"vergi Yapılandırmasında Son Gün 31 Temmuz"

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Defterdar Vekili Murat Toy konuk olarak katıldı

"vergi Yapılandırmasında Son Gün 31 Temmuz"

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Defterdar Vekili Murat Toy konuk olarak katıldı

30 Temmuz 2018 - 19:33

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Defterdar Vekili Murat Toy konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Toy, 7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgiler verdi. Toy vergi yapılandırmasında son başvurunun 31 Temmuz tarihi olduğunu söyledi.

7143 sayılı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunla ilgili bilgiler veren Toy, “Söz konusu kanunla kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi ile 6552, 6736 ve 7020 sayılı kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi gibi imkanlar getirilmiştir. Başvurmak isteyenler 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Toy yapılandırma kapsamındaki borçları anlattı

Yapılandırma kapsamındaki borçlara da değinen Toy, “Vergi dairelerine, 31 Mart 2018 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, resim, harç ve bunlara ilişkin cezalar ile gecikme faizi ve gecikme zammı alacakları için başvurabilirler. Yine 31 Mart 2018 tarihinden önce verilen askerlik, seçim, trafik, nüfus, karayolu taşıma, otoyollar ve köprülerden ihlalli geçiş idari para cezaları ile RTÜK idari para cezaları içinde vatandaşlarımız başvurabilir. Kanunun yayımlandığı 18 Mayıs 2018 tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan vergi dışındaki diğer amme alacaklardan takip için vergi dairelerine intikal edenler de vergi dairelerine müracaat edebilirler” diye konuştu.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Afyonkarahisar Defterdar Vekili Murat Toy yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür etti. Akar ise Toy’a çalışmalarında başarılar diledi.

Toy Gün FM Anı Defterine görüşlerini yazarak imzaladı.

Yayın esnasında Kocatepe Vergi Dairesi Müdürü Tuncay İlhan da hazır bulundu.