ENGELİNİZ ENGELİMİZDİR. HEP BERABER ENGELLERİ AŞACAĞIZ.
Güldane Kaya

Güldane Kaya

ENGELİNİZ ENGELİMİZDİR. HEP BERABER ENGELLERİ AŞACAĞIZ.

11 Mayıs 2020 - 17:54

10-16 Mayıs Dünya Engelliler haftası, her yıl Ülkemizde de çeşitli etkinlerle farkındalık yaratmak için engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak, onların haklarını dile getirmek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak için düzenlenen farkındalık etkinlikleri;

Bizler de “UTEF” Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umutışığı Derneği olarak ve diğer kurumlarımızla birlikte her yıl çeşitli etkinler yapmaktaydık, bu yıl dünyayı saran (Kovit-19) Korona’nın engeline takıldık. Bu yıl gerçekten çok farklı çok, güzel anlamlı etkinliklere UTEF Genel Başkanımız Sayın Mete Kaçar ile birlikte imza atacaktık. Projelerimiz birçok özel vatandaşlarımızın hayata sımsıkı bağlanmasını saylayacak kadar güçlü idi. Ama yine de sağlıklı günlerimiz olsun inşallah. İleriki dönemlerde hepsini bir bir gerçekleştiririz.

Hepimizin bildiği gibi Engelli olmak bir tercih değildir! Bir gün ışığına, bir kuşun sesine hasret kalabiliriz? Ufak da olsa bir adım atmak en büyük Özlemimiz olabilir. Bunların bilincinde olmalıyız, özellikle kendimizi eğitmeli zihinlerimizdeki engelleri kaldırmalıyız. Karşı taraf ile telepati kurarak sadece birkaç saniye de olsa kendimizi karşı tarafın yerine koymaktan çekinmemeliyiz. Nasrettin hoca ne demiş? Bana damdan düşeni getirin! hadi gelin hep birlikte empati kuralım; Gözlerinizin görmediğini, doğadaki binbir rengi keşfedemediğinizi, ya da yürüyemediğinizi, gönlünüzce konuşamadığınızı fikirlerinizi ifade edemediğinizi, tek başına yemek yiyemediğinizi, güzel şarkıları dinleyemediğinizi, sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı düşünün ne zor değil mi? Fakat bunlarla birlikte yaşamak zorunda olan milyonlarca insanımız mevcut ve her türlü zorluklara rağmen hayattan zevk almasını engeller ile birlikte yaşamak zorunda olduklarını bildikleri için hayata dört elle sarılan insanlarımız, basit örnek Dünya halter takım arkadaşlarımız gözleri %95 görmese de dünya şampiyonu olabiliyor, elleri ayakları olmayan kardeşlerimiz çocuklarına annelik babalık edebiliyor, dişleri ile resim çizerek güzel sanatlarda dünya sıralamalarında yer alabiliyor, tekerlekli sandalyede bedensel engelli kardeşlerimiz yine dünya okçuluk Şampiyonasında birinci olabiliyor. Bu kardeşlerimizin zorlukları aşarak elde ettikleri başarılar bizleri gururlandırmaktadır. Demek ki asıl engel cehaletten kaynaklanmakta olup, engel sadece bizim beyinlerimizde, kalplerimizde. Bizler kendimizi eğiterek bu engelleri kaldırmamız gerekiyor. Bizlerin ayrılmaz bir parçası olan engellilerin umutla geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak imkanlara kavuşturulması, devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor, ancak engellilerin üretken bireyler olarak Kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görev düşüyor. Engelli kardeşlerimiz; Spor, sanat, edebiyat, siyaset, eğitim, iş dünyası da dahil olmak üzere hayatın her alanında tüm topluma örnek olacak işlere imza atmaktadırlar.

Engellilerimizin toplumsal hayata katılmalarının gerekliliği ve onlara yönelik pozitif ayrımcılık hususlarında önemli bir zihniyet değişiminin yaşandığını görüyoruz. Önce insan diyen, insanı yaratılmışların en şereflisi olarak gören, bir geleneğin mensupları olarak bizler her konuda engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.

Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak, hepimizin görevi, engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan, azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabaları ile hepimize örnek olan kardeşlerimizin sorunları hususunda toplumsal duyarlılığın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, 10- 16 Mayıs Dünya engelliler haftasını ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlı olması dileğiyle, hepinize engelsiz bir yaşam diliyorum. Sevgiyle huzurla sağlıkla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum