Gastroenterit nasıl anlaşılır?

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri ishal ve kusmadır. Pek çok insanda mide ağrıları, ateş (yüksek ateş) ve baş ağrısı görülür.

Gastroenterit nasıl anlaşılır?

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri ishal ve kusmadır. Pek çok insanda mide ağrıları, ateş (yüksek ateş) ve baş ağrısı görülür.

Gastroenterit nasıl anlaşılır?
20 Şubat 2020 - 18:03

Gastroenteritin en sık görülen belirtileri ishal ve kusmadır. Pek çok insanda mide ağrıları, ateş (yüksek ateş) ve baş ağrısı görülür. Peki, gastroenterit hastalığı tam olarak nedir? Gastroenterit nasıl anlaşılır? Gastroenterit kusma ve ishale neden olan yaygın bir bağırsak enfeksiyonudur. Buna bakteri, virüs veya başka organizmalar neden olur. Atakların çoğu birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. İshal ve kusma şiddetliyse, dehidrasyon olabilir; bu vücudunuzda yeterince su olmadığı anlamına gelir. Bu bebeklerde ve küçük çocuklarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olur. 


Şikayetleri: 

Bulantı -kusma ,Ateş yükselmesi,halsızlık, karın bolgesınde gaz ve ağrı, sulu ve cıvık dışkılama, sürekli tuvalete gıtme ihtiyacıBulguları 


"Bulantı, kusma, ishal dehidratasyon bulguları (turgor, tonusda düşüklük, dilde kuruluk ) Hipotansiyon "


Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır?

Anamnez ile birlikte gastrointestinal tetkikler


Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır?

Hastalığın tedavi edilmesindeki en önemli etken, vucuttakı su mıktarının arttırılmasıdır. Bu nedenle hastalar ishali ortadan kaldırmak için bol sıvı tüketimi yapmalıdır. Bu ıshalın daha kolay bir şekilde tedavi edilmesini sağlayacaktır. Tabıkı, yediğimiz gıdaların da yeri son derece önemlidir. İshalın tedavisi için kişiler posalı ve lıflı yiyecekleri tüketmelidir. Tüketılmesı gereken diğer yiyecekler ise; havuç, pirinç lapası, elma, pirinç suyu, yoğurt, ayran, kahve , muz, zencefıl çayı, patates çorbası, bal ,elma sırkesı, sade gazoz olmaktadır. Bununla bırlıkte özellikle barsak sağlığı için yoğurt tüketilmelidir. Yoğurdun içinde bulunan bakterıler barsak içinde yaşayan diğer zararlı bakterılerin yaşamasına engel olurlar. Bu yüzden yoğurt son derece önemlidir.


Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?


Hasta kişiler, ishali düzeldikten sonra birkaç gün içinde de bulaştırıcı olabilir. Aile içinde hastalığın yayılımını önlenmek için hastanın kullandığı tabak, çatal, kaşık, bıçak temizlenmeden başkalarınca kullanılmamalı, hastanın özellikle dışkı ile temas etmiş kirli kıyafetleri sıcak su ile yıkanmalı, tuvalet klor içeren temizleyicilerle ya da çamaşır suyuyla temizlenmelidir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum