6 MART ATATÜRK'ÜN ANTALYA'YA GELİŞİ
Güldane Kaya

Güldane Kaya

6 MART ATATÜRK'ÜN ANTALYA'YA GELİŞİ

07 Mart 2020 - 17:58

6 Mart 1930, Atatürk'ün Antalya'ya gelişinin 90'nıncı yıldönümünü kutluyoruz. Antalya halkı için anlamlı bugünün tüm Antalyalılara kutlu olsun. Atatürk'ün 1930 yılında, Antalya'ya yaptığı dört ziyaretten en uzun süreli ve ilk olan seyahatidir. Mustafa Kemal Atatürk, bu süre içinde Antalya'da bir hafta süreyle kalmış, çeşitli yerleri gezip görmüş ve incelemeler yapmıştı.


Mustafa Kemal Atatürk, 5 Mart 1930 tarihinde Antalya'ya gelmek için İzmir'den yola çıkmıştı. Önce Denizli'ye, sonra Isparta ve Burdur'a uğrayan Atatürk, 6 Mart 1930 Perşembe günü saat 16.00'da Antalya'ya gelmişti. Kentin girişine üç tak kurulmuş, O'nu görme isteğiyle Kepez'den Cumhuriyet Meydanı'na kadar bütün yollar hıncahınç dolmuş, yollar insan selinden geçilemez olmuştu. Halkın sevgi gösterilerine karşılık veren Atatürk, daha sonra ikametine ayrılan köşke bugünkü Atatürk Evi'ne gitmişti.


8 Mart günü ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir" dedikten sonra bulunduğu yerin adını sorduğunda "Rumkuş" olduğunu öğrenince Türk topraklarında TÜRKÇE adın olması gerektiğini söyleyerek adının "Erenkuş" olmasını istemişti.

Büyük önder ATATÜRK, Cumhuriyeti: dil, tarih, kültür ve yurt birliği üzerine kurmuştur. Antalyalılar olarak: ATA'mızdan aldığımız tarih bilinci ve vatan sevgisiyle, bu topraklara geldiğimiz güne de İtalyan işgalinden kurtulduğumuz güne de kurtarıcımız olan ATATÜRK'ün Antalya'ya geldiği güne de hiç ayrım yapmadan sahip çıkıyoruz çıkmaya da devam edeceğiz…


Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Antalya'yı ziyareti sırasında bölgemizde ve ülkemizde gözü olan faşist İtalyan yönetimine karşı mesaj vermesi ise çok önemli ve anlamlıdır. Sadece Antalya'nın güzelliklerini görmek için değil Antalya'dan dosta düşmana mesaj vermek istemesi de ayrıca anlamlıdır. Dolayısıyla 20. yüzyılın devlet adamlarının başında geldiği ve 21. yüzyıla da damgasını vuran ve bütün dünya tarafından kabul görmüş bir liderdir Atatürk!

Bizler; bugün de, yarın da milletimizin ATA'mızın yolundan asla sapmayacağına ve unutmayacağına yürekten inanıyoruz. Hiç şüpheniz olmasın yeniden uyanış yakındır, umutsuz değiliz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum