Chp Sular Durulmuyor
İsmail AKAR

İsmail AKAR

Chp Sular Durulmuyor

18 Aralık 2017 - 21:41

Pazar günü Merkez İlçe Kongresini yaptı. Üç liste yarıştı. Vedat Sever 122 oy alarak Merkez İlçe Başkanlığına yeniden seçildi.

İlçelerde Nutuklar Atıldı

Merkez İlçe ile birlikte 3-4 ilçenin kongreyi izleme fırsatı buldum.

Bu kongrelerde bildik ve tanıdık görüntüler. Kürsüye İlçe Başkanı çıkıyor önce. Faaliyet raporu içinde 2 yıllık süreçte yaptığı ziyaretleri anlatıyor. Genel merkez ve İl Yönetiminden gelenler ve Milletvekiline eşlik ettiğini anlatarak devam ediyor. Hedef yok. Çakılı kalan parti oylarının artırmaya yönelik proje yok.2019 seçimlerinde izlenecek yol haritası da yok. Ama sosyal medyada kullanılmak üzere bolca çekilen fotoğraflar var

Sonra İl Başkanı alıyor kürsüde yerini. Ardından Milletvekili Köksal konuşuyor. Ve gönlünde milletvekilliği yatanlar kürsüde yerini alıyor.Bu hatiplerde Mann Adasından giriyor Zarrap dosyasından çıkıyor. Yine fotoğraflar çekiliyor hatta sosyal medyada canlı yayınlar yapılıyor. Kısacası konuşmacı herkesin bildiğini kürsüye çıkıp anlatıyor Mevcut durumun altını çiziyorlar Böylece bir kongre daha sona eriyor..

Partinin tarım politikası nedir söz eden yok.

Partinin hayvancılık konusunda önerileri neler söz eden yok.

Partinin sanayileşme ve emek konusundaki projeleri yok.

CHP nin turizm raporunu anlatan yok.

Yerel yönetimlere CHP nin bakışını paylaşan da yok.

Afyonkarahisar’ın yerel sorunlarına getirilen çözüm önerisi de maalesef yok.

Üç vekil çıkartacağız

Bu kadar yokları yazarak haksızlık etmeyelim.En çok konuşulanları da yazayım.

‘ Sevgili Yoldaşlar…Şimdi bir milletvekilimiz var. Yetmez iki olacak…O da yetmez üç vekil çıkartacağız üç…’ nidalarını duyuyoruz kongre salonlarında.

Önce şunu belirtelim;

CHP veya bir başka siyasi partinin 2019 da yapılacak milletvekili seçimlerinde üç milletvekili çıkarması için alacağı oy 250 bini geçmesi lazım. Çünkü ilimizde 500 bin seçmen var.Altı milletvekili belirleyecek bu seçmenler. Olur mu Bakalım birlikte.

CHP nin 15 yılık aldığı oylar bize bir ışık tutacak. Halil Ünlütepe vekil olduğunda 45 bin-5 yıl sonra Ahmet Toptaş vekil olduğu seçimde 60 bin ve 2017 de Burcu Köksal’ın vekil olduğunda 69 bin.oy alınmış.Yüzdeye vurduğumuzda ise yüzde 16 .Yani son 15 yılda yüzde 14 ile 16 arasında oy almış CHP.Merkez İlçedeki oy oranı ise sadece yüzde 12 de kalmış.

İl Genel Meclisinde 2 temsilci ancak var. Merkez Belediye ve birçok belediye ise Belediye Meclis üyesi bulunmuyor. Küçük ilçe olarak bildiğimiz Sultandağı, Evciler ve Dazkırı da CHP li belediye başkanı var. Fakat 15 ilçe ve Beldeler de partinin adı yok. Dahası Sivil Toplum Örgütlerinde yok. Bu tabloya göre mi üç vekil çıkacak .Hadi bakalım kolay gelsin öyleyse…

Afyon CHP deki oy artışı olmaması bugünün sorunu değil aslında. Dün de öyleydi bugünde. Ülke genelinde yüzde 26 civarında oy alan CHP Afyon da neden yüzde 10 daha eksik oy alıyor. Bu sorunun cevabı aranmalı.Yoksa hedef koymak.Vaat etmek kolay olanıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum