NEGATİF NİYETLERİ GÖRME ANNE
zekiye doğan

zekiye doğan

NEGATİF NİYETLERİ GÖRME ANNE

15 Ağustos 2019 - 14:25

Sevgili okurlarım merhaba, gözlerimde uzak ve yakın sorunu yaşıyorum. Her yıl biraz daha arkaya giden gözlerime yeni gözlük masraflı olmaya başladı. Burdur Kitap Fuarında Derya Uğur Demirhan’la tanışmıştım ve kısa bir sohbetimiz oldu. Kendisi Antalya Kanal V Deryaca programına davet etti. Böylece benden önceki konuğu Dünyagöz Hastanesi hekimi Op. Dr. Hakan Sivrikaya’yla tanıştım. Gözlerimi emin ellere teslim ederek bu sorunumdan kurtulma sansım vardı. Bu fırsatı değerlendirmekse bana kalmıştı. Lakin bir türlü karar alarak bu operasyona kendimi hazırlayamadım!..
Sömestr tatilinde Hollanda’ya rutin kontrollerimi olmak ve oğlumu gelinimi torunlarımı görmek için gittim. Oğlum evine avize almış, çocukluktan bir alışkanlık, takmak için benden yardım istedi: “Oğlum sana söylemiştim unuttun mu? Annenin gözleri ince işleri göremiyor. Operasyon için bir türlü karar veremedim. Gözlerim görsün yine birlikte yaparız.” Dedim. 
Oğlumun yüreğime dokunan sözleri canımı yaktı, içimi acıttı: “Ne güzel işte sakın kendine sorun yapma. Operasyon olup da etrafındaki negatif yüzleri, negatif gözleri, negatif niyetleri görmezsin.” Dedi.
Yıllarını altın değerindeki adama adadıysan onu özgür bırak. Çünkü o sana altın pırlanta yakut olarak geri dönecektir. Yüreğimin yakutu pırlantası ben Türkiye’de kaldığım süre içerisinde koca adam olmuştu. Özgürdü iradesine sahipti, etrafını ve yaşamını kontrol altına almıştı. Canımı yakan içimi çok acıtan o sözlerin değeri anlayana büyüktü oğlum artık büyümüştü. Bana söylediği sözlerin ne anlama geldiğini gayet iyi biliyordum. Gözlerinin içine baktım ve: “Oğlum gerçekten ciddi görme sorunu yaşıyorum. Üç ayrı gözlük kullanmak zor geliyor. Ameliyat olmam gerekiyor.” Dedim. 
Gökyüzünün mavisi ve yeryüzünün yeşili benliğinize nakış nakış işlenmişse etrafındaki negatifler pozitifliğinizi asla yeremezler. Yüreği gözlerinden okunan insanlara sıkı sıkı sarılın. Sarayınız saltanatınız hayat kaynağınız o gözlerde saklı. Gözlerine kurban olduğum kahkahayla güldü ve: “Anne ben sana şaka yaptım. İster Hollanda’da istersen Türkiye’de operasyon kararını ver ve farklı gözlükler kullanmaktan kurtul.” Dedi.
Dünya malı dünyada kalıyor. Lakin dünü unutur, bugünü adam gibi yaşamaz, yarını hazırlamazsanız açıkta kalırsınız. Yarınlarını hazırlamak adına on yedi yaşında Hollanda Savunma Bakanlığı’nda profesyonel asker olarak başlayan bu yavru çocuk yaşta geleceğini hazırlamayı öğrenmişti. Çocukluğundan itibaren ona öğrettiğim kadar ondan pek çok şey öğrenmiştim. Çocukluğum onun kadar şanslı değildi, ama ben bu yiğidin anası olmakla çok şanslıydım. Bu gururu onuru, bu özel duyguları Yüce Yaradan dünyadaki bütün analara nasip etmesini temenni ediyorum… 
Özgürlüğün asıl adı alın teriyle kazandığın bir kase çorbayı sofranda sıcacık sunmaktır. Sunulan imkanları değerlendirmesini bilip öğrenen ömür törpüm şimdi kendi kızlarına öğretiyordu. Ondan aldığım inanılmaz güçle Türkiye’ye dönüşümde Dünyagöz Hastanesini aradım randevu aldım. Uzun ve yakını görme sorunumdan kurtularak eskiden hobim olan, ama artık mesleğim saydığım kitap yazmayı ve okumayı aynı zamanda haftalık makale yazdığım Önce Vatan gazetesi Türkiye, BelemTürk ve Gündem Belçika ve GazeteHamburg Almanya’da yüreğimden geldiği gibi yazmaya paylaşmaya devam ediyorum. Sizlere tavsiyem sağlıkla alakalı sorunlarınızı benim gibi fazla ertelemeyin. Yaşadığımız bu hayat her zaman tozpembe olmayacak ve olmuyor da kendi yaranızın yareni olduğunuz an olgunlaşacaksınız. Bir fidanı ağaç yapabilmek için nasıl emek harcıyorsanız, toprağını mevsiminde işleyin ki, meyvelerini alıp hayatın tadına varın. Sağlığınızla alakalı konuları da asla yarınlara bırakmayın!..
Sevgi ve saygılarımla Zekiye Doğan

YORUMLAR

  • 0 Yorum