ZAFERLERİN EN BÜYÜĞÜ!
Güldane Kaya

Güldane Kaya

ZAFERLERİN EN BÜYÜĞÜ!

29 Ağustos 2020 - 14:57

Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçti.Böylesine önemli bir zaferin kazanılmasıyla ilgili kutlamalarına kısıtlama getirenlere ve bu bayramın halkın genelini ilgilendirmediğini söyleyenlere bir çift sözümüz var:  Türkiye'nin en büyük zaferi 30 Ağustos Zafer Bayramı, en büyük bayramı da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olduğunu  buradan bir kez daha hatırlatmak isterim. Çanakkale'yi, 30 Ağustos'u ruhunun derinliklerinde hissetmeyen hiç kimsenin bu ülkeyle, bu milletle ilgili tek bir söz söylemeye hakkı yoktur.Bugün neyimiz varsa, eğer bağımsız bir ülke kurmuşsak, hür vatandaşlar olmuşsak, şerefli insanlar gibi yaşıyorsak, ülkemizi Batı'nın, vicdanımızı ve düşüncelerimizi Doğu'nun pençesinden kurtarmışsak, demokratik ve laik bir cumhuriyet kurmuşsak hepsini, her şeyi 30 Ağustos Zaferine borçluyuz. "Verdiğim sözü yerine getiremedim"
Sonraki yarım saatte Çiğiltepe'yi düşman askerinden alamayan Albay Reşat Bey, ''Verdiğim sözü yerine getiremediğim için yaşayamam'' diyerek beylik tabancasıyla intihar etti.Mustafa Kemal Paşa'ya, Çiğiltepe sırtlarında çarpışan 57'nci Tümen Komutanlığını yeniden telefonla aradığında Albay Reşat Bey'in intihar ettiği söylendi ve ''Yarım saat zarfında o mevkiyi almaya size söz verdiğim halde, sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam'' yazdığı notu okundu. Çiğiltepe, Albay Reşat Bey'in ölümünün 15 dakika sonrasında düşman askerlerinden kurtarıldı.

 

Büyük Taarruz, silahta ve parada tüm yoksulluğa rağmen yürekle, bilekte akılda zenginlikle zafere ulaşılmıştır. Bu vatan için ödenen bedeller ne yazık ki zaman zaman unutuluyor. Cumhuriyet öyle kolay kazanılmadı. Bu cumhuriyeti öyle kolay da bölüp parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Kurtuluşun, cumhuriyetin ve demokrasinin bedelini çok ağır ödeyen tek ülke Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bu bedeli bugün de ödemeye hazırdır. Ama hiç kimse heveslenmesin; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve yüceltmek, bu ülkede yaşayan herkesin namus borcudur. Biz, Çanakkale'de tarihi kanla yazdık, 30 Ağustos'ta binlerce şehit verdik. Vatanımızı korumak için gerekirse bugün yine şehit verir yine tarih yazarız! 


En büyük zaferimiz olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız tüm ulumuza kutlu olsun...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum