Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Kimdir?

Mehmet Zeybek, 01

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Kimdir?

Mehmet Zeybek, 01

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Kimdir?
08 Haziran 2019 - 14:01

Mehmet Zeybek, 01.01.1954 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Merkez Çayırbağ Kasabasında bitirdi. 1967 yılında girdiği Afyon İmam Hatip Lisesinden 1973-1974 öğretim yılında mezun oldu.

Üniversiteye girişte Meslek Liselerinin problemlerinden dolayı 1975 yılında fark derslerini verip Afyon Lisesini tamamladı. 1976 yılında girdiği Üniversite sınavında Erzurum Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesini kazandı.

1981 yılında üniversiteden mezun oldu. Atamaların yasak olduğu bu dönemde Gölcük Deniz Kuvvetlerinde yedek subay olarak askerliğini yaptı. Lise çağlarından bu tarafa inşaat işleriyle uğraştı. Kendisine ait inşaat şirketinde Yap-Sat işleriyle uğraşıyor. Gerek lise gerekse üniversite hayatında MTTB üyesi olarak çalıştı.

Mehmet Zeybek, siyasi hayatına Refah Partisi İl Yönetim Kurulu üyesi olarak başladı. Sırasıyla; Fazilet Partisinde Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 1999 Yerel Seçimlerinde İl Başkanlığı görevinde yer aldı. AK Parti İl Kurucu Üyeliği, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, 2002 Genel Seçimlerinde Milletvekili Aday Adayı oldu. Son kongreden bu tarafa da İl Teşkilat Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

09.05.2009 tarihinde yapılan İl Kongresinde İl Başkanı oldu. 2014 Haziran ayında Ak Parti İl Başkanlığından İstifa ederek siyasi hayatına geçici olarak ara verdi. 15 Temmuz darbe kalkışmasında, her kez yataklarında uyurken sahaya inip, milletin iradesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için vatandaşlara sokaklara çıkması çağrısı yapan Zeybek, FETÖ Terör örgütü yandaşları ve üyeleri tarafından nefret edilen insan oldu.

Dürüst siyasi kişiliği ile siyasetin değil vatandaşın gönlünde taht kurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühü ile 31 Mart yerel seçimlerine Ak Parti adayı olarak girdi ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı oldu.

Mehmet Zeybek, evli ve 3 çocuk babasıdır.