Yalan Söyleme Hastalığı: Mitomani!
Güldane Kaya

Güldane Kaya

Yalan Söyleme Hastalığı: Mitomani!

23 Haziran 2019 - 03:35

Ömrümüzün hikayesini yazan en büyük, en güzel yazıcı olan Rabbim gönlümüzden geçen güzellikleri alnımıza kader diye yazsın. Kimseyi üzmemek ya da durumu kurtarmak adına bazen hepimiz ufak tefek yalanlar söyler, ya da yazabiliriz.

 

 

Peki, alışkanlık haline geldiyse bu yalan söyleme yani Mitomani hastalığı? Tıpla hiçbir ilgim olmadığı halde etrafımızda da birçok kişinin gerçek üstü yalanlar söylediğine şahit oluyoruz, pek çoğumuz. Bu merak ve ilgiyle birkaç araştırma ve Doktorların küçük değerlendirmeleriyle bende bir şeyler yazmaya çalıştım.

 

 

Mitomani yani yalan söyleme hastalığı bu hastalığa yakalanan hastalara ise Mitoman deniyor. Dikkat ettim de hayatımızda ne çok Mitoman var ve sayıları gün geçtikçe artıyor. Mitomanlar çok istedikleri bir şeyi olmuş gibi göstermeye çalışırken, genellikle kendilerini daha güçlü, daha farklı üst seviyelere taşımak gözde olmak, farklı ve değerli oldukları doğrultusunda hareket ederek kendilerine değer katmak için yalana başvururlar.

 

 

İşin kötüsü kendi yalanlarına kendileri inanırlar. Bu kişiler bir yanlışlarını kapatmak ayrıca odak noktası olmak için söylemeye başladığı küçük yalanları zaman içerisinde büyüterek bunu doğal bir olay gibi görüp alışkanlık haline getirirler. Bir noktadan sonra kontrolü kaybederek, kurguladıkları Fantastik Dünyalarında kendi yalanına kendileri inanırlar.

 

 

Yaptıklarının çoğunlukla hastalık derecesinde olduğunu düşünmedikleri için tedaviye ihtiyaç duymazlar. Genellikle son derece mutsuz olan Mitomanlar etrafında ki kimselerinde kendileri gibi mutsuz olmalarını arzu eder. Bazen gerçek dışı fikirlerle insanları yönlendirmeye çalışır.

 

 

Genellikle çocukluk çağlarında ezilmiş, horlanmış, aile içi şiddet görmüş, istismara uğramış kimseler Mitomanik kişilik yapısına sahip olan kişilerdir. Kesinlikle tıbbi yardım almaları gerekmektedir. Onlar her ne kadar yalan söylemeye çalışsalar da Atasözleri ne güzel açıklamış… Yalancının evi yanmış kimse inanmamış. Yalan söylemeyi huy edinen sözlerine, gerçeği söylediği zaman bile inanılmaz…

 

 

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar söylenen söz yalansa durum bir şekilde ortaya çıkar… Çok mal haramsız çok laf yalansız olmaz… Yunus Emre yalan dörtnala gider hakikat ise adım adım yürür, yine de yetişir… Bu dostlarımıza şifa dilerken.Ömrümüzün hikâyesini yazan en büyük, en güzel yazıcı olan Rabbim yalansız riyasız, çıkarsız, gerçek dostalar nasip etsin hepimize. Sağlıklı güzel günler dilerim.

Güldane Kaya

YORUMLAR

  • 0 Yorum