HAKEM MAÇI YÖNETİYOR; FAKAT OYUNU OYNAYAN BİZLERİZ
Nevzat Aksoy

Nevzat Aksoy

HAKEM MAÇI YÖNETİYOR; FAKAT OYUNU OYNAYAN BİZLERİZ

27 Mart 2021 - 11:13

Değerli okuyucularımız herkese dua ve selamla yazıma başlıyorum.

Tabiri caizse gol attığımızda alkış alıp, gol yediğimizde yuhalanıyorsak, demek ki  bu dönmekte olan dünya çarkının ve yönetilmekte olan bu düzenin yanlışını da doğrusunu da  ateşini, tozunu, biberini, kısacası tempo ve ayarını veren  figüranları gene de bizleriz.      Yaşadığımız sürece hep başkası, ve başkalarını eleştirip, geriye dönüpte kendimizi hiç eleştirmedik.Hata ve yanlışlıkların oluşmasında, hiç kendimizi sorumlu ve mesul görmedik.


Nasılsanız öyle yönetilirsiniz” hadisinde naklettiği gibi, bu toplumun baş oyuncuları bizleriz Hani ayeti celilede kendisine yardım edene; Allah’ta yardım eder sözü, taşı bizler için  gediğine koymaktadır. Davranışımız nasıl olursa olsun, doğruyu söyleyelim. "Kimse kimseyi kandırmasın, eğri oturup doğru konuşalım."

    İşimize geldiği zaman yanlışa, yanlış politikalara, ülkemizden, vatanımızdan, canımızdan 
can alan, değer ve yargılara doğru bir gidişat, ve zeminde olmayan düşünce ve yönetilmeye, vicdanlarınımızı devre dışı bırakıp, adımız gibi emin olduğumuz, bizlere ve yaşamakta olduğumuz vatanımıza ağır bedeller ödeteceğini bildiğimiz halde,  çıkar ve menfaat EGO’suna hayır dememiz gerekirken, seyirci kalıp, boğa-zımıza kadar günaha batıp, bunları kendimize mübah sayabiliyoruz.

     İşimize gelmediği zamanda da menfaat çarkının bizleri, rüzgarın hangi yöne savurup, o yöne savurmasına, hak ve hakikat penceresini kendimize uydurmasını çok iyi biliyoruz.Kişi ve bireyler toplumun aynasıdır.Toplumda izlenmekte, ve yaşanmakta olan senaryonun baş mimarıdır.


Bu yaşanmakta olan toplumsal, ve yönetilmekte olan düzenin, kumandası, ve bu yaşanmakta olan insan öyküsünün, acı, tatlı, mutlu, mutsuz olmasındaki senaryonun şekillenmesindeki  sorumlu ve suçlularıyız.

       Yönetilmekte olduğumuz bu düzende, yötici, kendilerimize vasi tayin ederken, vicdanlarımızı devreye koymayıp, gönül hatır, günü birlik, hissi ve ideolojik bir pencereden bakıp, bazı kriterler arama zahmetine girmediğimiz için, doğru, donanımlı, vizyonlu, kişileri seçme şansını kaybediyoruz.Vicdanını devre dışı bırakan, bir toplumda, üstünkörü bir seçimle bir yönetim ve idarecenin vereceği adalet ve fayda da kendi seçicilerini andırır.


Günahında, sevabın da, faydanın da zararında isteyeni biziz.Ne zaman kendimize acıyıp, kendimize istediğimiz-de, Allah’ta bizlere isteyecektir.Hepimiz suçluyuz.

Sevgi ve saygılarımla

YORUMLAR

  • 0 Yorum