Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.

Cinsiyet ayrımı yüzünden eğitim hayatını tamamlayamadı olan, aradan yıllar geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi eğitim ateşi ile yanan Afyonkarahisar/ Sinanpaşa /Serban Kasabası doğumlu Denizli de ikamet eden Kültür bakanlığı halk Şairi Safiye Samyeli'nin yürek yangını Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.

Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.

Cinsiyet ayrımı yüzünden eğitim hayatını tamamlayamadı olan, aradan yıllar geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi eğitim ateşi ile yanan Afyonkarahisar/ Sinanpaşa /Serban Kasabası doğumlu Denizli de ikamet eden Kültür bakanlığı halk Şairi Safiye Samyeli'nin yürek yangını Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.

Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.
22 Ekim 2020 - 07:53

Cinsiyet ayrımı yüzünden eğitim hayatını tamamlayamadı olan, aradan yıllar geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi eğitim ateşi ile yanan Afyonkarahisar/ Sinanpaşa /Serban Kasabası doğumlu Denizli de ikamet eden Kültür bakanlığı halk Şairi Safiye Samyeli'nin yürek yangını Türkiye sınırlarını aşarak Avrupayı sardı.Serban kasabası doğumlu olan Safiye Samyeli doğduğu yıllarda oldukça yaygın olan cinsiyet ayrımı yüzünden eğitimini tamamlayamadı,. Eğitimini tamamlayamamış olmanın içerisinde yakmış olduğu ateşi Yıllardır söndüremeyen üç kez dışarıdan okumaya teşebbüs eden ama her davasında aile, eş ve baskısı toplum baskısı yüzünden bir türlü eğitimini tamamlayamayan Halk Şairinin bu güne kadar onlarca ödüle, çeşitli yarışmalarda bir çok derecelere sahip oldu, on Kitap yazdı, üç yüz elli şiiri besteledi bunlardan bazıları albümlerde yer aldı ama bunların hiç birisi kendisinin  yürek yangını södürmedi.


On dört yıldan bu yana bireysel olarak okutulmayan kız çocuklarının sessiz feryadına ses olmaya Çalışan Halk Şari dört yıl önce Sosyal medya üzerinden " Sesime ses ver Türkiye'm Bırakın Kızlar Okusun" adlı bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Halk şairinin feryadına Türkiye'nin dört bir yanından cevap geldi Yalnız değilsin biz de varız"diyordu Türkiye. Başlatmış olduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında kendisine gönderilen kitaplar ile Van'ın Özalp ilçesinde dört okulun kütüphanesini yeniler Ken kendisine gönderilen şiirlerden "BIRAKIN KIZLAR OKUSUN" Adlı bir Antolıji hazırlayarak kendi imkanları ile yayınladı ve katılımcı tüm şairlere taktim ettiği gibi tüm Türkiye'ye de dağıttı...


Her geçen gün çığ gibi büyüyen proje Akses Haber ajanı tarafından 2019 yılı, "Yılın en iyi sosyal sorumluluk projesi" ödülüne layık görüldü. Samyeli'nin feryadı artık yalnızca Türkiye den değil yurt dışından da duyuluyordu.
Van/ Şanlıurfa, Siverek/ Adıyaman, Harmanlı/Adıyaman, Punarbaşı/ Adana, Yüreğir de açmış olduğu kütüpganelere iki yeni kütüphane daha ekledi.


Yedi kişilik yönetim kurulu ve otuz beş il temsilcisi arkadaşı ile büyük bir mücadele veren Halk Şairine Avrupadan destek geldi.


Kendisi gibi Afyonkarahisar'lı olan ama Almanya da gurbetçi olarak yaşamını sürdüren işletme sahibi Dilek Öztürk memleketinde bulunan öğrencilere destek olmak için " bir okulumuzun kütüphanesine sponsor olabilirim "dediğinde çalışmalarına başlayan Halk Şairi bu gün Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır.
 İl Millieğitim şube müdürü Ali Kanık, Gedik Ahmetpaşa İl Halk kütüphanesi  müdürü Abdullah Aytekin
Araştırmacı Şair yazar TV programcısı Lokman Özkul,
Araştırmacı rehber Şair yazar Habip Akalan'ın da katılım ve destekleri ile Abdurrahim Mısri Orta okulunda " BIRAKIN KIZLAR OKUSUN Dilek GÜNDOĞAN KÜTÜPHANESİ"
Ve Afyonkarahisar Süleyman Demirel Fen lisesinde " BIRAKIN KIZLAR OKUSUN İSVİÇRE MELEKLERİ KÜTÜPHANESİ" nin temsili açılışlarını gerçekleştirdi.Duygularını dile getirmenin çok güç olduğunu dile getiren Safiye Samyeli,
" Sesime ses ver Türkiye'm BIRAKIN KIZLAR Okusun dediğim de feryadımın bu kadar uzak ülkelerden bile duyulacağını hiç düşünmemiştim. Projemiz her geçen gün çığ gibi büyüyor ve ben bundan son derece memnunum çünkü eğitim yalnızca benim, yada  Türkiye'nin değil tüm dünyanın sorunu. Bu gün burada açılan kütüphaneler ile öğrencilerimize bir nebze de katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere.
Kütüphane eaflarımuzda kitapları bizlere temin eden Sevgili Dilek GÜNDOĞAN hanıma, İsviçre Melekleri ekibinde yer alan Sevgili Sabire Cömertpay, Nursel Akaydar, 
Seda Toraman, 
Tutku Gümüş ve
Murat Cömertpay'a bir kitap ile dahi olsa kitap kampanyalarımıza destek veren tüm duyarlı yüreklere BIRAKIN KIZLAR OKUSUN Ekip arkadaşlarım şahsım ve tüm dünya kızları adına çok teşekkür ediyorum. Amacımız duyarlılığımızı ortaya koyarak daha çok sponsor ile daha çok öğrencimizin eğitim hayatına dokunmak, ve örnek teşkil etmektir. Bu gün burada Sponsırlarımızın katkısı ile iki kütüphanemizin daha açılışını gerçekleştirdim ve inşallah yarın da doğduğum Kasaba olan Sinanpaşa / Serban ve Sinanpaşa/ Küçükhöyük de iki okulumuzda ki iki farklı okulumuzda daha kütüphane açacak ve öğrencilerimizin yüreklerine dokunarak eğitim hayatlarına destek olmaya çalışacağız. Çalışmalarımız bunun ile de sınırlı kalmayacak sırada bizlerden kitap bekleyen onlarca okulumuz var ve ben tüm ekip arkadaşlarım ile birlikte gücümüzün yettiği kadarı ile bu okullarımıza yardım etmek için canla başla çalışacağız "dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum