CAN DOSTLARIMIZ
Güldane Kaya

Güldane Kaya

CAN DOSTLARIMIZ

04 Ekim 2019 - 13:35


Değerli okurlarım, yarın 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü olmasından ötürü bir hayvan sever olarak bu hafta yazımda hayatımızın parçası olan hayvanlardan bahsedeceğim. Hali hazırda 2 tane kızım olduğunu sizlere söylemek isterim.


İsimleri Kalp ve Aşk olan iki tane sevimli terrier cinsi köpeğim var. Onlarla vakit geçirmek, sabah uyandığımda onlara günaydın demek paha biçilemez bir his. Bu tadı bu merhameti tüm insanlara ve özellikle çocuklara aşılamak gerekiyor.Bunun yanı sıra hayvan sevgisi ve onlarla ilgilenmek, yalnız yaşayan yaşlılara ve engelli çocuklara rehabilitasyon etkisi yaptığı tüm doktorlar tarafından söylenen bir gerçek. Ve çevremde bunu yaşayarak tecrübe eden onlarca tanıdığım var.Hayvanlar kabul etsek de etmesek de dünya yaşantımızın bir parçasıdır. Onlarla yaşamak istisnai bir durum değil aksine gayet normal ve olması gereken bir durumdur. Çünkü evcil hayvanımız olmasa dahi hepimizin sokağında bahçesinde birçok sokak hayvanı mevcut.


Onlarla yaşamaya ne yazık ki halen daha alışamayan, tepki gösteren insanlar var. Oysaki hayvanlar vicdana bakar paraya bakmazlar. O canların hepsi bizlere emanet. Maalesef ülkemizde hayvanlara hak ettikleri değer verilmek bir yana dursun onlara acımadan işkence ediliyor. Onların da bir canı olduğu yavruları olduğu hiç akla getirilmiyor.Bütün insanlar suçlu değildir ama bütün hayvanlar masumdur. Unutmayalım ki Allah(c.c) bizlere bir ayetinde “Kim bir canlıyı/hayvanı, bir kuşu haksız yere öldürürse, kıyamet günü ondan şikâyetçi olacaktır.” Buyuruyor. İslam dinimiz dahi muktedir olanların hayvanlara bakmasını emrediyor.Her şey bu kadar açık ve netken yine de insanların çoğu merhametten yana değil de nefislerinden yana oluyorlar. Hiçbir hayvan kendi hakkını savunamaz. O yüzden hayvanların haklarını bizim savunmamız gerekir onlara el uzatmamız gerekir.Elimizden geldiği kadar onlara yardım etmek hepimizin boynunun borcudur. Hayvanları yalnızca hayvanları koruma günlerinde değil her anımızda hatırlayıp yardım etmeliyiz. Yunus Emre’nin “Yaradılan’ı sev Yaradan’dan ötürü” sözüyle hepinize sağlıklı güzel günler diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum