Reklam

Tarihin Kalbinde 4. Kez Koşuldu

NG Hotels Alyon, İkbal Gıda ve Karamehmet Mermercilik ana sponsorluğunda bu yıl 4

Tarihin Kalbinde 4. Kez Koşuldu

NG Hotels Alyon, İkbal Gıda ve Karamehmet Mermercilik ana sponsorluğunda bu yıl 4

Tarihin Kalbinde 4. Kez Koşuldu
13 Eylül 2017 - 02:46
Reklam

NG Hotels Alyon, İkbal Gıda ve Karamehmet Mermercilik ana sponsorluğunda bu yıl 4.'sü düzenlenen Frig Vadileri Ultra Maratonu'nda sporcular tarihi Frigya'yı keşfetme imkanı buldular. 9K, 23K ve 54K olmak üzere üç farklı parkurda adımlayan koşucular 7 Eylül Cumartesi günü İhsaniye Belediyesi önünde toplandılar. İhsaniye Belediyesi'nin önünden saat 09:30'da start alan yaklaşık 300 koşu sever tarihin kalbinde doğa ile dans etmeye başladılar. En uzun parkur olan 54K parkuru katılımcıları İhsaniye'den Üçlerkayası'na adımlayarak 9K katılımcılarıyla vedalaştıktan sonra Aslantaş ve Memeç Kayalıkları'ndan ilerleyip Emre Gölünün güneyinden Bayramaliler'e ulaşarak burada 23K katılımcılarıyla vedalaştılar. 23K katılımcıları finish noktasında İkbal Gıda tarafından hazırlanan mangal standında rotanın yorgunluğunu atarken 54K katılımcıları Friglerin günümüze ulaşan nadir eserlerini görme fırsatını yakaladılar. Yılanlıtaş üzerinden kağnı yollarından ilerleyip Avdalaz Kalesinden geçerek Ayazini üzerinden Gazlıgöl Beldesi'ne ulaşarak yarışı tamamladılar. Her sene olduğu gibi bu sene de Türkiye'nin birçok bölgesinden gelen 260 koşu severe kapısını açan NG Hotels Afyon organizasyonun merkez noktasıydı. Yarış sonrasında NG Hotels Afyon'da düzenlenen ödül töreninde koşuda genel klasmanda ve yaş kategorilerinde dereceye giren koşuculara ödülleri takdim edildi.

KAMU KURUMLARINDAN TAM DESTEK

Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve İhsaniye Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen Frig Vadileri Ultra Maratonu için İhsaniye Belediyesi Başkanı Şaban Çubuk şunları söyledi: "Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen sporcularımız var. Yine iş adamları, sporseverler ve maraton severler burada. Bugün ilçemizde güzel bir gün yaşandığını düşünüyorum. İhsaniye Belediyesi olarak etkinliğin sponsoruyuz. Bu güzel etkinliğe birçok kurum ve özel firmalar da destek veriyor. Özellikle Afyonkarahisar Belediyesi çok büyük destek veriyor. Yaklaşık 300 sporcu bu maratona katılıyor. Bu koşuya katılan sporcular dinlenmek ve eğlenmek için buradalar.

ENGELLERE MEYDAN OKUYAN KATILIMCILAR

Katılımın yoğun olduğu Frig Vadileri Ultra Maratonu'nda tüm engellere rağmen katıldıkları parkurları bitiren ve dereceye giren yarışmacılar herkese örnek teşkil eden hareketleriyle, engellerin zihinde olduğunu bir kez daha gösterdiler. Muhammet Mustafa Basyiğit görme engeline rağmen 23K parkurunu bitirerek, engelin spor yapmaya engel olmadığını herkese gösterdi. Birçok insan Diyabet hastalığının pençesinde hayat ile mücadele verirken sadece bu hastalığına savunma ile karşılık verir. Kimi ise savaş açar. İsa Kocakaya da Frig Ultra Maratonun' da 54 kilometre koşarak Tip1 diyabete adımlarıyla meydan okuyanlardan. Düzenli koşmanın, insülin değerlerine sağladığı denge, dışarıdan insülin alımını da azaltıyor. Yüksek sıcaklık altında, doğanın tam ortasında İsa Kocakaya'nın attığı her adım, Tip1 diyabetli birçok sporcu gibi bu hastalığı hastalık olarak görmekten çıkartarak mücadelede örnek olacak birçok kişi de farkındalık yaratmaktadır.