İhsaniye’de Yerel Seçimlere Doğru
Reklam
Hüseyin Demir

Hüseyin Demir

İhsaniye’de Yerel Seçimlere Doğru

17 Kasım 2018 - 13:02

Hüseyin Demir

İnsan ne kadar ayrı kalırsa kalsın, gönlünün bir yerinde memleket hasreti, sevgisi daima vardır. Bayramlar ve muhtelif münasebetler dolayısıyla zaman zaman gidip gelsem de uzun yıllar İhsaniye’mizden ayrıydım. Bu ayrılığı artık uzatmama kararı alarak özellikle son senelerde en az ayda bir, İhsaniye ziyaretlerimi sürdürmeye çalışıyorum.

 

Tabii ki bu ayrılık fiziki bir ayrılıktı. Gönül dünyamda memleketimin ayrı bir yeri hep olagelmiştir. Geçen haftalarda İhsaniye’ye geldiğimde yine İhsaniye aşığı dostlarla İhsaniye üzerine kelam ederken, sohbetimize Belediye Başkanı Sayın Şaban Çabuk da katıldı. Başkanı hazır bulmuşken tabii ki konu daha derinine İhsaniye oluyor… Bu vesileyle İhsaniye ile ilgili teklif, tespit ve değerlendirmelerimi siz değerli hemşerilerime sunmak istiyorum. Umarım İhsaniye için hayırlı olur.

 

Hz. Mevlana’ya ait özlü bir söz derki: “Dünle beraber gitti, cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lâzım…”

Pek yakında mahalli seçimler olması hasebiyle Afyon-İhsaniyeliler için siyasî iletişime, hele de bizim insanımızın ortak ruhî şekillenmesiyle uyum içinde yürütülecek bir siyasî iletişim yaklaşımına bu vecizeden daha iyi katma değer getirecek bir söz bulmak kolay olmasa gerek.

 

Bugün Türkiye’de siyasi araştırmacılara göre Türk seçmeninin çoğunluğu yeni projeler ortaya koyan, yenilikçi, ufku geniş, şahsi menfaat duygusundan uzak, toplumsal menfaati ön planda tutan, inisiyatifi her daim vatandaş lehine kullanan yöneticiden yana olduğu gerçeğini ortaya koymuştur.

 

Benim de araştırmalarıma göre İhsaniye halkı hiç de tutucu falan değil. Yeniliklere hayli açık. Kısmen risk de alabiliyor. Bu bağlamda düşünüldüğünde kimler yeni şeyler söylemekte, kimler eskiye özlemi temsil etmekte, vatandaş bunu çok iyi anlıyor ve dahi anladığını da sandıkta gösteriyor.

 

Diğer taraftan, kimin belediye başkanı olacağına dair kararı mührün sahibi olan vatandaş verirken, aday olacakları belirlemek partinin ve ağırlıkla liderin sorumluluğunda.

 

Ne var ki bu aşamada da keyfi hareket edilmez, edilemez. “Ceketimi koysam seçilir” veya “Bir odunu aday göstersek kazanır” gibi yaklaşımlar tarihin derinliklerinde, talihsiz ve acı birer açıklama olarak kaldı.

 

Her ne kadar zaman, zaman odundan farkı olmayanların seçildiğini görsek de işin o tarafı bugün için geçerli değil. (Öyle görüyoruz, değildir inşallah.)

Artık vatandaş bilinçli hareket ediyor. En açık ifadeyle, herkes kimin ne olduğunu biliyor. Seçilecek kişiyi tespit etmek, bulmak için bir madenci gibi davranmak gerekir. Kamuoyu anketleri bu sebeple yapılmaktadır. Yine halka sorulur: “Bu şehirde, bu ilçede kimi başkan olarak görmek istersiniz, kimlerin seçilmesi durumunda faydalı olacağını düşünürsünüz?”

 

Önümüzdeki ilk seçim, belediyeler için olacağına göre, şu aşamada sorulacak sorular da başkanlığa dair elbette. Kamuoyu araştırmaları bu yüzden çok önem taşımaktadır. Maksat, samimiyetle çalışacak, aralıksız koşturacak, terleyecek, hizmet edecek birini aday göstermek olmalı. Ahbaplık ayrı, seçimlerin gerçeği ayrı. Eğer sandıkla değil de atamayla olsaydı, o zaman durum farklı olabilirdi. Kaldı ki liyakat yoksa o durumda da hayırlı bir sonuç beklemek yanlıştır.

 

İhsaniye için kendi çevremde yaptığım görüşmelerden çıkan sonuç, zorlu bir yarış olacağı yönünde. Yine de rahatlıkla söyleyebiliriz ki şu an başkanlık koltuğunda olan Şaban Çabuk’un, Veli Kaplan’ın, Mevlüt Küçük’ün isimleri öne çıkıyor.

 

Şimdiki Başkan Şaban Çabuk’un Yaptığı hizmetleri vatandaşlar takdirle karşılıyor. Bu konuda sözü Şaban Çabuk’a verdiğimizde söyledikleri kayda değer gözükmekte. Kendileri “İhsaniye’ye neler kattınız? Sorumuza, “İhsaniye’de güzel şeyler oluyor” başlığı altında şunları aktardılar:

 

* Termal sıcak su kazı çalışmasında 36 derece sıcak su bulduk.

* Çöp arıtma tesisi ve dahi artı 500 kw gücünde Güneş Enerjisi Santralini kurduk.

* Çal Tepe tesislerini yaptık.

* Çal Tepe’de Şehitlik yapım çalışmalarına devam ediyoruz.

Şaban Başkan tekrar aday gösterilip kazanırlarsa daha büyük projelere imza atacaklarını da eklediler.

 

Diğer adaylarla birebir görüş alış verişinde bulunma imkânım olmadığı için halkın adaylar hakkındaki düşüncelerine vakıf oldum.

 

Halkın çoğunluğu Ak Parti’den İhsaniye’ye hizmet edecek kalifiye, ehil, ufku geniş, samimi, hizmet erbabı bir adayın çıkartılmasını bekliyor. Halkın istediği gibi değil de senin, benim adamım olsun düşüncesiyle gösterilecek aday İhsaniye’de yine Ak Parti’nin kaybetmesine sebep olacaktır.

 

Ak Parti’den İhsaniye’de beş “aday adayı” var. Bunların samimi Ak Partili olup olmadıkları merkezin adayı belirlemesinden sonra belli olacak. Zira aday gösterilmeyen bazı kişilerin aday gösterilmedikleri için partiye oy vermelerini bırakın, o parti’nin aleyhinde çalışıp başka partiyle iş birliğine gittiklerini gördük geçmişte. İnşallah bu sefer böyle olmaz. Bütün aday adayları merkezin belirleyeceği adayla birlikte el ele birlikte güzel çalışmalar gerçekleştirirler.

 

Diğer taraftan CHP’de dördüncü dönem aday olacak Tunay Türkmen ya “kaybeden güreşçi güreşe doymaz” misali kaybetmeyi göze alarak yine aday olacak, ya da Ak Parti’nin ve dahi MHP’nin adaylarının kapışması sonucu aradan sıyrılarak başkanlığı kazanıp bir mucize gerçekleştirerek zafer bayrağını azmin sonunda dikecek.

 

İhsaniyeli, İhsaniye’de güzel şeylerin olmasını istiyor. Bu yürüyüşe günü kurtaranla değil, İhsaniye’nin ve İhsaniyelinin geleceğini kurtarma azminde olanla, İhsaniye’yi, ülkenin en nezih ilçelerinden biri haline getirmek için var gücüyle samimi şekilde çalışacak olanla, Mevlana’nın deyimiyle “yeni şeyler söyleyecek olanla” yürümek istiyor.

Selam ve dua ile

14-11-2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum