BUGÜN 10 OCAK.!!!
Ahmet UÇMAK

Ahmet UÇMAK

BUGÜN 10 OCAK.!!!

10 Ocak 2020 - 20:09

Malum bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyoruz. Basın Dernek Başkanları bol keseden atma ve Eski Üstadlardan Arif abinin tarifi ile çorbacı basının konuşma günüdür "10 Ocak"Derlerya “Ocak”'ta köttü var, her şeyin vakti var. Eee bu arada erken öten horozun katli vacip derler, damlaya damlaya göl olur derler, sakla samanı gelir zamanı misali, her şeyi derler kardeşim, ağzı olan bazen ağzı ile, başka tarafı olan ise, orası ve burası ile konuşanları günümüzde görmek mümkün hale gelmiş bulunmaktadır.Hani sık sık insanların diline doladığı ve kullanmaktan büyük zevk aldığı, “yandaş gazeteci ve kirli gazeteciler”diyoruz yaa… İşte tam bu noktada Afyonkarahisar Basınından bahsetmek istiyorum.. Bizler utanmadan sıkılmadan açıklamalar yapıyoruz. Konuşuyoruz ama gel velakin kendi geçmişimizi bilmeden konuşuyoruz.Aslında bunu genelleme yapacak olursak, bu sadece bize özgü bir dert değil aslında... Paraya tapan, hızla yükselmek için yenilmedik nane bırakmayan, kendini şirket patronlarına, siyasetçilere, belediye Başkanlarına satan, yalakalık ve yağcılık ile rekor kırmak, sadece Afyon veya Türkiye’nin değil, tüm dünyanın sorunu! Para karşılığı haber yapan ya da yapmayan gazeteciler, Türkiye’nin  en çok konuştuğu konuların başında geliyordur . Tamam; “ Kardeşim çoğu basın mensupları buna bende, çoğu zaman dahil, bizlere haber servis edenlerin haberlerini girerek sözde gazetecilik ve gündem yaratıyoruz, öğlemi?. Bizler; “kendini gazeteci ve gazete patronu olarak gören beyfendiler” Yapılan ve yaptığınız haberleri görüyorum. Bazen ulusal ve çoğu zaman yerel basını takip ediyorum. İnsanoğlu’nun içinde bulunan şerefsizleri, vatan hainlerini, devleti zarara uğratanları, oğluna kızına toppil yapanları, hırsızlık yaparak devleti soyan o adi şerefsizleri” doğrulamak için anında “düzmece röpartaj” yapacak kadar uzmanlaşmasalar da “satılmışlık” sorunu Türkiye’de olduğu gibi Afyonkarahisar’da ve ülkemizde yaşanıyor!
Daha net yazayım: Bu bizim 10 Ocak’da çıkan gazeteciler, kendini gazeteci olarak gören bazı şahsiyetlerin Siyasi ve bürokraside bulunan “trolleri” var! Bunlar Devletimize bağımlı, araştırma yapmaya isteksiz, gerçekleri umursamayan, medya eğitimi aldıklarını zanneden, noktayı, virgülü, imla kurallarını uygulayan  gazeteciler.
Bazı insanları aynı kefeye koymuyorum, üzerine alınanlarda çok da umurumda ama, Soruyorum sizlere? Ne zaman Afyonkarahisar’da kim tarafından  Saygın (!) gazeteci ödülleri töreni düzenlendi de, hanginiz ödül aldı merak ediyorum? Mesela bende mükemmel bir insan değilim yanlış anlamayın lütfen, Ama soruyorum virgül ve imla kurallarını uygulayan gazeteciler?  Örnek verecek olursak; 15 Temmuz 2016 Hain darbe kalkışması öncesi, FETÖ terör örgütüne karşı adam akıllı yazılar yazdı. Aradan onca zaman geçtikten sonra yalakalık yapanlarıda bizler biliyoruz. Mesela ben kendimden örnek verecem; 15 Temmuz 2016 Yılından önce yazdığım, DEVLET İÇİNDE DEVLET OLMAZ, FETO VE FETOCULAR Yazımdan dolayı ADANA İlinde düzenlenen törende plaket aldım. Hanginiz bir organizasyon yapıpda,  çalışan ve başarılı gazetecilere ödül verdiniz? Allah aşkına delikanlının biri çıkıpta söylesin.!
Bizim satılmış gazetecilerle ilgili bir kişi çıkıpta neden kitap yazmıyor?. Hiç sıkılmadan, onlarca kez “Yok artık” diyerek okuyacağınız bir kitap, Satılmış Gazeteciler… Söylermisiniz satılmış olan basın mensupları ve Gazete patronları ?, Her defasında açıklamalar yapıyorsunuz, yok basına düzenleme yapılması gerekiyor, yok şöyle , yok böyle, yaa sizler önce kendinizi düzeltip, sonra geleceğin gazeteci adaylarına, “ders kitabı” olarak satılmış gazeteciler diye bir kitap çırarıp bunu üniversitelerde Basın yayın okuyan öğrencilere okulaları konusunda şart koşulması için neler yapıyorsunuz?..Ahmet Uçmak kardeşinizden 10 Ocak adına şiir..

Nice 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günleri yaşamak için!
Allahınızı seviyorsanız lütfen beni kalem yapın
Yaptığınız kalem ile yazın, ama önce aynaya bakın
Yazdığınız kalem ne olur, silah olmasın çok iyi bakın
10 Ocak gününüz kutlu olsun dostlarım

Basın demokrasinin sesi deyin, doğruları yazın
Sizi üşütmesin yazılar, korkmayın sesinden ayazın
Satılacaksanız eğer, önceden mezarınızı kazın
10 Ocak gününüz kutlu olsun dostlarımBu arada 10 Ocak'da verilen en güzel hediye kalemdir. "Yazmak için".!!!  Afyonkarahisar Valiliği ve Belediyemizin düzenlediği kahvaltı programına davet ettiklerinden ve en güzel hediye olan Kalem verdikleri için çok ama çok teşekkür ediyorum. 

Unutmayın bir Gazeteci; Yanlışları Yazarak eserleri ile yaşar, yoksa ölüden farkı kalmaz, ölen insanın eserleri onu ayakta tutar, güzel eser yazan mesleğini iyi icra eden insanlar ise asla ölmezler, onlara ölü demeyin. Nice Basın sektöründe yaşayan ölü dediğimiz insanlar vardır. İnsan olmak, insan gibi mesleğimizi yapmamız dileğimle nice 10 Ocaklara.. Saygılar sunuyorum…. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum