Vali Mustafa Tutulmaz Din İstismarı İle Mücadele Paneline Katıldı

Bazı temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen STK’lar ve İş Adamlarına yönelik düzenlenen Din İstismarı ile Mücadele konulu panele konuşmacı olarak katıl

Vali Mustafa Tutulmaz Din İstismarı İle Mücadele Paneline Katıldı

Bazı temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen STK’lar ve İş Adamlarına yönelik düzenlenen Din İstismarı ile Mücadele konulu panele konuşmacı olarak katıl

Vali Mustafa Tutulmaz Din İstismarı İle Mücadele Paneline Katıldı
20 Nisan 2018 - 23:54

Bazı temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen STK’lar ve İş Adamlarına yönelik düzenlenen Din İstismarı ile Mücadele konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

81 ilde de düzenlenen Panele Vali Mustafa Tutulmaz, İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, STK temsilcileri, iş adamları ve din görevlileri katıldı.
Panelde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen tarafından Din İstismarı ile Mücadele konusunda detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

Panelde son konuşmayı yapan Vali Mustafa Tutulmaz: “Hepimiz İslam toplumunda dünyaya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İyi ki anne babamız Müslümanmış bizi Müslüman olarak dünyaya getirmiş. Böyle bir toplumda yaşamanın açıkçası ayrıcalığını yaşıyoruz. Biz herhangi bir yerde başka bir dinin egemen olduğu bir yerde de dünyaya gelebilirdik. Doğuş fıtratımızın dışında, farklı bir şekilde de hayatımızı devam ettirebilirdik. Müslüman olduğumuz için ne kadar şükretsek az” dedi.

Size Söylenenleri Kur’an ve Peygamberimizin Hayatıyla Sorgulayın
İslamiyet’in temelinde akıl ve mantık vardır diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Kur’anın birçok yerinde akıl etmez misiniz, sorgulayın, doğrudan kabul etmeyin, irdeleyin anlamına gelen ayeti kerimeler var. Bu bize şunu ifade ediyor, size bir şey sunulduğunda bunun Kur’anda yeri var mı?, Peygamberimizin hayatında yeri var mı? Sorgulayın. Ama biz toplum olarak ya tembellikten, ya kolaylıktan, ya da işimize öyle geldiğinden filan hoca dedi, filan kişi şöyle dedi, filan böyle dedi diyerek kolaycılığa kaçarak hayatımızı İslamiyet üzerine devam ettiriyormuş gibi oluyoruz. Ancak o denilenler ne derece İslamiyetle bağlantılı bunu araştırmıyoruz. Çok zamanda bu gerçekten kolaycılık oluyor. Bu sosyal bir ihtiyaçtan da olabiliyor. İşte insanlar belirli bir grubun içerisinde olmak istediği için bunun etkisiyle bir grubun içerisinde yer alıyor. Bir süre sonra her şeyimize ve bizim adımıza karar verecek birileri oluyor. Karar veren kişi ne derece İslamiyet’in ruhuna uygun hareket ediyor, bunu sorgulamamız gerekiyor. İşte sorgulamadığımızda FETÖ gibi yapılara her zaman açık oluruz” ifadelerini kullandı.

İslam İyi Ahlaklı Olmayı Esas Alır
İslamiyet’in ana ilkelerine uymadan devam eden yapıların doğru yapılar olmadığının altını çizen Vali Mustafa Tutulmaz: “Bulunduğumuz yapı veya grup İslamiyet’in ana ilkelerine uyuyor mu bunu sorgulayın. İslamiyet’in ana ilkelerine uymadan devam eden yapılar bilin ki doğru yapılar değildir. Önceliği para kazanmak üzere olan, önceliği nama, şeref üzerine olan yapılara kesinlikle itibar etmeyin. Bunun özü budur. Ahirette babanın oğula, oğulun babaya hayrı olmayacak ayet bunu söylüyor iken hocanın nasıl bir hayrı olacak. Onun için kendimize bakacağız, İslamiyet’in özüne bakacağız, peygamberimizin sözlerine, yaşantısına bakacağız. Ondan sonra da ibadet ölçülerine uygun ibadetimizi yapacağız. Toplumsal yönde çok önemli, namazımızı kıldığımızı, zekâtımızı verdiğimizi söylüyoruz, hacca gittiğimizi var sayıyoruz. Ancak din esas iyi ahlak üzere olmayı emreder. Komşu eğer bizden güven içerisinde değilse, kardeşimizin bizim hakkaniyetli davranmadığımız konusunda düşüncesi varsa, sizin, bizim kıldığımız namaz sadece Allah ile kendisi arasında bir bağı ifade eder. Dinin asıl önemi toplum içerisinde bireyin iyi ahlak üzerine davranmasıyla ilgilidir” şeklinde konuştu.

Allah Bu Milleti Her Zaman Koruyor
FETÖ ve benzeri gruplara da dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Aklımızı kullanalım. Kimsenin kimseye ahirette faydası yok. Yapılar, gruplar ve benzeri şeyleri sorgulayalım. Bundan 5 sene önce FETÖ ile ilgili herhangi birisi bir şey söyleseydi, bunlar hain deseydi belki de o adamı dövmeye kalkardık. Olur mu bu insanlar ne kadar samimi, ne kadar dinle yakından ilgililer, eğitime zaman ayırıyorlar derdik. Ama öyle olmadığını kötü bir tecrübe ile gördük. Özümüz Kur’an olsun. Peygamberimizin hayatına uymayan hiçbir şeyin içerisinde olmamamız gerektiğini bilelim ki benzer sıkıntıları yaşamayalım. DEAŞ, FETÖ, falan yapı, filan yapı bunları artık herkes kendisi sorgulasın. Benim bulunduğum yapı ne kadar bu yapıların içerisindedir diyerek düşünsün ve ona göre hareket etsin. Allah bu milleti koruyor, bu milletin güçlü olmasını, mazlumların barınağı olmasını görüyor ki ne kadar toplumumuz zorda kalsa da başarıya ulaşıyoruz. Allah bu milleti her zaman korusun” diyerek sözlerini tamamladı.

Panel Vali Mustafa Tutulmaz’ın Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen ve panelistlere çiçek takdimi ile sona erdi.