Reklam
Reklam

DİNAR T-TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Çin’in Vuhan kentinde Aralık ayında başlayarak Dünya’ya hızla yayılan Covid-19 salgını nedeni ile Dinar T Tipi Kapalı ve Açık ceza infaz kurumu olarak kurum olarak;

DİNAR T-TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Çin’in Vuhan kentinde Aralık ayında başlayarak Dünya’ya hızla yayılan Covid-19 salgını nedeni ile Dinar T Tipi Kapalı ve Açık ceza infaz kurumu olarak kurum olarak;

DİNAR T-TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMUNDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ
03 Nisan 2020 - 22:37

Çin’in Vuhan kentinde Aralık ayında başlayarak Dünya’ya hızla yayılan Covid-19 salgını nedeni ile Dinar T Tipi Kapalı ve Açık ceza infaz kurumu olarak kurum olarak;

1- a) Tek kullanımlık maske alımı,

b) Temizlik malzemesi ve dezenfektan ürün alımı,

c) Kurumun tamamının ilaçlaması ve Dezenfektan işlemi derhal yapılmıştır.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesi ve devam eden süreçte Bakanlığımız tarafından verilen talimatlar gereğince;

2- Ceza İnfaz Kurumunda ziyaret kabul birimi, bina girişi, koridorlar, yemekhane bölümleri, mahkum kabul birimi, tüm kapı ve kapı kolları, lavabolar, tuvaletler, X-Ray geçiş alanları ve diğer ortak kullanılan tüm alanların dezenfekte işlemleri yapılarak, günlük temizlik ve dezenfektan işlemleri rutin hale getirilmiştir.

3- Göreve gelen tüm personelin girişlerde Ateş ölçümleri ve ellerini dezenfekte işlemleri rutin hale getirilmiştir.

4- Mutfak teşkilatında gerekli dezenfekte işlemleri yapılarak hijyen konusunda bilgilendirme yapılmıştır.

5- İaşe bedelinin artışı ile bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla yemeklerin protein ağırlıklı olması ve probiyotik içerikli yoğurt, turşu gibi gıdaların daha sıklıkla verilmesi sağlanmıştır.

6- Kurum araçları ve hükümlü nakil araçlarının dezenfekte işlemleri yapılmış olup kullanımdan sonra gerekli temizlik işlemi rutin hale getirilmiştir.

7- Kurum giriş kapı önüne dezenfekte paspası temin edilerek Kuruma girişte ayakkabıların hijyeni sağlanmıştır.

8- Kuruma gelen avukatların Dijital ateş ölçerle ateş ölçümleri yapılarak gerekli güvenlik önlemleri alınarak kapalı görüşme yapması sağlanmıştır.

9- Koğuş ve eklentilerinde kullanılması için Hükümlü ve tutuklulara Kantin ihtiyaçlarına ilave olarak sıvı sabun, çamaşır suyu gibi temizlik malzemesi verilmiştir.

10- Koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili afiş, broşür ve doküman Kurumun birçok yerine asılarak bilgilendirme sağlanmıştır.

11- Oda ve koğuşlarda sürekli izlenebilecek şekilde kapalı yayın sisteminden Koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanlığının kamu spotları, diğer sesli ve görüntülü yayınlar ile bilgilendirme yapılmaktadır.

12- Personelin hijyene dikkat etmesi gerekliliği ve hükümlülerle temasın zorunlu haller dışında minimalize edilmesi sağlanmıştır.

13- Koğuş içine giriş çıkışlar arama, sayım, gibi işlemler Salgın hastalık sebebiyle daha sesnek hale getirilmiş olup memurların maske takarak sayımları alması sağlanmıştır.

14- Zorunlu haller haricinde Kurum dışına hükümlü/tutuklu çıkışı sınırlandırılmış ve Sağlık sebepli çıkış yapan hükümlüler dönüşlerinde karantina odalarına alarak 14 gün süresince izole edilmiştir.

15- Kuruma ilk kabul için gelen hükümlü ve tutukluların özellikle sağlık raporunun alınması ve raporda Koronavirüs belirti veya semptomları (öksürük, halsizlik, yüksek ateş vb.) ile ilgili detayın yer alması sağlanmıştır.

16- Bakanlık talimatı ile ziyaretler geçici olarak durdurulması sağlanmıştır.

17- Öncelikle 2 hafta ve takiben 2 hafta daha süreyle durdurulan faaliyetler nedeniyle hükümlü ve tutukluların aileleri ile yaptıkları telefon görüşmelerinin 20 dakika süreyle yapılması sağlanmıştır.

18- Kurumdaki tüm hükümlü ve tutukluların Ateş ölçümleri gün aşırı şekilde yapılmış ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır.

19- İşyurtları faaliyetleri aynı koğuşta bulunan hükümlülerle devam ettirilmiş, zorunluluk arz etmiyorsa faaliyete ara verilmiştir.

20- Açık Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlülerin çalıştığı Adliye çay ocakları ve temizlik iş koluna ara verilmiştir.

21- Özel izinden dönen 16 hükümlü Açık Ceza infaz Kurumunda oluşturulan izole alana alınarak 14 günlük karantina süreci beklenmektedir.

22- Öncelikle Kurum vaaizi ve diğer din görevlileri ile manevi rehberlik hizmetleri gerekli tedbirler alınarak sağlanmış fakat; Son gelişmeler neticesinde koğuşlarla temas kesilmiştir.

23- Kuruma kabul edilen kantin malzemesi, gazete, mektup, kargo gibi malzemelerin yeterli süre bekletilerek dağıtımı yapılmaktadır.

24- Kurum içi hizmet veren Berberhane faaliyeti durdurulmuştur.

25- Koğuşlara verilen sıcak suyun hijyen açısından günlük verilmesi sağlanmıştır.

26- Personel yemekhanesinde gerekli tedbirler alınarak bir masada çapraz şekilde 2 kişinin yemek yemesi, ellerini dezenfekte etmesi ve masa üzerinde ortak kulanıma ait (tuzluk, biberlik vs.) eşyalar kaldırılmış sosyal mesafe korunmuştur.

27- Kurum idaresinde bulunan çay ocakları veya ortak kullanımdaki eşyaların ayrılması sağlanmıştır.

28- Adalet Bakanlığı Tehlikeli Salgın Hastalıklarla Mücadele Acil Eylem Planı doğrultusunda alınan 11/03/2020 tarih 2020/544 karar ve 17/03/2020 tarih 2020/545 sayılı İdare ve Gözlem Kurulu kararları alınmıştır.

29- Personelden hamile, yasal süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş üstü, kronik hastalıkları olanların idari izinli sayılması sağlanmıştır.

30- Personelin tam izolasyonu sağlanması amacıyla Dinar Anadolu Lisesi Kız Yurdunun personele tahsisi Kaymakamlık oluru ile sağlanmıştır.

30- Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonu ile personelin 4 lü vardiya halinde 14 günlük izolesi ve 14 günlük nöbetler halinde hazırlanan çalışma sistemine 01.04.2020 tarihinde geçilmiştir.(02.04.2020)

YORUMLAR

  • 0 Yorum