Güldane Kaya

Güldane Kaya

19 MAYIS

19 Mayıs 2020 - 02:48

Yağmurun beslediği topraklar,mayıs güneşinin sıcaklığıyla tabiatın tamamen canlanmasını sağladı. Mayıs ayının mis kokusu sardı her yanı, rengarenk çiçekleriyle birlikte, Dünya yüzündeki çoğu zeminler baharla birlikte kabuk değiştirirler! Tıpkı 19 Mayıs 1919 gibi. Binlerce yıllık tarihi süreç içerisinde, Türk Milleti özgürlük uğruna binlerce badireler atlatmıştır.


Mustafa Kemal 18 askerle birlikte 16 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi olarak Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan hareket ederek son derece çetin geçen yolculuk sonucunda Samsun’a ulaşması olayı! Bu olay Kurtuluş savaşının fiili başlangıcı olarak kabul edilmetedir.19 Mayıs tarihi son bağımsızlık savaşının başlangıcı olmasıyla ayrı bir önem taşır. Bugünkü varlığımızı o günkü yakılan özgürlük ateşine borçluyuz.19 Mayıs 1919’da bağımsızlık ateşi yakılmamış olsaydı, bu gün bu topraklar yine olacaktı ama Türkiye Cumhuriyeti diye ne bir devlet olurdu ne de saltanat içerisinde yaşayanlar olurdu.


 

”19 Mayıs, tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin, olup bitenlere ‘Hayır’ demesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Ulusal kurtuluş mücadelemizi başlatması ve başardığımız bu mücadeleden sonra modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, bizim tarih sahnesinden silinme tehdidini atlatıp, aydınlık bir geleceği avuçlarımızın içerisine aldığımız gündür.Bağımsızlık meşalemizin Samsun’da yakılmasının 101’yılında önemli ve büyük bayramımız olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da tıpkı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gibi Pandemi ortamında kutlanacak.


Binaların, cadde ve sokakların Al bayraklar ve Atatürk posterleriyle donatıldığı ülkemizde,23 Nisan’da yapmış olduğumuz gibi yine Milletçe hepimiz saat 19. 19’da hep bir ağızdan İstiklal Marşımızı okuyarak, Pandemi koşullarına rağmen 19 Mayıs’ı en güzel, en renkli şekilde kutlayacağız”

 

Ve diyeceğiz ki; 23 Nisan’da çocuğum ben, 19 Mayıs’ta gencim, 30 Ağustos’ta zaferim, 29 Ekim’de CUMHURİYET’İM. Çünkü ben Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerinin bekçisiyim, diyor ve her yıl büyük bir coşkuyla kutluyorsak, bunu Samsun’dan yakılan özgürlük ateşine borçlu olduğumuzu hepimiz idrak etmeliyiz.İşte 19 Mayıs Bayramı’nın büyüklüğü ve önemi buradan ileri geliyor. Atatürk’ün ben 19 Mayıs’ta doğdum, benim doğum günüm bugün demesinin nedeni de budur.19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Nice Bayramlara…
 

Yine aynı tarihe denk gelen; Onbir Ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayının sonuna yaklaşırken, bayramın müjdecisi olan Kadir gecesini hep birlikte karşılayacağız. Kadir gecemiz mübarek dualarımız kabul olması dileğiyle, hayatımız hep huzurla, coşkuyla, Bayram tadında, Bayram gibi geçsin.

Ne Mutlu Türküm Diyene…

YORUMLAR

  • 0 Yorum