''Hayvanlar benim sesiz kullarımdır.''
Güldane Kaya

Güldane Kaya

''Hayvanlar benim sesiz kullarımdır.''

17 Aralık 2019 - 19:43

Hemen hemen her insanın küçükken beslediği ya da sem- pati duyduğu, hayatımızın par- çası can dostlarımız olmuştur. Ölümüne üzüldüğümüz, yeri geldiğinde yemediğimiz, yedir- diğimiz, hayvanlarımız olmuştur. Çocukken bizlere en iyi arkadaş olan büyüyüncede en yakın dos- tumuz olan güzellikler.

‘‘Hayvanlar benim sesiz kullarımdır.’’ der Allah. Onlar dilsizdir. Sessizdir. Hiçbir dertlerini söyleyemezler. Kendi kendilerine yaşarlar. Şimdi zulme, şiddete susuyorlar. Ama hesap günü konuşacaklar dediği, ağzı olup ’ta konuşamayan, derdini anlatamayan, can dostlarımız bu günlerde bir Belediyenin Hayvan Barınağına emanet edilen fakat emane- te sahip çıkamayan Belediye, veteriner ve diğer personeller.

Bizlerin içine adeta bir kor bıraktı. Veterinerlere de günenemeyeceksek halimiz pe- rişan. Bir takım havyan severlerin, Aktivist’lerin barınağı ziyaretiyle ortaya çıkan İnsanlığın yüz karası olan bu katliamın fotoğraflarını sosyal medyada gördüğüm andan itibaren gözlerimin önünden gitmiyor, gitmiyor! Onların da tıpkı biz- ler gibi etten kemikten olduğunu bizler gibi acı çektiklerini, düşündükçe yüreğim daralıyor. İn- sanlığımdan utanırıyorum. Allah’ın yarattığı en kutsal varlık insan, aynı zamanda Dünya’nın en vahşi yaratığı çünkü işkence sadece insanoğlun- da mevcut. Nerede kaybetti insanlar yüreğinde ki merhameti? Diye sormadan edemiyorum.

Bu Dünya yalnızca bizlere ait olmadığı gibi içinde hayvanlarasahip çıkmalıyız. Bizden istedikleri az su, az sevgi, az ilgi, az yemek, bunları fark ettikleri vakit bize sonsuz sev- gilerini, huzurlarını verdiklerini görürüz. Sevgimize her za- man sevgiyle karşılık veren bu can dostlar biz insanoğlu gibi asla menfaat gütmezler. Arkamızdan iş çevirmez sen ben demezler. Rabbimin bizlere emaneti olan bu canlara hep bir- likte sahip çıkalım.

Yunus Emre’nin dediği gibi ‘‘Yaratılanı sevelim, Yara- tan’dan ötürü.’’ Her yaratılan Allah’ın sevgilisidir.

Ayrıca (Enam süresi 38) Yeryüzünde yürüyen her tür- lü hayvan ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi, ancak sizin gibi toplum yani birer ümmettirler. Onlarında durumları, rızıkları, ecelleri yazılmıştır. Biz kitapta tek bir şeyi bile ihmal edip, eksik bırakmadık. Sonra onlar rablerinin huzuruna toplanacaklardır! Anlayana çok şey an- latıyor. Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyen her kim olursa olsun cezalarını çeksinler ki diğerleri düşünmesinler bile. Unutmayalım ki yerdekilere merhamet etmeyene göktekiler merhamet etmezler. Hepinize yüreği- nizden merhametin eksik olmadığı, sevgi dolu güzel günler diliyorum.

UTEF ULUSLARARASI TÜM ENGELLİLER
FEDERASYONU GENEL BAŞKANI YRD. VELEMANGEBİZLİ TÜMENGELLİLERE UMUT IŞIĞI DERNEĞİ BAŞKANI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum