Huzurlu Ve Sağlıklı Bayramlar...

İnancımız gereği önemli olan bir bayrama daha eriştik

Huzurlu Ve Sağlıklı Bayramlar...

İnancımız gereği önemli olan bir bayrama daha eriştik

Huzurlu Ve Sağlıklı Bayramlar...
30 Ağustos 2017 - 00:24

İnancımız gereği önemli olan bir bayrama daha eriştik. Kutsal kitabımızda geçen kurban kıssasından biliyoruz ki bu ibadet, insanlık tarihiyle yaşıt bir ibadettir. Bu önemli ve eski ibadeti, samimiyetle yerine getiren tüm vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul olmasını diliyorum.

Böylesine önemli bir ibadeti yerine getirirken elbette titiz ve hassas olmalıyız. Burada unutulmaması gereken kuralların başında da kurban edeceğimiz hayvana karşı yaklaşım tarzımız, gerek kesim öncesi gerekse kesim sonrası çevre temizliğini sağlamamız geliyor. Kullanacağımız malzemelerin de temiz ve bakımlı olmasına özen göstermemiz gerekiyor.

Kurban Bayramı olunca haliyle et ve tatlı tüketimine dikkat çekmemiz lazım. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabet (şeker) sorunları olan kişilerin bayramda beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Bir önemli nokta da etlerin haşlama ve ızgara gibi yöntemlerle pişirilmesi, kızartmalardan uzak durulmasıdır. Izgarada pişirilirken de etin yanmamasına ve kömürleşmemesine dikkat etmeliyiz. Etlerin yanında da sebze yemekleri pişirilmeli ve tüketilmelidir. Etli yemeklere ilave yağ eklenmemeli, kendi yağı ile pişirilmelidir. Özellikle kuyruk yağı ve tereyağı kullanmaktan kaçınmalıyız.

Etlerin pişirilmesi kadar korunması ve saklanması da sağlığımız açısından çok önemlidir. Kurban etleri, büyük parçalar yerine bir yemeklik küçük parçalara ayrılmış olarak buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılmalı; bu küçük parçalar da buzdolabının buzluğunda veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzluktaki etler -2 derecede birkaç hafta, derin dondurucuda ise -18 derece ile daha uzun süre saklanabilir.

Kurban Bayramı'nın elbette en güzel yanı da dost ve akrabalar arasında yapılan ziyaretleşmeler, kesilen kurbanın etlerinden komşulara ve ihtiyaç sahiplerine ikram edilmesidir mutlaka.

Toplumsal birlik ve dayanışmayı sağlamlaştıran bu güzel eylemlerle hem kalplerimize sevgi ekmiş, hem de yardımlaşma duygumuzu canlı tutmuş oluyoruz.

Yine bir bayram gününde bizler için gerek 112 Acil Sağlık Hizmet İstasyonlarında, gerek hastanelerimizde nöbet tutan sağlık çalışanı arkadaşlarımıza da hayırlı bayramlar diliyor; Kurban Bayramı'nın başta ülkemiz ve milletimiz olmak üzere bütün insanlık için hayırlara, güzelliklere vesile olmasını niyaz ediyorum.

Nice bayramlara sağlık ve huzurla erişmek dileğiyle...

Dr. Necip Yemenici
Sağlık Müdürü