Düşman İşgalinden Kurtuluşun 96. Yılında Coşku Ve Gurur Vardı

Milli Mücadelenin sembol şehri Afyonkarahisar düşman işgalinden kurtuluşunun 96

Düşman İşgalinden Kurtuluşun 96. Yılında Coşku Ve Gurur Vardı

Milli Mücadelenin sembol şehri Afyonkarahisar düşman işgalinden kurtuluşunun 96

Düşman İşgalinden Kurtuluşun 96. Yılında Coşku Ve Gurur Vardı
27 Ağustos 2018 - 19:48

Milli Mücadelenin sembol şehri Afyonkarahisar düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yılını kutluyor.

Türk milleti bundan 96 yıl önce 30 Ağustos 1922 sabahı yepyeni bir döneme uyandı. Viyana kuşatmasından sonra yıllarca geri çekilen ordunun, Afyonkarahisar’da Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile taarruza geçerek düşman işgaline karşı büyük bir zafer kazanması, Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalacağının tüm dünyaya ispatı oldu. Afyonkarahisar’da kazanılan zafer, tam bağımsız Türk Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna büyük güç verdi.

96 yıl önce düşmana karşı kazanılan büyük zafer, 96 yıl sonra coşku ve gururla yapılan törenlerle kutlandı.

Törene Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri Burcu Köksal, Gültekin Uysal, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Zafer Haftası kutlamaları için ilimize gelen misafir generaller, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Vali Yardımcıları, İl Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören öncesi Vali Tutulmaz ve beraberindekiler AYTAM tarafından düzenlenen “İşgalden Kurtuluşa Afyonkarahisar” adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Ardından Ankara Akademi Halk Dansları Topluluğu gösterisi ve top atışı eşliğinde Vali Tutulmaz ve beraberindekiler yerlerini aldılar. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende devlet büyüklerinin kutlama mesajları okundu.

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Belediye Başkanı Çoban’ın konuşma metni için tıklayınız.

Konuşmaların ardından Uluslararası Halk Oyunları Yarışması nedeniyle ilimizde bulunan Halk Oyunları ekipleri ile yine yurt içinden halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Gösteriler töreni izleyenleri hayran bıraktı. Törenin devamında Afyonkarahisar’ın Bayat ilçesinden Şair Mehmet Yiğit’in “Zafer Bayramı” konulu şiiri izleyenler tarafından büyük alkış aldı.

Tören Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Takımının gösterileri ile sona erdi.