TÜRKİYE'DE ÖLÜMLER SERİYE BAĞLANDI
Güldane Kaya

Güldane Kaya

TÜRKİYE'DE ÖLÜMLER SERİYE BAĞLANDI

28 Eylül 2019 - 15:13

Türkiye'de ölümler sadece terör saldırılarıyla sınırlı değil. Nerede ihmal, tedbirsizlik, denetimsizlik, güvenlik zafiyeti varsa orada ölüm, acı, kan ve göz yaşı var. Bir yanda terör saldırılarıyla, diğer yanda trafik kazalarıyla, kadın ve sokak cinayetleriyle, iş kazalarıyla, maden ocağı kazalarıyla, suda boğulmalarla her yıl binlerce insanımız hayatını kaybediyor. Öyle ki sabah evden çıkıp akşam eve geri dönüp dönmeyeceğimiz bir ortamda yaşıyoruz. Her an bir trafik kazasına veya nereden geldiği belli olmayan bir kaza kurşununa kurban gidebiliriz.

Dünyada bu kadar seri ölümlerin ve acıların yaşandığı ikinci bir ülke yoktur. Bu kadar çok ölüm olaylarının yaşanmasının sebebini bilinçsizliğe, cahilliğe, ihmale ve tedbirsizliğe bağlıyorum. Bu konuda devletin de hatası var, vatandaşın da hatası var. Devlet gerekli tedbirleri yerinde ve zamanında almıyor, vatandaş da "bana bir şey olmaz" deyip adeta ölüme meydan okuyor...

Bakın son on yılda trafik kazalarında 52 bin 95 kişi hayatını kaybetti. 2019'un ilk altı aylık döneminde ise bin 53 kişi yaşamını yitirdi. Sadece Ramazan ve Kurban Bayramı tatillerinde trafik kazalarına 155 kurban verdik. 2019 yılının ilk altı ayındaki iş kazalarında 840 kişi hayatını kaybetti. 17 yılda 15 bin kadın cinayete kurban gitti.  Ülkemizde suda boğulmalar da ayrı bir dram konusu! Ne yazık ki her yıl 900 kişi suda boğularak yaşamını yitiriyor. "Acılar ve ölümler" ülkesi olduk.

Ülkemizde insanların hangi nedenle öldüğüne bir bakalım:

- Terör saldırısı sonucu şehit olanlar...
- Balkonda otururken, maganda kurşunuyla vurularak ölenler...
- Yolda giderken başına tabela, saksı, buz parçası gibi cisimler düşerek ölenler...
- Düğünlerde havaya sıkılan kurşunla ölenler...
- Sahte içkiden ölenler...
- Sokak çatışmasıyla ölenler...
- Kadına şiddet sonucu ölenler...
- Trafik kazalarında ölenler...
- Maden ocaklarında ölenler...
- İş kazalarında ölenler...
- Damdan düşerek ölenler...
- Suda boğularak ölenler...

Ölümle bu kadar burun buruna yaşayan bir başka millet yoktur herhalde. Bunlar sadece kayıtlara geçen ölüm olayları. Kayıtlara geçmeyen kim bilir daha ne ölümler var.
#GüldaneKaya #köşeyazısı

YORUMLAR

  • 0 Yorum