KAYMAKLI EKMEK KADAYIFININ TESCİL BELGESİNİ ALDIK

KAYMAKLI EKMEK KADAYIFININ TESCİL BELGESİNİ ALDIK

	KAYMAKLI EKMEK KADAYIFININ TESCİL BELGESİNİ ALDIK
26 Aralık 2019 - 14:28

Afyonkarahisar Belediyesi'nin başvurusu doğrultusunda coğrafi işaretle tescillenen kaymaklı ekmek kadayıfının tescil belgesini Türk Patent ve Marka Kurumu'nda düzenlenen törenle teslim alan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, "Sırada bekleyen sekiz ürünümüz var. Marka ve patent başvurularımız devam edecek" dedi.


 

                UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Afyonkarahisar'da yöresel lezzetlerin tescilline yönelik çalışmalar devam ediyor.


 

                Bu doğrultuda Afyonkarahisar Belediyesi'nin girişimleriyle kısa bir süre önce coğrafi işaret tescili alınan 'kaymaklı ekmek kadayıfının' tescil belge töreni, Türk Patent ve Marka Kurumu'nda gerçekleştirildi. Törene, Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ile birlikte katılan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, tescil belgesini Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'dan teslim aldı.


 

                PATENT BAŞVURULARIMIZ DEVAM EDECEK

 

                Belediye Başkanı Mehmet Zeybek'i tebrik eden Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Asan, kaymaklı ekmek kadayıfının artık Afyonkarahisar'ın patentli bir ürünü olduğunu belirterek, bu patentin hem ülkemize hem de şehrimizin ekonomisine ve tanıtımına katkı sağlamasını temenni etti. Kaymaklı ekmek kadayıfının Afyonkarahisar'da sofraların olmazsa olmaz lezzetlerinden birisi olduğunu belirten Başkan Zeybek ise, "Böylesine önemli bir ürünümüzün patentini almış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Afyon mutfağı olarak gerçekten damak zevkine hitap eden birçok ürünümüz var. Bunlardan sekiz tanesi sırada bekliyor. İnşallah daha da fazlası için müracaatımız olacak" dedi.


 

                YURDUNUSEVEN: "LEZZETİN BAŞKENTİYİZ"

 

                Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven de Afyonkarahisar'ın son 10 yılda kabuğunu kıran bir il olduğunu belirterek şunları söyledi: "Afyonkarahisar, tarihin, mermerin, termalin ve lezzetin başkenti olan bir şehir. UNESCO tarafından gastronomi alanında dünyanın 36. ülkemizin üçüncü tescilli şehriyiz. Bugün burada şehrimizin büyük bir değeri olan kaymaklı ekmek kadayıfının tescil belgesini almanın gururunu yaşıyoruz. Daha önce 12 ürünümüzü tescil etmiştik. 8 tane başvurumuz sıra bekliyor. İnşallah bunların arkası gelecek"


YORUMLAR

  • 0 Yorum