24 Haziran Seçimleri Türkiyenin Gelişimindeki Kilit Tarih
Reklam
Hüseyin Demir

Hüseyin Demir

24 Haziran Seçimleri Türkiyenin Gelişimindeki Kilit Tarih

23 Nisan 2018 - 20:01

Türkiye 24 Haziran'da sandık başında olacak. Türkiye’nin parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişini tamamlayacak olan 24 Haziran seçimi, sandığa gidiş aşamasında da pek çok yeniliği beraberinde getirdi.


Seçmen 24 Haziran’da bir ‘evetle Türkiye’de çok şeyi değiştirecek. Türkiye, 25 Haziran sabahına ağırlıklarından kurtulmuş olarak uyanacak. Halkın cumhurbaşkanını 2. kez, parlamentoyu ise 27. kez seçmek için gideceği erken seçimler sonucu ne olursa olsun Türkiye’de reform niteliğinde köklü değişiklikleri beraberinde getirecek. Cumhuriyet, 95. yılında dönüşeceği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile geleceğe umutlu ve güçlü adımlar atacak. Seçmenin tam bir yıl önce 16 Nisan’da oyları ile vize verdiği pek çok yenilik cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi ile birlikte artık 3 Kasım 2019 beklenmeksizin uygulamaya girecek.


 24 Haziran seçimleri ile birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk defa millet aynı anda hem parlamentoyu hem de cumhurbaşkanını belirleyecek.


Vesayet sistemi tamamen tasfiye edilecek. Yasama ve yürütme güçlenecek. Yönetimde çift başlılık ortadan kalkacak. Hükümet icraat yapacak, Meclis kanun yapacak. Meclis Hükümeti denetleyecek.


Yeni sistemle birlikte Başbakanlık tarih olacak. Hükümetin başı cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı bakanları parlamento içinden veya dışından seçebilecek. Bakan olarak seçilen milletvekillerinin vekillikleri sona erecek.


 Yürütmenin tek elde toplanması ile birlikte karar alma mekanizmaları azalarak işleyiş hızlanacak. Krizlerin ortadan kalkacağı sistemde istikrar ekonomik büyümeyi getirecek.


Koalisyonlar dönemi yerini tek başına iktidar çıkaran sistemlere bırakacak.


Yeni sistemde Türkiye cumhurbaşkanı yardımcıları ile tanışacak. Buna ilişkin sayı uyum paketi ile netleştirilecek.


Yeni sistemde demokrasinin vazgeçilmesi olan kuvvetler ayrıldığı çizgi olarak daha da netleşecek. Görev alanlarına müdahale ortadan kalkacak.


Vatandaşlar cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek. Seçilme yaşı 18'e inecek. Böylece, toplumun parlamentodaki temsili de yaş aralığı olarak genişleyecek.


Milletvekillerine daha fazla görev verilecek. Özellikle kanunların hükümet değil, milletvekillerince teklif edilmesi, muhalefet milletvekillerinin da söz söyleyebilirliğini artıracak. Meclis’te hazırlanıp kabul edilen kanunu Cumhurbaşkanı’nın geri göndermesi durumunda da son söz Meclisin olacak.


İçtüzük değişikliği ile beraber Meclis daha verimli çalışacak. Muhalefetin gereksiz engellemeleri by-pass edilerek yasal düzenlemeler zaman geçirilmeksizin uygulamaya sokulacak.


Türkiye bu seçim kararını almak zorundaydı. Mümkün olan en yakın tarihi belirlemek, Bir an önce seçim meselesini gündeminden çıkarmak zorundaydı. İç politik meselelere takılıp kalma tehlikesinden uzaklaşmak, Yeni sisteme bir an önce geçmek, geçişi geciktirmemek, içeride doğacak boşlukların önünü almak zorundaydı.


İçeriden ve dışarıdan operasyon aralıklarını kapatmak, Bütün belirsizlikleri gidermek, devletin merkez iktidar alanını güçlendirmek, toplumsal dinamizmini korumak, “muhalefet” adı altında yeni “çokuluslu müdahalelerin önünü kapatmak zorundaydı. “Olağanüstü” gelişmelere karşı “olağanüstü” kararlar alma kabiliyetini artırmak zorundaydı.


Bu küresel olağanüstü haldir, Türkiye tehlikeyi görmüştür


Ve dahi görülen odur ki, 2019 seçimlerinin 24 Haziran’a alınmasının iç politik kaygılarla, seçimin muhtemel sonuçlarıyla alakası yoktur. Tamamen milli güvenlik meselelerine göre bir karar verilmiştir ve son derece akıllıca, son derece sorumluluk duygusu içinde, çok büyük hesaplar göz önüne alınarak Türkiye’nin siyasi geleceğini biçimlendirecek, belirleyecek bir karara varılmıştır.


Ki, Türkiye’nin Varoluşsal, temel ve köklü sorunlarının ele alınma ve çözüm bulma zorunluluğu.


Yitirilen Rota ve yeniden medeniyet oluşturma ve dahi Tarih yapma özelliğine kavuşturma mecburiyeti.


15 yıldır verilen mücadelenin hedefinde ki Türkiye’yi, yörüngesine oturtulması. Medeniyet oluşturacak kapasiteyi yakalamak zorunluluğu var. Toparlanıp, mazlumları ayağa kaldıracak ve emperyalistleri defetme amacının gerçekleşmesi zorunluluğu var.


Türkiye nin, bu toplumun varlık nedenini oluşturan, tarih yapmasını mümkün kılan yegâne kurucu, konumlandırıcı ve koruyucu medeniyet oluşturacak kaynağımızı en ön plana almayı gerçekleştirme zorunluluğu var.


 Kimliğimizin, “kültür”ümüzün, tarihimizin temelini, ruhunu, bu toplumun ruh köklerini, anlam haritalarını oluşturan İslâm’ın önü açmak gibi bir zorunluluğumuz var.


15 yıllık Ak Parti iktidarında 2013-2053-2071, hedeflerinde Türkiye’yi yönüne, yörüngesine oturtmak, bölgemizin kaderini şekillendirebilecek bir medeniyet yürüyüşünün fikrî, kültürel, sanatsal temellerini atma zorunluluğumuz var.


Ve dahi Özetle: Bu seçim, kader seçimi olacak. Sadece ülkemiz açısından değil, bölgemizin hatta dünyanın geleceği açısından.


Selam ve dua ile


 23.04.2018 Fatih-İst

YORUMLAR

  • 0 Yorum