"ALLAYA PULLAYA MEMLEKETİ BATIRIYORLAR"

AKP iktidarı, uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ile borca ve krediye dayalı bir ekonomik düzen yarattı.

"ALLAYA PULLAYA MEMLEKETİ BATIRIYORLAR"

AKP iktidarı, uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ile borca ve krediye dayalı bir ekonomik düzen yarattı.

20 Ocak 2021 - 22:23

AKP iktidarı, uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ile borca ve krediye dayalı bir ekonomik düzen yarattı. Bu politikaların yanlış olduğunu, ülkeyi ekonomik darboğaza götüreceğini, işletmeleri, şirketleri ve bankaları krize sürükleyeceğini sürekli dile getirdik-getiriyoruz ama dinleyen yok.


Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre ötelenen, yapılandırılan kredi borçlarına, sorunlu krediler eklendiğinde sorunlu-riskli alacaklarının 90 milyar doları (yaklaşık 670 milyar TL) bulduğu görülüyor. BDDK’nın haftalık bankacılık verileriyle bankaların tüketici kredilerinden kaynaklı alacak tutarı 816 milyar TL. 


Ticari, tüketici, kredi kartı borcu olanlar da dâhil tüm kesimler ha bire bankalardan erteleme, öteleme, yapılandırma talep ediyor.


TOBB, iş dünyası, odalar ve iş adamları örgütleri bu politikalara, kamu bankalarından dağıtılan hazine ve KGF kefaletli kredilerle varlıklarını idame ettirme yaklaşımına alkış tuttular. İktidarın gittiği yolun doğru olmadığını, ülkeyi uçuruma sürükleyeceğini söylemeye cesaret dahi edemediler, susmayı tercih ettiler. Şimdi de yüksek faizden yakınıyorlar ve bankaları suçlamak daha çok işlerine geliyor.
Kusura bakılmasın ama daha iki ay önce, CB Erdoğan’ın “ekonomi şahlandı, yukarı doğru pik yaptı” sözlerini alkışlayanlar aynı kuruluşlardı. Merkez Bankası’nın faiz artırma ve parasal sıkılaştırma politikasını, CB Erdoğan’ın “acı ilacı içeceğiz, gerekirse acı reçeteyi uygulayacağız, sabredeceğiz” sözlerini alkışlayanlar da yine aynı kişi ve kuruluşlar!


Yıllardır organize ettikleri Türkiye Ekonomi Şurası’nı, tek sesli hale getirip, farklı görüşlerin çözüm önerilerine ve görüşlerine kapatarak, iktidar haricindeki kesimleri dışlayarak düzenlediler. Geldiğimiz yer, iktidarın yanlış uygulamaların göz göre göre kabullenildiği adeta normalleştirildiği bir yerdir ve bu yanlışların faturasını hala daha suçu-günahı olmayan halk ödemeye devam ediyor.


Ancak bu sefer “kazı ayağı öyle değil”. 19 yıllık AKP iktidarı sayesinde milyonlar ekonomist oldu adeta.. Eğriyi de, doğruyu da görüyor ve günü geldiğinde demokratik yollarla hesabını soracak.  


Yalçın Görgöz
CHP İl Başkanı

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ...
    1 ay önce
    Yeni dünya düzeni diyorlar yeni normal diyorlar bunu akp değil özendiğiniz avrupa diyor pandemi sadece Türkiyede değil dünyada var sizin bu muhalefet olmak için attıgınız atacagınız adımlar grçmişte ülkeyı bataktan bataga attı istiyosunuz ki şimdi de öyle olsun PANDEMİ den dahi nemalanmak için söyledıklerınıze kendınız dahı inanmıyosunuz pandemi sürecinde insanlara nasıl yardım ederız ne yaparız nası kolaylık saglarız yerıne akp borclan dı yanlıs sıyaset demeyı bılıyosunuz siz vatandaş olarak benım dilimden aladıgınızı mı sanıyorsunuz ? İşiniz gücünüz bişeylerden nemalanmak şov yapmak başka bi numaranız yok karalamak kötülemek birinin elinden tutalım yok daha partınız ıiçindeki taciz tecavüz hakkında konusamıyorsunuz kalkmıs bize öyle değil böyle aynaya bi bakın siz kimsiniz ??