Güldane Kaya

Güldane Kaya

HOŞ GELDİN!

24 Nisan 2020 - 21:12

23 Nisan akşamı Saat 21'de büyük bir coşkuyla İstiklâl Marşımızı hep bir ağızdan söylemek için ellerimizde Bayraklarımızla gönüllerimizde kalplerimizde vatan aşkıyla hepimiz balkonlarımızda hep bir ağızdan milli marşımızı okuduk. Bu esnada komşularımızla olan diyaloğumuzun da pekişmesini sağlamış oldu.


 

23 Nisan öyle bir güzel güne dek geldi ki, gecesi 11 ayın sultanı olan mübarek Ramazan ayının ilk sahuruna kalktık. . İlk sahur yemeklerimizi gece yiyerek Allah kabul buyurursa bugün niyetimizi ederek ilk oruçlarımızı tutmanın heyecanı içerisindeyiz. Rahmet ve bereketin simgesi olan, Kardeşliğin, sevginin, paylaşmanın, yardımlaşmanın pekiştiği, Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu ve huzurunu hep birlikte yaşıyoruz. Ramazan ayı manevi duyguların ön plana çıktığı, bizler için çok özel bir aydır. Ramazan ayı, dargınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin sona erdiği, kardeşlik duygularının pekiştirildiği günlerdir. Ramazan ayı geldi hoş mu geldi acaba? Maalesef Kendi küçük gücü çok büyük olan bu Corona derdi mübarek Ramazan ayını bile farklı hale getirdi. Allah’ın izni ile İnşallah geçecek belki de bu ayın içinde virüs de kalmayacak herkes normal yaşantısına dönecek. Yine herkes işine gücüne bakacak maaşını alacak, kirasını ödeyecek, Çocuk çocuğuna mahcup olmadan karşılayacak ihtiyaçlarını, Uçaklar gene uçacak, vapurlar yine canlanacak insanlar yeniden doğmuş gibi olacak.


 

Ramazanın anlamı paylaşmaksak ise eğer, evine ekmeğini zor alanı et yüzü görmeyenleri, bizlerin birçok yiyeceği rahatlıkla yerken onların iç geçirebildiklerini düşünebiliyorsak, az olanla yetinip yokluk içerisindeki kardeşlerimizle paylaşabiliyorsak işte o vakit gelmiştir, Ramazan. Gerçi artık oruç tutan bireylerimizde eskiye göre çok büyük ölçüde bir düşüş yaşıyoruz. Günlük hayat şartları nedeniyle insanların eskiye oranla daha azının oruç tuttuğunu gözlemlemekteyim. Tabi ki kişinin Allah’la kendi arasında olan bir durum kimsenin kimseye karışma hakkı yoktur. Hoşgörünün en güzeli olan, Ramazan ayı Kameri aylardan dokuzuncunun ismidir. Dinimiz İslam’da yüce ve kutsal kabul edilen aylardan biridir. Mükellef olan her Müslümana bu ayda oruç tutmak farzdır. Ramazan Arapça bir kelimedir. Bu mübarek Ay’a Ramazan isminin verilmesindeki hikmet şöyle belirtilmiştir: Yaz sonunda, güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına "ramda" kelimesinden alınmıştır. Bu yağmurun yeryüzünü temizlediği gibi, Ramazan Ay’ı da müminleri günah kirlerinden temizler. Nitekim bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s); Kim inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari, Savma, VI) buyurmuştur.

 

Ramazan ayı, Kur’an' ın indiği aydır. Kur'an ayıdır. Kur'an, ölmeye yüz tutmuş gönülleri canlandıran, bozulmuş fikirleri düzelten, beşeriyeti insanlaştıran bir Kitaptır. Yeniden diriliş ayıdır. Ramazan. Rahmet, bereket ve mağfiret ayıdır. Allah’ın mağdur kullarına merhametle sahip çıkma, birlik ve beraberlik ayıdır.

 

Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir. Hesap insanı makam sahibi yapar da, vicdan daha önemli bir işe yarar, insanı insan yapar." #FriedrichNietzsche Bu duygu ve düşünceler ile Milletimizin ve tüm İslam Âleminin Ramazan ayını kutluyor, birlik, beraberlik, yardımlaşma ve hoşgörüyle karşıladığımız mübarek Ramazan Ayı’nın ülkemize sağlık, adalet, kardeşlik, barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ediyor, en kısa zamanda özgürlük ve maskesiz nefes alabilmek nasip olmasını diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum