*GELECEĞİMİZ ÇOCUKLAR*
Güldane Kaya

Güldane Kaya

*GELECEĞİMİZ ÇOCUKLAR*

24 Kasım 2019 - 19:34

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, Birleşmiş Milletler tarafından yasal hale getirilen hakları 20 Kasım’da “Dünya Çocuk Hakları Günü” olarak teminat altına alınmıştır.


Bende geçtiğimiz Dünya Çocuk Hakları Günü için bir şeyler yazma gereği duydum. Çocuklarımız cinsiyeti, ırkı, dini ve birçok özellikleri düşünülmeden sadece çocuk oldukları gerekçesi ile tanınan bu hakları sadece Dünya Çocuk Hakları Günü’nde değil her gün her an anmalı, hatırlamalıyız.


Çünkü çocuklarımızı koruyacak, savunacak ve onlara haklarını anlatacak olan bizleriz. Çocuklar adeta bir fidan gibidir. İlgi ve koruma beklerler. Onlara bu ilgiyi ve korumayı göstermediğimiz de onları değil kendimizi suçlamalıyız. Her çocuğun eğitim hakkı vardır. Ve bu hakkı sonuna kadar desteklemek bizlerin asli görevidir. 



Çocuk haklarının 33. Maddesinde çocuklarımızın bağımlılık yapan maddelerden korunması vardır. Ne yazık ki ülkemizde sigara kullanımı ve bazı uçucu madde kullanımları çocuk yaşlara kadar indiğini görüyoruz. Bu durumdan çocukları sorumlu tutamayız. Bunun tek sorumlusu bizleriz.


Maalesef yine ülkemizde sayısı oldukça çok olan çocuk yaştaki evlatlarımızın zorla imam nikahı ile evlendirilmesi de ayrı bir kanayan yara. Bu durumun gözetimi ve denetiminin yetersiz olduğu aşikar. Lakin duruma ses çıkartmak yetmez. Mutlaka önlemler almalıyız. Çocuklarımızı, oyun oynayacakları, eğlenip gülecekleri yaşlarda zorla evlendirilmesine karşı çıkmalıyız.



Sapkın düşünceler içinde olan hastalıklı kişilerden mutlaka çocuklarımızı korumalı ve yurt genelinde önlemler almalıyız. Çünkü günden güne duyduğumuz haberler bu tür sapkın düşüncelerin yayıldığını ve çocuklarımıza zarar verdiğini görüyoruz. Böylesine korkunç bir tehlikeyi önlemek adına Devlet’imiz adına çok büyük adımlar atılmalı ve caydırıcı cezalar verilmeli. Aksi takdirde üzülen ve acı çeken yine önce çocuklarımız ve sonra ebeveynler olacak. Ülkemizin birçok yerinde yine çocuk işçiler mevcut.


Eğitim hakkından alıkonulup zorla zor işlerde çalıştırılan ve sömürülen birçok çocuğumuz var. Eğer geleceğimizden beklentimiz çocuklarımız ise onları bilimden, ilimden ve derslerinden başka şeyler için çalıştırmamalıyız. Yine henüz birkaç hafta önce otizmli çocuklarımızın eğitim haklarının gasp edildiği, hatta bu gaspı başta okul müdürü ve diğer öğrenci aileleri tarafından yapıldığını büyük bir üzüntüyle izledik. Böyle bir ortamda hangi çocuğumuzun eğitim hakkından bahsedebiliriz?



Geleceğimize sahip çıkmak istiyorsak önce çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Geleceğimizin mimarı gençlerimizi ve çocuklarımızı yetiştiren başımızın tacı öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tüm içten dileklerimle kutluyorum Hepinize sağlıklı güzel günler diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum