerinin 7/24 görevi başında olduğunu ifade ederek şöyle konuştu, “Dinar için yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. Ülke genelinde eş güdümlü operasyonlarımız oldu. İçkili yerler, oteller, kıraathaneler ve diğer bütün yerlerde gerekli önleyici tedbirleri uyguladık. İlçede bazı uyuşturucu olayları vardı. Bu konuda da gerekli tedbirleri alarak olayları çözdük. Bu tür insanlarımızı AMATEM’e yollayarak tedavi ettirmeye çalıştık. Bu illeti temin etmek için hırsızlık yapan vatandaşlar da var. Afyon emniyetiyle ortaklaşa kullanıcılara ve satıcılarla alakalı ciddi bir liste oluşturduk. Bununla alakalı olarak 30 kişi tutuklandı. Hırsızlık olaylarında ise gerekli tedbirleri alıyoruz. 18 Ocak’ta bununla alakalı sivil bir ekip oluşturduk. Bu ekip sadece hırsızlık olaylarını önlemek ve çözmek için kuruldu. Kısa sürede 6 kişi hırsızlık olaylarından yakalandı. Son beş günde ise su sayacı hırsızlığı olmaya başlamıştı. Ancak bu olay da ekiplerimiz tarafından aydınlatıldı. 15 günde 15 tane hırsızı yakaladık” dedi.

Değerler Eğitimi Uygulandı

Toplantıya katılan diğer bir kurum müdürü ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Tahtaoğlu oldu. Tahtaoğlu okullarda bakanlığın yaptığı değerler eğitimi programını uyguladıklarını belirterek şunları kaydetti, “Teknolojinin gelişmesi ve bazı ailelerin çocuklarıyla ilgilenmemeleri nedeniyle bazı

huzursuzluk ortamları oluşuyor. Ülke genelinde maalesef bir bozulma var. Orta ve liselerde rehber öğretmenler aracılığıyla uyuşturucu konusunda öğrencilere gerekli eğitimler veriliyor” dedi.

Toplantının son kısmında ise merkez mahalle muhtarları ilgili yetkililere mahallerdeki ciddi sorunları aktardılar. İSMAİL YILMAZ-DİNAR