çok Güzel Bir 23 Nisan Geçirdik
Güldane Kaya

Güldane Kaya

çok Güzel Bir 23 Nisan Geçirdik

24 Nisan 2019 - 20:05

23 Nisan'da Çoçuğuz biz, 19 Mayıs'ta,Genciz, 30 Ağustos'ta Zaferiz, 29 Ekimde Cumhuriyetiz.Çünkü biz Mustafa Kemal'in emanetlerinin bekçisiyiz.Geleceğe yatırım ülkeye yatırımdır.En güzel yatırım  şimdinin çocuğu geleceğimizin mimarlarına  yapılan yapılan yatırımdır.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan, dünyanın ilk ve tek çocuk bayramıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış bayramı olan [ ]23 Nisan 1920, 1935 yılında Halkın Egemenliği Bayramı ile birleştirilmiş ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

Zorluklarla kurulmuş olan, büyük devletlerin parçalamak için uğraştığı,elinden silahı ve cephanesi alınan bir ulusun tarihten gelen bağımsızlık aşkı ve cesaretiyle bütün zorlukların üstesinden gelmiş ve gelecek nesillere bağımsız bir cumhuriyet inşa edilmiştir. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, millî birliğimizin kenetlenmiş bir ifadesidir. Her yıl ülkemizde dünya çocuklarının da katılımıyla 23 Nisan’ı büyük bir çoşkuyla kutlamaktayız. Türkiye Cumhuriyeti’nde 23 Nisan 1921’de resmî bayram olarak kabul edilmesinden bu yana, değişik adlarla da olsa resmî törenlerle kutlanmıştır. En yalın haliyle bu törenlerde İstiklâl Marşı okunur ve saygı duruşunda bulunulur. 23 Nisan günlerinde bayram Türkiye Cumhuriyeti devleti erkanının başta Anıtkabir olmak üzere çeşitli Atatürk anıtlarında yaptıkları resmî törenlerle başlamakta, stadyumlarda ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı gösterilerin sergilenmesi ve resmî geçit töreniyle devam etmektedir. Akşamları da büyük şehirlerde fener alayı düzenlenir.

 

Resmî törenlerden sonra bayram yeri olarak nitelendirilen çayırlarda güreşler, koşular ve başka çeşit yarışmalar düzenlenir. Çeşitli sivil toplum örgütleri veya kuruluşlar tarafından düzenlenen etkinlikler yer alır. Önceden belirlenmiş öğrenciler kısa bir süreliğine kurumlardaki devlet memurlarının makamlarına oturur, onlarla orada sohbet edilir. Bizde Federasyon ve dernekler olarak çocuklarımızla beraber çok güzel bir çocuk bayramı geçirmiş olduk. Sadece bu günün değil aslında bütün bir yılı çocuklarımızla geçirmek onlara ilgi ve alaka göstermek çocuklarımıza ve gelecek nesillere ve devletimize çok büyük katkı olacaktır. Çünkü cumhuriyeti yaşatacak olanlar bu gözleri ışıl ışıl parlayan çocuklarımızdır.Bu pırıl pırıl gözlü çocuklarımızın gözlerinden akan yaş sevinç göz yaşları olsun.Bu vesile ile ulusal egemenliğimizin yıl dönümünü ve çocuklarımızın bayramını kutlar sağlık mutluluk huzur dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum