UTEF UMUTIŞIĞI KÖPRÜSÜ AKŞEHİR'DE!
Güldane Kaya

Güldane Kaya

UTEF UMUTIŞIĞI KÖPRÜSÜ AKŞEHİR'DE!

28 Ağustos 2020 - 21:15

UTEF ve Leman Gebizli Umut Işığı Derneği olarak bir etkinliğimizi daha dünyanın ortası diye adlandırılan Akşehir’de gerçekleştirmenin gurunu yaşadık. Pandemiden dolayı tüm etkinlikler iptal olurken, bizler yılmıyor, tüm UTEF ailesi olarak yolumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz

 

Akşehir'e gidilir de Nasreddin Hoca'dan söz edilmez mi? Bir gün gençler ünlü mizah ustası, Nasreddin Hoca'yı çevirip "Hocam size bir sorumuz var, dünyanın ortası neresi" diye sormuşlar. Hoca 5-10 metre ilerlemiş, bastonunu yere vurup; "dünyanın ortası işte burasıdır" demiş. Şaşkın şaşkın bakan gençler, "nasıl olur Hocam" demişler. Hoca, "inanmazsanız ölçün…" diye cevap vermiş. Tabi ki ölçmedim ama Hoca dediyse doğrudur. Hocanın sözüyle konuya girelim. 

 

Değerli dostlar, bu sefer ki etkinliğimiz Nasreddin Hocanın memleketi ve ayrıca ATATÜRK'ün  ilk taarruz emrini verdiği yer olan Akşehir’de, 24 Ağustos 2020 günü, Batı Cephesi Karargâhında UTEF UMUTIŞIĞI etkinliğimizin 4'ncüsünü gerçekleştirdik. Her muhtarlığa bir tekerlekli sandalye parolasıyla, gönül dostlarımızın, değerli temsilcilerimizin destekleriyle gerçekleştirdiğimiz bu etkiliğimiz Akşehir'de yankı uyandırdı. Akşehir’in onur günü olarak kutlanan bu özel günde böylesi özel ve bir o kadar da anlamlı olan etkinliğimizden dolayı mutlu ve gururluyuz... Hem evrensel değerlerimiz hem kültürümüz hem de dinimiz paylaşmak konusunda çok hassastır. Paylaştıkça çoğalacağına inanan yüreği merhamet ve insan sevgisiyle dolu olan öncelikle empati kurabilen gönlü güzel gönüllülerimiz; bu etkinliğimizde en büyük desteği veren başta, UTEF Fransa Saint-Etienne Başkanımız Ferhat Demir ve dostlarına, Fransa Paris Başkanımız Caroline Laurent'e, Almanya forchheim  Başkanımız Leyla Gezici'ye, Avusturalya Melbourne başkanımız Tülin Varol’a, bizlere  eşlik eden ve destek olan Afyon İl Başkanımız Yıldız Değer'e ve tabi ki köprülerin oluşmasını sağlayan Leman Gebizli Umut Işığı Dernek Başkan yardımcım Gülesi Zor Başkana ve gönül dostlarına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.

 

UTEF, siz gönül dostları sayesinde umut ışığı köprüsü olmaya devam edecektir. Etkinliğimizi Akşehir’de gerçekleştirmemizin nedenlerinden biri UTEF Genel Başkanımız, M. Mete Kaçar’ın Akşehir’li olması, bir diğer nedeni ise tarihimizde çok büyük bir yeri olmasıdır.!!! 

Birazda Akşehir hakkında sizlere bilgi aktarmak istiyorum. 

 Milli Mücadelede Batı cephesi karargâhında çok önemli bir rol üstlenen Akşehir’de, Büyük Taarruz hazırlıklarının sona ererek, Karargâhın taşındığı 24 Ağustos 1922 yeniden diriliş destanının yazıldığı yer olarak düşmana son darbenin vurulmasında büyük önemi bulunmakta. 

 

Akşehir’e gelen üst düzey Komutanlar, Büyük Taarruz konusunda bilgilendirilmişler, onların fikir ve önerileri de alınarak hazırlıklar tamamlanmıştır. Akşehir; Batı Cephesi Karargâhı’nı 24 Ağustos 1922'de, büyük bir coşku ve gururla uğurlamış ve 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanmıştır. 9 Eylül ise düşmanın denize döküldüğü gündür. Böylece Türk Milletinin, hürriyet ve bağımsızlık içerisinde yaşama onuruna kavuşmasıyla, Türkiye Cumhuriyetinin de temelleri atılmıştır. Bu ülke için kanlarını canlarını hiçe sayan atalarımız, bir Türk kadını olarak benim göğsümü kabartıyor. İnanıyorum ki milletimiz, baştan sona, kahramanlık destanlarıyla dolu olan, Millî Mücadele sonucunda ayağa kalkışını, şahlanışını, milli birlik ve beraberlik anlayışıyla ilelebet koruyacaktır. 

 

İşte böylesi güzel anlam yüklü günlerde, böylesi güzel bir Projenin içerisinde olmak ve dünyanın bir ucundan burada ki vatandaşlarımızın elinden tutmak gerçekten gurur verici. Yürekleri yardımseverlikle çırpınan bu güzel insanlara gönülden teşekkür ediyoruz.,. İşte Türk’ün gücü diyorum… NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!  

GÜLDANE  KAYA  (UTEF) Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Leman Gebizli Tüm Engellilere Umut Işığı Dernek Başkanı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum