Kadı kızı Kadire, geldi çıktı sedire
Ahmet UÇMAK

Ahmet UÇMAK

Kadı kızı Kadire, geldi çıktı sedire

17 Ağustos 2019 - 18:45

Köylünün biri Devesini kaybetmiş, Devesini ararken pazarda bulmuş, Pazarda deveyi satacak olan kişiye bu deve benim demiş.

 Senin benim derken, iş Kadı'ya kadar gitmiş. Sormuş Kadı bu deve kimin?, ikiside deve benim demiş bir ağızdan; 

Kadı sormuş ikisinede bu devenin sizin olduğunuza bir ispatınız varmı..?

Devenin Sahibi evet benim ispatım var demiş, Peki nedir senin ispatın diye sormuş Devenin gerçek sahibine..? 

Devenin gerçek sahibi demiş, benim devemin ciyeri deliktir. Bu hayvanı keselim, ciyeri delik ise o bana bir deve satın alsın, eğer ki delik değilse ben ona bir deve alayım. 

Kadı düşünmüş ve tamam demiş. Deveyi  kesmişler ve ciyerine bakmışlar. Gerçekten Devenin ciyeri delik, Kadı ve Deve benim diyen kişi, şaşırmış; Kadı yaa sen bu devenin ciyerinin delik olduğunu nasıl biliyordun..?

Adam başlamış anlatmaya, Demiş Kadı efendi; Bir gün Benim Devenin bir yavrusu vardı, yayrusu yanında bende üstünde köprüden geçiyorduk, Devenin yavrusu dengesini kaybedip köprüden aşağı düştü ve öldü. Benim deve yavrum gitti diye öğle bağırıyordu ki Devemin, ciyerinin o zaman delindiğini anlamıştım der Kadıya;  

İşte ciyeri yanan ve ciyeri delinen anne ve babalar var bu Afyonkarahisar'da; 
Ama ortada Kadı yok, Ciyerin delik olduğunu anlatan varda, ciyerin yanık olduğunu düşünmeyen insanlar var.

 
Peki Afyonkarahisar'da Kadı ne işe yarar??
Kadı Afyonkarahisar'da Şehrin genel idaresini sağlayan ve gidişatını denetleyen yetkilidir. Kadı; Bulunduğu ilin en yetkili insanıdır. Kadı; bulunduğu ilin güvenliğini sağlayacak her türlü imkanı sağlamakla mükelleftir ve ayrıca resmi törenlerde de başkanlık yapar.

Kadı, ilde hem genel idarenin başı, hem de il özel idaresinin yürütme organıdır. Kadı; bulunduğu ilde olan güvenlik güçlerinin komutanıdır, amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzenini korumak için tedbirler alan kişidir.

Afyonkarahisar, Afyonkarahisar olalı, genel anlamda bu kadar başı boşluk, düzensizlik, idaresizlik, denetimsizlik, kamu düzensizlik bir şekilde olmadı. Düşünsenize Asayiş olayları arttı, taciz ve tecavüz olayları arttı. Millet alenen malına ırzına, namusuna, sahip çıkamaz hale geldi. Afyonkarahisar Erenlerde bir dolandırıcı  tüm insanların malına kast etti, Öz dede torununa tacizde bulundu, Baba evladından şikayetçi oldu, annelerin ciyerleri yandı. İnsanlar, engelli insanlar evsiz barksız kaldı. Devleti dolandıranlar başa geçti, Dolandırılan insanlar görevinden alındı. 

Evet insanların ciyeri delik, insanların ciyeri yanık;
Bir anne ve baba evladını düşünür, evladının mürvetini görmek, okutmak, insanları devreye sokarak, ales puanını yükseltir.Kendi menfaat ve çıkarları için her şey dener ve yapar, Afyonkarahisar öğle bir hale gelmiş ki, makam ve mevki sevdalısı  insanların başka insanları düşünmediği, ciyeri yanık insanların , ciyerlerinin delindiği bir hal almış başını gidiyor. Ama sanmayın ki bu dünya onlara baki, bugün zamanın en hızlı ve öfkeli, dediğim dedik çaldığım düdük diyen insan bile Sülün kasabasına son yolculuğuna uğurlandı.

İnna Lillahi ve İnna İleyhi Raciun, Şüpesiz her insan, her Kadı, bir gün ölecektir. Yaptığı iyi ve kötü her şeyin hesabını yaradan yüce mevlaya vereceketir. Bizi yaradan yüce rabbim şöyle der; Her şeyle karşıma çıkın ama Kul hakkı ile gelmeyin, Kul hakkı yiyen insanların , makam ve mevki hırsı bürümüş insanların vay haline vay, Ben kendi şahsıma, Allah şahit olsun ki , görevini layıkıyla yapmayan tüm Kadılardan şikayetciyim, Ahirette iki elim yakalarındadır. Allah o insanları ahirette karşıma sıralasın işallah.. 
Allaha manet olun.. Saygılar 

YORUMLAR

  • 0 Yorum