Fetö üyeleriyle Aynı Tarihte Yurtdışına çıkmasıtamamıyla Tesadüfmüş

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından dolayı Afyonkarahisar’da görülen davalar devam ediyor

Fetö üyeleriyle Aynı Tarihte Yurtdışına çıkmasıtamamıyla Tesadüfmüş

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından dolayı Afyonkarahisar’da görülen davalar devam ediyor

Fetö üyeleriyle Aynı Tarihte Yurtdışına çıkmasıtamamıyla Tesadüfmüş
21 Ağustos 2017 - 11:52

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından dolayı Afyonkarahisar’da görülen davalar devam ediyor. Dünkü duruşmalarda 14 tutuklu sanık hakim karşısına geçti.

 

KURTULUŞ-Afyonkarahisar’da devam eden FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 14 sanık 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Dün öğleden önce görüler davalarda 5 tutuklu sanıktan 4’ünün tutukluluk halinin devamına karar verilirken bir sanıkta tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

HAKKINDAKİ SUÇLAMALARI DİNLEDİ

FETÖ/PDY silahlı terör örgütü suçlamaları ile hakim karşısına geçen Numan Top, hakkındaki iddiaları dinledi. ByLock kullanımı, Bolvadin ve Sandıklı ilçe imamları ile otel toplantılarına katılımı, evinde yapılan aramada yapıya ait dergi ve gazetenin ele geçirilmesi, Afyonkarahisar’da düzenlenen Türkçe Olimpiyatlarına katılması ve dernek üyeliği suçlamaları ile yargılanan tutuklu sanık Numan Top, suçlamaları kabul etmediğini ve hiçbir terör örgütüne de üye olmadığını söyledi.

DEVLETİNE VE MİLLETİNE BAĞLI BİRİSİYİM

Devletine ve milletine bağlı bir insan olduğunu dile getiren tutuklu sanık Top, askerlik görevinin ardından sigortalı bir iş aradığını ve Şuhut’taki Kocatepe Dershanesinde danışma bölümünde işçi olarak çalıştığını söyledi. Dershanenin yapı ile ilgisinin olduğunu bilmediğini dile getiren tutuklu sanık Top, dershanenin öğrenci sayısının azalması ile birlikte işten çıkarılma korkusu ile iş aramaya başladığını ve daha sonra gıda firmasında Helal Gıda müşahitliği yapmaya başladığını anlattı. Sadece büyükbaş hayvan kesimlerinde bu işi yaptığını belirten Top, hafta da iki gün helal gıda müşahitliği yaptığını belirtti.

TESADÜF EFENDİM

Yapıya ait olduğunu sonra öğrendiği derneği sadece üye olduğunu ve bazen de dernek evraklarını dernekler masasına götürdüğünü ileri süren tutuklu sanık Top, dernekle üyelik dışında bir bağlantısının olmadığını savundu. İl veya ilçe imamları ile yurt dışına çıkmadığını belirten tutuklu sanık Top, annesi ile iki defa yurt dışına Umre için gittiğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı ise, “Ne hikmetse bu kişilerle aynı tarihte gitmişsin. Hem de iki defa” demesi üzerine tutuklu sanık ise “Tesadüf” diyerek cevap verdi. Ayrıca Kayseri’ye de kardeşinin okulunun düzenlediği geziye gittiğini belirten Top, “Okul gezisinden başka bir şey değildir. Yapı ile alakası yok. Bizi okul götürdü” dedi.

KATILIM HESABI CAZİP GELDİ

Banka Asya’ya FETÖ/PDY terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in talimatı ile katılım hesabı açtırmadığını belirten tutuklu sanık Numan Top, daha öncesinde altın hesabı olduğunu altın düşmeye başlayınca kar amacı ile katılım hebası açtığını bunun talimatla bir ilgisinin olmadığını savundu. Bunun üzerine mahkeme başkanı tutuklu sanık Top’a, “Gülen neyiniz varsa Banka Asya’ya yatırın talimatından 5 gün sonra hesap açtırmışsın” sorusuna talimatla alakası yok cevabını verdi. Türkçe olimpiyatlarına da 2011 yılında Afyonkarahisar’da düzenlendiği zaman gittiğini ve çok sayıda protokol üyesinin de katıldığını iddia eden tutuklu sanık Top, “Bunların terör örgütü olduğunu bilseydim çalışmazdım” diyerek kendini savundu.

BYLOCK’U TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM

FETÖ’nün kriptolu haberleşmesini sağlayan ByLock’u da kullanmadığını ne evinde ne cebine bu uygulamayı yüklemediğini dile getiren Top, ByLcok’u da televizyondan öğrendiğini belirtti. Tutuklu sanık Numan Top’un savunmasının ardından mahkeme başkanlığı sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.