ÜMİDİMİZİ YİTİRMEYELİM!
Güldane Kaya

Güldane Kaya

ÜMİDİMİZİ YİTİRMEYELİM!

31 Aralık 2020 - 03:05

Takvim yaprakları günlerin, haftaların, ayların birbiri ardına açılan kapıları gibidir. Zamanı gösteren takvim yaprakları bugünü ve geleceği planlamamıza, geçmiş ile gelecek arasında bağ kurmamıza vesile olur.


365 Günün artık son yapraklarını da bitirmek üzereyiz! 2020 yılını geride bırakıyoruz. Her yeni yıl geldiğinde umutlarımız da tazelenir ama o umutlarımız bir türlü gerçeğe dönüşmez. Hatta her defasında bir önceki yılı mumla arar duruma geliyoruz. 2020 yılı gerçekten çok zor, acı, keder dolu bir yıl oldu!


Başımıza gelmeyen kalmadı. COVİD 19 adeta kara bir veba gibi yapıştı insanoğlunun üzerine kendisi çok çok küçük gözle görülmüyor ama! Tüm insanlığı yaktı yıktı neredeyse yok etmeye niyet etmiş gibi! Evet, başımıza gelmeyen kalmadı;


Ölümlü- yıkımlı depremler, Seller, aşırı sıcaklar, yangınlar, kuraklık, şehit haberleri 36 Askerin şehit olduğu İdlib saldırısı, Sakarya'daki Havai Fişek Fabrikası'nda patlama, sel felaketi, işsizlik, yoksulluk, ekonomik kriz Meclis'teki kavgalar, toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma söylemleri, Eğitimin durması,Okulların kapatılması, Çocukların öğretmenlerinden arkadaşlarından ayrılarak ekranlara bağımlı olması, kadın cinayetleri, hayvanlara şiddet, adaletsizlikler, hukuksuzluklar...

 

2021 yılı ise 2020'den çok daha zor geçeceğe benziyor? Doğrusunu söylemek gerekirse, 2021 yılı için ışık görünmüyor. Tüm dünya da milyonlarca insanın ölümüne sebep olan, hastanelerde yatacak yer bırakmayan ‘Corona virüs’ belası insanlığı çıkmaz sokağa mahkûm etmeye çalışıyor!...Evlerinde 1 saat bile oturamayan insanlar bile dışarıya çıkamıyor, sıkılsa da üzülse de kös kös evlerinde oturmaya devam ediyor. Hal böyle olunca işsizlik aldı başını gidiyor tüm bu olumsuzluklarla hafızlardan silinmeyecek! Tarihe damga vuracak bir yıl oldu. 2020 Yılı.

 

İşte ülkemizde 2020 yılına damgasını vuran olaylar: Corona virüs pandemisi,

Türkiye, 17 Mart 2020'de ilk vakanın görülmesiyle birlikte, zengin fakir, genç, yaşlı, Kadın Erkek tanımayan fakat erkekleri biraz daha sevdiği anlaşılan Corona virüs pandemisiyle tanıştı. Bir yıla yaklaşan pandemi sürecinin sonuçları ülkemiz açısından çok ağır oldu. Bu süreç sonunda toplam vaka sayısı 2 milyona dayandı ve dünyada sekizinci sıraya yükseldik.


Corona ile ilgili alınan tedbirlere uyulmaması, ya da zamanında alınmayan önlemler sonucu, ülkemiz Corona virüs konusunda acı bir tabloyla karşı karşıya kaldı. Binlerce insan hayatını kaybetti, ekonomik kriz her kesimi vurdu, 400 bin esnaf kepenk kapattı, sağlık kuruluşları ve çalışanları çok büyük yara aldı ve 605 sağlık çalışanı hayatını kaybetti, milyonlarca insan işinden oldu.


Eğer bu Corona virüs belasından kurtulamazsak, 2021 yılına da yine Corona virüs damgasını vuracak gibi gözüküyor.2020’maske yılı olmuştu. 2021 ise ne kadar işe yarayacağı belli olmayan iğne yılı olacak gibi görünüyor! Hep zor süreçten geçiyoruz diyoruz. Ama ne bu zor süreçler bitiyor, ne de sorunlarımız çözüme kavuşuyor. Her yıl sorunlarımız hep bir sonraki yıla katlanarak aktarılıyor.
 

Elbette her karanlık gecenin yarını vardır… En karanlık gecenin bile sabah olduğunu, güneşin yepyeni umut dolu bir güne doğduğunu unutmamalıyız.
 

Elbette bu günler de geçecek. Yine şen şakrak dost kahveleri içilecek, sevgililer sahillerde yürüyecek, yaşlılar sokakta, çocuklar parklarda özgürce ve özlemle oynayacak, uzak kalıp gidemediğimiz dostlarımızı ziyaret edecek, yakınlarımıza sarılacak ve hayata kaldığımız yerden devam edeceğiz. Onun için karamsar olmayalım ve umutlarımızı da yitirmeyelim.
 

2021 yılının; birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, milletimizin bir arada ve kardeşçe yaşama arzusunun doruğa ulaştığı, toplumsal dayanışma duygularımızın geliştiği, terörden, her türlü şiddetten ve felaketten uzak; adaleti, barışı, sevgiyi, huzuru,sağlığı, başarıyı, refahı, bolluğu ve bereketi müjdeleyen bir yıl olmasını diliyorum...

Güldane KAYA.

YORUMLAR

  • 0 Yorum