424 Polis Törenle Mezun Oldu

424 Polis Törenle Mezun Oldu

424 Polis Törenle Mezun Oldu
07 Ağustos 2019 - 12:37

Polis Meslek Eğitim Merkezi 23. Dönem öğrencileri için düzenlenen mezuniyet töreni Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe’nin katılımıyla yapıldı.  

Törene Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe’nin yanı sıra Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Polis Akademisi Başkan Vekili Doç. Dr. Ali Rıza Töngür, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş,  Kocatepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Eker, daire müdürleri, emniyet teşkilatı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Plaket Çakıldı

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende dönem birincisi Hüseyin İncik, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Eker ve Polis Akademisi Başkan Vekili Doç. Dr. Ali Rıza Töngür günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. Konuşmaların akabinde dönem birincisi Hüseyin İncik tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı.

Bu Üniformanın Şan Ve Şerefine Sahipsiniz

Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe’de görevlerine başlayan polis memurlarına başarılar dileyerek şöyle konuştu: “Öncelikle bugün mezun olan çok kıymetli polislerimizi ve onları yetiştirerek bugün onlarla birlikte bu gururu yaşayan çok değerli velileri ve onları emniyet teşkilatımıza kazandıran Afyonkarahisar Polis Mesleki Eğitim Merkezimizin çok değerli müdürü ve yöneticilerini tebrik ediyorum. Değerli mezun arkadaşlarımız, bugün sizler Anadolu’yu yurt edindiğimiz 1071 Malazgirt Zaferi’nden 15 Temmuz Hain Darbe Girişimine ve hatta günümüze kadar, Doğu’da Güneydoğu’da, Irak’ta Suriye’de şehitlerimizin kanları ile ilmik ilmik döşediği üniformayı taşıyorsunuz. Bu üniformanın şan ve şerefine sahipsiniz.  Hem de bu üniformanın sizlere yüklemiş olduğu ağır sorumlulukları taşımak ve onları bir ömür boyu bu yükümlüklerle hareket etmek zorundasınız.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Polisisiniz

Yeni polislere sorumluluklarını hatırlatan Boztepe, “Bu sorumluluklar neler? Öncelikle şunu unutmayın siz Türkiye Cumhuriyeti’nin polisisiniz. Dolayısıyla anayasa ile belirlenmiş olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin niteliklerini korumak sizlerin birinci görevi. Bu çerçevede toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet içerisinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti sizlere emanet ediliyor. Sizler bu emaneti yerine getirirken kanunlar çerçevesinde belirlenmiş düsturla hareket etmek zorundasınız. Nedir bu düstürlar? Herşeyden önce kanun önünde eşitlik ilkesine riayet edeceksiniz. Görevlerinizi yerine getirirken, dil, din, ırk, renk, mezhep gibi hiçbir ayrım gözetilmeksizin kanunlar önünde herkese eşit bir şekilde yapıldığını göstermekle mükellefsiniz.” dedi

Dünyaya Uyum Sağlayın

Polislere tavsiyelerde de bulunan Vali Vekili Boztepe, “Bu görevi yerine getirirken, kaynağını hukuktan almayan, yönetmeliklerin, kanunların, anayasanın ve evrensel hukuk ilkelerinin size vermediği hiçbir yetkiyi kullanmayacaksınız. Dolayısı ile bu yetkiler kullanırken hiçbir gruba yada zümreye ayrı bir imtiyazda bulunma hak ve yetkisine sahip değilsiniz.  Değerli mezunlar, kura çekimi sonrasında Anadolu’nun pek çok noktasında görev alacaksınız. Bu görevi yerine getirirken sizlerden ricamız şudur. Polis olduk, artık kamuya girdik tamam sürecini bir kenara bırakın. Dünya çok hızlı bir gelişim ve dönüşüm geçiriyor. Bu değişim ve dönüşümün gerektirmiş olduğu her türlü hazırlığı, her türlü eğitimi bütün meslek hayatınız boyunca devam ettirmeniz sizlerden en büyük temennimizdir. Son ricamızda şu, kimseye zulüm etmeyeceğiz, ama kimseye zulüm etmeyeceğiz derken de zalime de göz yummayacağız. Zalime göz yummanın haksızlığa uğrayana da zulüm edildiği anlamına geldiğini hiçbir zaman unutmayacağız. Ben bu vesile ile başta polis şehitlerimiz olmak üzere, bu toprakların kazandırılmasında emeği geçen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar ve uzun ömürler diliyor, hepinizi tebrik ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.” şeklinde konuştu.  

424 Öğrenci Kep Atarak Mezun Oldu

Törenin devamında 23. dönemde dereceye giren öğrencilere Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe tarafından ödüllerinin takdiminin akabinde Polis Meslek Eğitim Merkezi 23. Dönem Mezunu öğrencileri tarafından yemin töreni gerçekleştirildi. Törende 424 öğrenci mezun olmanın heyecanını yaşadı. Tören bitiminde mezun olan öğrencilerimiz keplerini havaya atıp kendi aralarında kutlama yapmasıyla tören sona erdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum