İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapmaktadır?

Birçok iş yerinde mesleki risklerin olması muhtemeldir ve bu risklerin en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapmaktadır?

Birçok iş yerinde mesleki risklerin olması muhtemeldir ve bu risklerin en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapmaktadır?
10 Şubat 2020 - 22:07

Birçok iş yerinde mesleki risklerin olması muhtemeldir ve bu risklerin en hızlı şekilde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.


Bu riskleri ortadan kaldırabilmek için iyi bir araştırma yapılması, ortam ölçümleri yapılması en önemli şarttır. Bu tip eylemleri işverenler kendi başlarına yapamayacakları için bir OSGB ile iletişime geçmektedirler. Bu konuda birçok firma ile görüşmeler gerçekleştirilmektedir ve daha sonrasında bir karar verilip anlaşma sağlanmaktadır.

 

İş güvenliği uzmanlığı günümüzün en çok tercih edilen ve en fazla yükseliş gösteren meslekleri arasında yer almaktadır. Bu görevi üstlenen kişiler genellikle bir OSGB’ ye bağlıdırlar ve firmanın yönlendirmesi üzerine görev başına geçmektedirler. İş güvenliği uzmanı olan kişiler devlet tarafından yüksek denetimlere sokulmaktadır. Bu konuda yasal olmayan ya da belirli kurallara uymayan OSGB’ler belli başlı cezalara tabi tutulmaktadır.

 

İş yerlerine en iyi hizmeti vermeyi amaçlayan OSGB firmaları ciddi çalışmalar yaparak en üst seviye bir hizmet politikası oluşturmayı hedeflemektedirler. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra performansın en üst seviyeye getirilmesi hem OSGB’ler için hem de iş yerleri için oldukça önemli olmaktadır.
 

 

İş Güvenliği Uzmanı Eğitimi Kimler Tarafından Verilir?

 

İş güvenliği uzmanı günümüzde insanların en çok olmak istedikleri meslekler arasında en üst seviyelerde yer almaktadır. Bu durumun sebeplerinden bir tanesi de bu meslekte çalışma şartlarının uygun olması ve kazancının iyi olması gösterilebilir. İş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişilerin mühendislik gibi bölümlerden mezun olma şartı olmaktadır. Tabi ki bu mesleği yapabilmek için sadece geçerli bölümlerden mezun olmak yeterli olmayacaktır. OSGB’ler tarafından eğitime tabi tutulan kişiler gerekli sınavları geçtikten sonra mesleğe başlamaktadır.

 

İş güvenliği şirketler açısından bakıldığı zaman oldukça önemli bir durum haline gelmektedir. Özellikle devletin bu konudaki sıkı tutumunun sonrasında her şirketin bünyesinde iş güvenliği uzmanı bulundurması zorunlu hale getirilmiş olmaktadır. Ancak her şirketin risk oranı farklı olabileceği için bu risk oranlarına göre bir düzen de getirilmiştir. İş güvenliği uzmanı eğitimi veren firmalar da sıkı bir teftiş süresinden geçilerek belirli süre için geçerli olan lisansları almaktadırlar.

 

İş Güvenliği Uzmanı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

 

Çalışan güvenliği bir şirketin ilk olarak önem verdiği konu olması gerekmektedir. İş güvenliği uzmanı da tam bu konuda görev yaparak çalışan güvenliğini sağlamak adına araştırmalar yapıp rapor hazırlamaktadır. Hazırlanana raporda yapılması gerekenler belirtilmeli ve aciliyetine bağlı olarak iş yerlerine bir süre tanınmalıdır. Verilen süre zarfında yapılması gereken eylemleri yerine getirmeyen şirketler için soruşturma başlatılmaktadır. Çalışan güvenliğini sağlamak şirketlerin performansını da olumlu etkileyecek ve pozitif enerji bütün çalışma ortamına yayılacaktır. İş güvenliği konusunda iş birliği yapılacak firmanın seçimi oldukça önemlidir. Yöntem Akademi uzun yıllardan beri iş güvenliği uzmanı yetiştiren ve şirketlere bu hizmeti sunan bir firmadır.


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nurdemet Yıldırım
  1 ay önce
  Merhaba, aöf 4 yıllık iş güvenliği ve uzmanlığı diye bölüm var onu okuyup bitirsek yine de iş güvenliği uzmanı olamaz mıyız? Sadece mühendislik okumak bitirmek mı lazım?
 • Nurdemet Yıldırım
  1 ay önce
  Aöf iş güvenliği ve uzmanlığı gibi lisans 4 yıllık bir bölüm var acaba o bölümü bitirsek o da işe yarar mı? Yoksa sadece mühendislik okumak mühendis olmak şart mıdır?