CHP ve DEMOKRASİ
İsmail AKAR

İsmail AKAR

CHP ve DEMOKRASİ

16 Eylül 2019 - 12:42

Haftada bir/iki defa köşe yazan köşe yazarları için bazen konular yoğun olur. Günceli yakalamak adına bazı yazıları ertelersiniz. Aslında bu yazımız geçen hafta içinde yazılmıştı. Ancak gündem ve günceli yakalamak adına 12 Eylül ve benzeri yazılar daha öne çıktı.

Bugün CHP yi ve tarihsel süreci paylaşmak istiyorum. Geçen hafta CHP 96 yaşına girdi. CHP kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlığını kazandı, Cumhuriyeti kurdu, saltanatı kaldırdı, hilafete son verdi ve Ulusal Birliği sağladı.

Hukuk, eğitim ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni biçimlendiren CHP tarihine geçmeden önce bazı değişimleri de paylaşmak lazım.

Önceden başörtüsünü gündeminden eksik etmeyen ,israf,emek,işsizlik ve ittifaklardan bir haber olan CHP günümüzde ittifaklar kuruyor…İsraf emek ve işsizlik ana gündemine alıyor.Oy alamadığı yerlerde daha fazla alan çalışması yaparak partisini anlatmaya çalışıyor.

CHP Tarihi özeti

"Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’de kuruldu. Kurtuluş Savaşını örgütleyen ve yürüten 'Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin' devamıdır.

Başlangıçta 'Halk Fırkası' adını alan Parti, 1924 yılında 'Cumhuriyet Halk Fırkası', 1935 yılında da 'Cumhuriyet Halk Partisi' oldu.

1927 yılında 'Cumhuriyetçilik', 'Halkçılık', 'Milliyetçilik', 'Laiklik' CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsendi.

1935 yılında daha önceki dört ilkeye 'Devletçilik' ve 'Devrimcilik' ilkeleri eklenerek ilkeler altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgeler.

CHP, ulusal sanayinin ve ekonominin geliştirilmesine öncülük etti.

II. Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçiş sağlayarak öncü misyonunu sürdürdü.

Bu dönemde parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi verdi

1960’lı yılların ortalarında CHP sola açılarak kendisini 'ortanın solu' olarak tanımladı.

1970’li yıllarda ideolojisini 'demokratik sol' kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla 'düzen değişikliği'ni hedefledi.

Sosyalist enternasyonale katılan CHP, tarihsel geleneğini ve temellerini temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimsedi.

Bu temel ilkelerin ışığında 'özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme' ilkeleri de CHP programında yer aldı.

Kılıçdaroğlu 7. Genel Başkan

Atatürk'ün ebediyete intikalinin ardından 26 Aralık 1938 tarihinde toplanan 1. Olağanüstü Kurultayda, İsmet İnönü ''değişmez genel başkanlığa'' seçildi ve 33 yılı aşkın bu görevi sürdürdü.

İnönü'nün istifasının ardından, 14 Mayıs 1972'de ''Genel Başkanlık Seçimi Özel Kurultayı'' toplandı ve Bülent Ecevit genel başkanlığa seçildi.

12 Eylül askeri müdahalesinin ardından partiler kapatıldı ve yöneticilerine siyasi yasak getirildi. Kapatılan bu partilerin yeniden açılmasına olanak sağlayan yasanın çıkmasından sonra 9 Eylül 1992'de toplanan 25. Kurultayda CHP'nin yeniden açılması kararı alındı. Genel Başkanlığa Antalya Milletvekili Deniz Baykal seçildi.

SHP ile CHP arasındaki birleşme sürecinde 8 Şubat 1995'de yapılan bütünleşme kurultayında Hikmet Çetin CHP Genel Başkanlığını üstlendi.

Bundan yaklaşık yedi ay sonra, 9 Eylül 1995 tarihinde toplanan 27. Kurultayda Hikmet Çetin aday olmadı. Deniz Baykal, Murat Karayalçın ile yarıştı ve genel başkanlığa seçildi. 18 Nisan 1999'da yapılan seçimlerde CHP meclis dışında kaldı ve Baykal 22 Nisan'da genel başkanlıktan istifa etti.

CHP'nin 9. Olağanüstü Kurultayı 22 Mayıs 1999 tarihinde yapıldı ve Altan Öymen genel başkanlığa seçildi. Öymen, CHP'nin 6. genel başkanı oldu.

Parti içi gruplar arasındaki çekişmeler yüzünden 15 ay sonra olağanüstü kurultaya gidildi. 30 Eylül 2000 tarihindeki 11. Olağanüstü Kurultayda Deniz Baykal yeniden genel başkanlığa seçildi. Baykal, istifa ettiği 10 Mayıs 2010 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

Deniz Baykal dan sonra Mayıs 2010 da yapılan kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan seçildi.Yaklaşık 10 yıldır bu görevine devam ediyor.Hak,Hukuk ve Adalet yürüyüşü ile koltuğunu pekiştiren Kılıçdaroğlu son yapılan yerel seçimde aday tercihleri ve izlediği politika ile muhalefet liderliğini perçinledi.

Demokrasiye önemli katkılar sağlayan CHP ye günümüzde de önemli görevler düşmektedir.

Demokrasi layık olanlara,layık olanlarca yaşama geçer.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

YORUMLAR

  • 0 Yorum