RahmiyeSare Palalıda kayıtlar sona erdi

Organize Sanayi Bölgesi RahmiyeSare Palalı Teknik Kolejinde kayıt sezonu sona erdi. Mezun olan Teknik Kolej öğrencilerinin yüzde 90’ı üniversiteye yerleşti.

RahmiyeSare Palalıda kayıtlar sona erdi

Organize Sanayi Bölgesi RahmiyeSare Palalı Teknik Kolejinde kayıt sezonu sona erdi. Mezun olan Teknik Kolej öğrencilerinin yüzde 90’ı üniversiteye yerleşti.

RahmiyeSare Palalıda kayıtlar sona erdi
25 Ağustos 2019 - 12:14

Organize Sanayi Bölgesi RahmiyeSare Palalı Teknik Kolejinde kayıt sezonu sona erdi. Mezun olan Teknik Kolej öğrencilerinin yüzde 90’ı üniversiteye yerleşti.İlimizin ilk açılan Organize Sanayi Bölgesinde hizmet veren teknik koleji olma ünvanına sahip olan RahmiyeSare Palalı Teknik Koleji Müdürü İbrahim Çakal ve Müdür Yardımcısı ishak Atcı öğrenci kayıtları ve Üniversiteye yerleştirme oranları hakkında bilgiler verdi.


Kayıtlarımız Tamamlandı
510 öğrencilik kontenjan kayıtlarını kısa sürede tamamladıklarını ifade eden RahmiyeSare Palalı Teknik Koleji Müdürü İbrahim Çakal: “RahmiyeSare Palalı Teknik Koleji bu sene 9.sınıflarda 510 öğrenciyi alarak kayıtlarını tamamlamıştır. Okulların açılmasına 2 haftadan daha uzun bir süre olmasına rağmen kayıtlarımızı kapattık .”dedi.


Kayıtlarımıza Büyük Bir Talep Oldu
Öğrenci Velileri tarafından Teknik koleje büyük bir talep olduğunu söyleyen Okul Müdürü Çakal: “Bununla birlikte yeşilyol da bulunan kayıt ofisimize velilerimizin büyük bir talebi oldu. Bundan sonraki gelen kayıtları ek kontenjan adı altın da alabilmeye başladık. Ama şuan da bir kayıt alımı yapmıyoruz. Okulumuza yüksek puanlı yüzde geçmiş yıllarda yüzde 6 dilimden başlayarak öğrenci alımı yapmıştı. Bu sene daha da yüksek puanlı öğrencileri okulumuza kattık. Almış olduğumuz 510 kişilik kayıt sadece 9.sınıflar için olup, dokuzuncu sınıflardaki nakillerimiz bugün itibari ile bitmiştir. Tüm Afyonkarahisar halkına ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.


Eğitim yükünün yüzde 15’ni biz sırtlıyoruz
Afyonkarahisar’ın bir çok noktasına servis hizmeti verdiklerinin altını çizen Kolej Müdürü İbrahim Çakal: “510 kişilik öğrenci grubumuz, 30 kişilik sınıflarda eğitim görecek ve okul servisi imkânından faydalanabilecek servisle okula ulaşıp servis ile okuldan ayrılacak. Rakamsal olarak baktığımızda Afyonkarahisar’daki her sekiz öğrenciden bir tanesinin bizim okulumuzda eğitim gördüğünü görmekteyiz. Bu da Afyon’un eğitiminin, neredeyse yüzde on beşlik kısmının yükünü bizlere tek başına sırtlayan bir okul olma ünvanını kazandırıyor. Bu konu da bize inanan, güvenen bütün Afyonkarahisar halkına teşekkür ederiz.” dedi


Üniversiteye Yerleşen Öğrenci Sayımız Arttı
RahmiyeSare Palalı Teknik Koleji Müdür Yardımcısı ishakAtcı da Üniversiteye yerleştirme oranları hakkında bilgiler verdi. Atcı Teknik kolej Üniversiteye yerleştirme oranın yüzde 90’ların üzerinde olduğunu ifade etti. Müdür Yardımcısı Atcı : “Geçtiğimiz ilk yılımızın mezunlarından 150 tane üniversiteye hazırlanan öğrencimizin, 125 tanesini üniversiteye yerleştirmenin gururunu yaşamıştık. Bununla beraber üniversiteye devam etmeyi düşünmeyip de lise den çıkar çıkmaz iş sahibi olmak isteyen öğrencilerimizde işe yerleştirme oranı yüzde 92,8 di. Bu yılda bu başarımız devam etti. Hatta geçen yıldan daha fazla olarak toplam da 150 öğrencimizi üniversiteye yerleştirdik.” dedi.


Öğrencilerimiz Çeşitli Bölümler Kazandı
Mühendislik alanlarında RahmiyeSare Palalı Teknik Koleji öğrencilerinin avantajları olduğu bilgisini de veren Müdür Yardımcısı Atcı :  “Bu 150 öğrencimizin içerisinde harita mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, şehir bölge planlama, bilgisayar mühendisliği, uçak mühendisliği, makine bölümleri, otomotiv bölümleri gibi hem bugünün hem de geleceğin mesleği olarak adlandırdığımız bölümlere öğrencilerimizi yerleştirdik. Yine aşçılık alanlarına yerleşen öğrencilerimizde mevcuttur. Yerel yönetimler, tarım makineleri, biyo medikal cihaz gibi şuan da Afyon’un ve Türkiye’nin ihtiyacı olan tüm bölümlere 150 öğrencimizi yerleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.


Mühendislik Bölümü Kazanan Öğrencilerimiz Bizleri Mutlu Ediyor
Mühendislik altyapısına sahip öğrenciler yetiştirdiklerini söyleyen teknik kolej Müdür Yardımcısı İshal Atcı: “Özellikle mühendislik kazanan bu öğrencilerimiz bizleri daha da sevindiriyor. Çünkü öğrencimiz bizim okulumuz da elektrik bölümü okuyup, üniversite de de elektrik mühendisliği okuduğu zaman da hayata daha çabuk başlayacağını ve daha kaliteli yerlere geleceğini bilmekteyiz. Son dönemler de devletimizin de meslek okuyan öğrencilerimize üniversiteye giderken verdiği ek puan ve ek kontenjan sayesin de bizim öğrencilerimiz çok daha rahat bir şekilde üniversiteye yerleşiyorlar. Şuan itibari ile 150 öğrencisini üniversiteye yerleştiren çok fazla okul olduğunu düşünmüyoruz. Bu konu da tek olduğumuzun farkındayız.” Şeklinde konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum