ARI KOVANINA ÇOMAK SOKTUM
zekiye doğan

zekiye doğan

ARI KOVANINA ÇOMAK SOKTUM

05 Mart 2020 - 19:50

Yıllarca yüreğimde ince bir sızı olarak kalan hazin hüznümü sizinle paylaşmak istiyorum.


Yıl 1992 köyümüze tatile gelmiştim Hollanda’dan kesin dönüş yapan ağabeyimin nasihatini dinledim, birlikte Eskişehir’de Kooperatife yazıldık. Egede yazlık bir evimiz olsun istemiştim. Emekliliğimi anavatanımda geçirmekse rüyamdı. Ödemelerimiz 1992/1997 yıllarında yapıldı. Bu tarihten sonra Didim Akbük’te on dört kişiye on dört Villa yapılıp teslim edilecekti!

Maalesef aramızdaki anlaşmaya rağmen villalar yapılıp teslim edilmedi. Bu durumu Kooperatifle görüşmek için Eskişehir’e gittim. Ağabeyim tarafından tanıştırıldığım, Kooperatifin yöneticisi sandığım kadın, bir isim ve telefon numarası verdi ve o şahsın konuya açıklık getireceğini söyledi. Önceden arayıp Ankara’ya gittim. Kadının zengin iş adamı dediği kişi apartman altında yıkık dökük bürosu ve bir tane sekreteri olan nazik olmaya çalışan, ama asık suratlı görüntüsü itici bir adamdı: “Kooperatife iki villalık ödeme yaptım, paramı hiç kimseye yedirmem. Siz gönül rahatlığıyla Hollanda’ya gidebilirsiniz. Ben her ne gerekiyorsa yapacağım.” Dedi ve bir sürü ikna edici sözlerle uğurladı.

Otuz dört yaşındayım yeterli Türkçe bilmiyorum Kooperatiflerde o dönemler dönen dolapları hiç bilmiyorum. İtici adama inandım kendisine teşekkür edip Ankara’dan ayrıldım. Eskişehir’e uğrayıp ağabeyimin benim adıma sakladığı dosyayı aldım köye getirip babama verdim, duruma öfkelenen babam: “Sizi dolandırmışlar, bunu fark edemediniz mi? Ben yaşadığım sürece bacı kardeş birbirinize düşman olmayacaksınız. Bu olayın üstünden bir tas su içeceksiniz ve unutacaksınız.” Dedi.

Yirmi yıl boyunca konu hakkında ne ağabeyim bana nede ben ağabeyime soru dahi sormadık. Ta ki, Kooperatif tarafından üyelikten atıldığımı, o dönemler ödemiş olduğum 650 TL’nin adresime yollandığını bildiren 21. 03. 2016 tarihli tebligat gelene kadar. Bu süreç içerisindeyse ağabeyimle küs kaldım. Babama vermiş olduğum dosyayı köyden alarak tercümanlığını yaptığım memurla inceledik ödemiş olduğum meblağ 650.000 TL tutarındaydı. Yeni kanuna göre altı sıfır atıldı. Bundan yararlanan uyanıklar sıfırlarla oynamıştı!

2000 yılında babamı kaybettikten sonra, adresini bulamadığım Kooperatifin adresini telefonunu 21. 03. 2016 tarihinde yollanan tebligatla öğrendim. Aradığımda eski muhasebeci hala görevdeydi. Oda aynen o kadın gibi: “Tüm sorularınızın cevabı Ankara’da.” Dedi ve isim telefon numarası verdi.

Babam haklı çıkmıştı, dolandırılmıştık. Yirmi yıl sonra aynı kişiyi aradım. Beni tanıyamadı ve: “Telefonla olmaz Ankara’ya gelin yüz yüze görüşelim.” Dedi.

Ankara’ya gitmeden önce dosya hakkında görüşünü aldığım görevli arkadaşa: “Ağabeyimle yıllarca boşuna küs kalmışım. Ankara’ya gidiyorum. Bana bir şey olursa lütfen gerekeni yapın.” Deyip yola çıktım.

Ankara otogardan daire fiyatında lüks bir Ciple gelip beni alan itici kişilik, çok daha itici olmuştu hatta o durumda trafikte olması trafik kurallarına aykırıydı: “Acıkmış olmalısın.” Diyerek beni bir lokantaya götürdü.

Sigara içmek bahanesiyle dışarı çıktım Cipin plakasını aldım ve: “Arı kovanına çomak soktum.” Deyip emniyette görevli arkadaşa mesaj attım.

Tekrar yanına geldim soruları peş peşe sıraladım: “Biz seni çok aradık adresini bulamadık. Herkesin altını parası gitti mahkemeye vermekle netice alamazsın tanıdığım savcılar hakimler ve avukatlarım var.” Deyip utanmadan bana karşı üstü kapalı tehditler savurdu.

Oysa otuz beş yıl boyunca Türkiye’de ve Hollanda’da adresim değişmemişti… Kartvizitimi çıkmış olan iki kitabımın içine adresimi telefon numaramı yazarak imzaladım veriyorken: “Adresim belli adamsan gel” Dercesine gülümsedim…

Döndükten sonra Cipin plakasından, internet kanalıyla itici adamın milyarder olduğunu öğrenmiş oldum. Apartman altında kırık dökük bir ofisi bir sekreteri birde Eskişehir’de sekreteri, tabii birde hala aynı kişi olan muhasebecisi yirmi yıl içerisinde bu kadar mal varlığına nasıl ulaşmıştı acaba?

Rahmetli babama minnettarlığım ağabeyimeyse bir özür borcum var. Beni ve birçok kişiyi dolandıran bu itici adam malvarlığının tamamını hesabıma geçse sizce yirmi yılın hesabını ödeyebilir mi acaba?

Bu olay mahkemede sonuçlanınca isimlerle birlikte sizlere bir makale borcum olsun, ağabeyimde çok sevdiği güveçle yayık ayranı borcum olsun ki, birlikte aydınlanalım, aydınlatalım ve çoğalalım…

YORUMLAR

  • 0 Yorum